Tüm Saç Renkleri

Şifon Kumaş Nedir?

Şifon kumaş, diğer kumaş türlerine göre daha ince, hafif ve yumuşak bir dokuya sahip olan kumaş türlerinden biridir. İnce olması sebebiyle ışığı geçirebilme özelliğine sahiptir. Yüksek bükümlü ipliklerden dokunarak elde edilir. Kendi arasında kalite bakımından farklılık taşıyan türleri vardır. Farkı kaliteye bağlı olarak da fiyat farklılıkları mevcuttur. Bu kumaş türü; polyester, naylon gibi sentetik elyaflardan ve ipek gibi doğal elyaflardan üretilir. Ayrıca yine şifon, tek katlı dokunarak elde edilir. İnce olmasının başlıca sebeplerinden birisi de budur.

şifon kumaş

Şifon Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Çok ince yapıda oldukları için ışığı geçirirler. Hafiftirler. Terletme yapmaz, leke tutmazlar. Oluşan lekenin kolaylıkla temizlenmesini sağlarlar. Yumuşak olan şifon kumaşların dökümlü, pürüzsüz, şık görüntü veren bir yapıları vardır. Astarsız kullanıldıklarında vücudun iç hatlarını belli edebilirler. Bu yüzden astarlı kullanılmaktadırlar.

Çok düşük sıcaklıkta veya elde yıkanabilir ve düşük ısıda ütülenmektedirler. Doğal ipekten üretilen kumaşlar sentetik şifon kumaşlara göre daha pahalıdırlar. Kalite ve fiyatına göre farklı kesimler tarafından tercih edilme imkanı sunar.

Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Genellikle yaz aylarında tercih edilen kıyafetlerde kullanılır. Özellikle abiye üretimlerinde sıklıkla tercih edilir. Bluz, gömlek, tunik, etek, şal ile  eşarp ve fular gibi ürünlerde de şifon türü kumaşlar kullanılır. Ev tekstilinde ise örtü ve perdelerde kullanım alanları oldukça yaygındır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

[…] yaz aylarında bile uzun şifonlar sıklıkla tercih edilir bunun en büyük nedeni ise şifon kumaşın serin tutan yapısından […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et