Tüm Saç Renkleri

Fütürizm Nedir? Fütürist Moda ve Örnekler

İtalya’da “gelecekçilik” teması çerçevesinde şekillenen bir sanat hareketi olan fütürizmin çıkış yılları, 20. yüzyılın ortalarına dayanmaktadır. Dönemin öncüsü Filippo Tommaso Marinetti’nin özgünlük, ahenk ve geleceğe uyumluluk ilkeleri çerçevesinde şekillendirdiği bu akım; oldukça kısa bir zaman dilimi içerisinde başta İngiltere, Fransa ve Rusya olmak üzere, tüm dünyada yankı bulmayı başardı.

fütürizm nedir? fütürist moda ve örnekler 1

Fütüristik Tasarımlar

Oldukça sıra dışı olan bu tasarımlar daha çok gözlük, ayakkabı moda ürünlerinde alıcı bulmakta olup diğer tasarımların giyilebilir olduğunu söylemek pek mümkün değildir.

fütürizm nedir? fütürist moda ve örnekler 2

Nasıl Oluşur?

Tasarımcılar; sentetik kumaş, plastik ve metal gibi malzemeleri metalik renkler ve beyaz ile eşleştirerek uzay çağı ve fütürizm temalı kıyafetler oluşturuyor.

fütürizm nedir? fütürist moda ve örnekler 3

Fütürizmin Modaya Yansıması

İlk fütüristik moda tasarımı, 1920 yılında  Ernesto Michahelles tarafından gerçekleştirildi. Unisex olarak tasarladığı spor formdaki tulum, yeni bir şeylerin kapısını araladı ve oldukça geniş kitlelerde merak uyandırdı.

Günümüzde ise “dinamizm” çerçevesinde şekillenen fütürizm modası; sivrilen omuzlar, etnik desenler, sıra dışı kumaşlar, robotik ve hayvansal temalı siluetler ile ilgi çekici ve hayranlık uyandırıcı bir etki bırakıyor.

fütürizm nedir? fütürist moda ve örnekler 4

Yazar

Güzelliğe ve modaya kendini adamış bir öğretmen. Doğasever, pati dostu, kedilere aşık tam bir makyajkolik :) Moda, makyaj, saç boyama, kadına dair her konuda paylaşımlarımla sizlerle olacağım :)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et