implant
Tüm Saç Renkleri

Yaka Çeşitleri Nelerdir?

Yaka çeşitleri, üst giyim ürünlerinde kullanılıyor ve özellikle kadınlar için büyük önem taşıyor. Çünkü erkek giyime göre kadınlar için olan üst giyim ürünlerinde daha çeşitlidir ve kıyafetlerin kategorilere ayrılmasında belirleyicidir. Günlük yaşamda kıyafet seçimini etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır. Renk, kumaş ve tarz dışında da bu seçimleri etkileyen en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Kadın üst giyiminde kullanılan en yaygın olarak;

V yaka

balıkçı yaka

prenses yaka

straplez yaka

kraliçe yaka

kayık yaka

asimetrik yaka

yarım kayık yaka

öpücük yakadır.

Tüm bu yaka modelleri rahatlıkla her kadın tarafından kullanılabilmektedir fakat en başarılı sonuç ve en iyi görsel için vücut özellikleri ile uyumlu olacak şekilde yaka tercihi yapılmalıdır. Dolayısı ile her yaka, her vücut için uyum sağlamamaktadır.

Yaka çeşitleri
Yaka çeşitleri

Hangi Vücuda Hangi Yaka Çeşidi?

Kadınların tercih edebileceği pek çok yaka çeşidi vardır ama her kadın için her yaka modeli uygun değildir. Dolayısı ile burada en önemli nokta; kadının sahip olduğu vücut hattıdır. İşte yaka çeşitleri ve hangi yaka modelinin hangi kadınlar için uygun olacağı hakkındaki bilgiler:

  • Prenses yaka kıyafetler kolları dolgun olan ve bel uzunluğu kısa olan kadınlar için oldukça idealdir
  • Kraliçe yaka kıyafetler hemen hemen her kadın vücuduna uyum sağlayabilmektedir
  • Yarım kayık yaka kıyafetler, göğüs ölçüsü standart ya da normal olan kadınlar tarafından oldukça idealdir
  • Asimetrik yaka kıyafetler göğüs büyüklüğü normal olan ve omuz genişliği fazla olan kadınlar için idealdir
  • V yaka kıyafetler, göğüs ölçüsü standart ölçülerde olan kişiler için idealdir
  • Öpücük yaka kıyafetler, kum saati olarak tabir edilen vücut hattına sahip olan kadınlar için idealdir ve büyük göğüslere sahip olan kadınlar tarafından tercih edilmelidir
  • Straplez yaka kıyafetler, göğsü küçük beden olan kadınların dışında her kadına uyum sağlamaktadır
  • Kayık yaka kıyafetler, göğüs bedeni küçük olan kadınlar için oldukça idealdir

 Tercihini yaparken baz alınması gereken ilk nokta; vücut hatta, omuz genişliği ve göğüs büyüklüğüdür. Örneğin; dar omuzlu olan kişilerin asimetrik yaka bir kıyafet tercih etmesi hoş bir görüntünün ortaya çıkmasına engel olacaktır.

V yaka

En çok kullanılan yaka çeşitlerinden birisidir. V yaka’da omuzlardan göğüs çatalına doğru üçgen çizerek inen bir yaka kesimidir. Çekici bir görüntü sunar ve derinleştiği ölçüde dekoltesi artar.

Derinliğine ve açıya göre de V yaka çeşitleri birbirinden ayrılır. Dar veya geniş V yaka, dekoltesine göre ise normal, derin ve çok derin V yaka olmak üzere farklı çeşitleri vardır

Yuvarlak yaka

En çok kullanılan yaka çeşidi olan yuvarlak kesim yakalar genellikle bisiklet yaka, sıfır yaka şeklinde adlandırılır. Tişört, kazak vb kıyafetlerde sık gördüğümüz yaka çeşididir.

Bebe yaka

Bluz, gömlek ve elbiselerde zamanla rastladığımız yaka çeşididir. Bluzlarda sıkça kullanılan bu model genellikle döpiyes ve tayyör kombinlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Düz yaka

Düz yakaların bir başka adı da hakim yaka‘dır. Genellikle gömleklerde kullanılır. Düz veya köşeli olarak 2 farklı modeli vardır. Özellikle askeri ve iş elbisesi, gömleklerinde sıklıkla kullanılır.

Kayık yaka

Kayık yaka özellikle abiye elbise modellerinde karşılaştığımız elbiseye son derece güzel bir form veren . “Bateau” kelimesinden kelen son derece güzel bir yaka formudur.

ayık gibi bir eğime sahip bu yaka çeşidinde omuzlar genellikle açıktır ve bir omuzdan diğerine doğru yaka devam eder. Genişlik modelden modele değişir ama en derin noktası gerdanın tam ortasına denk gelir.

Balıkçı yaka

Balıkçı yaka ile ilgili geniş bir konu hazırladık. Kazaklarda sıklıkla kullanılan bu yaka çeşidini ayrıntılı olarak balıkçı yaka konumuzdan da ulaşabilirsiniz.

Kare Yaka

Köprücük kemiğinizi ve göğüs dekolte bölgesini ortaya çıkarmak istediğinizde kullanacağınız model kare yaka olmalıdır. Bu sayede boynunuz daha ince ve uzun görünür.. Kısa ve dolgun bir boynunuz varsa üst bedenini uzatır. Çekici görünmek için idealdir.

Yazar

Güzelliğe ve modaya kendini adamış bir öğretmen. Doğasever, pati dostu, kedilere aşık tam bir makyajkolik :) Moda, makyaj, saç boyama, kadına dair her konuda paylaşımlarımla sizlerle olacağım :)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz iletisim@bakimlikadin.net  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et