Tüm Saç Renkleri

Dukan Diyeti Tehlikeli mi?

Yaklaşık 1,5-2 yıldır aşina olduğumuz Dr.Pierre Dukan ‘ın bilinen tüm gerçekleri reddeden diyet listesi.Kimi denedi başarılı oldu, kimi yarıda bıraktı kilo almaya başladı,kimi yaptı ama kilo veremedi.

 

url

Kısaca hatırlayalım diyeti;

4 aşamadan oluşup,ilk aşaması sadece proteinli besinleri haşlama ve ızgara olarak yanında 1,5 litre su ile tüketebiliyorsunuz. Her gün belli miktar yulaf tüketiyorsunuz.Gün içerisinde az tadımlık bişey alayım ağzıma gibi bi şansınız yok. Zaten tatlıya ya da karbonhidratlı yiyeceklere hayır diyebilseydik kilolarımız olmazdı:)

İkinci aşamasında iki güne bir nişastasız sebze ekleniyor.Yeterli gibi görünse de vitamin ve minerallerden yoksun bir beslenme şekli,saçlar dökülüyor,tırnaklar kırılıyor.

Üçüncü aşamasında karbonhidrat az miktarda ekleniyor diyetinize,haftada 2 kez gibi. Zaten belirli bir beslenme düzeni oluşturup kilo verdiğinizde (yaklaşık 3 hafta) diyet listenizde de kaçamaklarınız olacak.

Dördüncü aşama artık istediğinizi yer gibi görünse de kilo bir denge işidir.  Harcadığınızdan fazla kalori alımı eski kilonuza hatta kısa zamanda kilo vermekten bozulan metabolizmanız kat kat fazlasını almanıza neden olur.

Ayrıca bu dönemlerdeki aşırı tüketilen proteinler vücut suyunu aşırı arttırdığından dolayı;

  • ağız kuruması,
  • baş dönmesi,
  • ağız kokusu,
  • halsizlik yaşamak kaçınılmaz.
  •  Kabızlık bu diyetin başlıca yan etkilerinden biri ve uygulayanların bağırsaklarında tıkaçlar oluşup ileride bağırsak kanseriyle poliplerin oluşması da olası.
  • Sadece kilo vermek için bunca kısıtlı besini yemek diyabet, kalp hastalığı, dislipidemi ve hipertansiyona zemin hazırladığı, sağlıklı bireyde ise ketosize neden olup, kanda ürik asit düzeyini anlamlı olarak yükselttiği görülmektedir.
  • Sodyum ve su kaybı ile hipotansiyon, kabızlık ve nefroliasiz görülebilmektedir. Yüksek miktarda hayvansal protein alarak böbrek fonksiyonları bozulmakta, yüksek yağ alımına bağlı olarak ise hiperlipidemi, insülin reistansı ve glikoz intoleransı oluşmaktadır.
  • Nasıl ki her ilaç her bireye iyi gelmiyorsa bir diyet listesi bir kişiye iyi gelmiş olması sizde de aynı etkiyi yaratacak demek değildir. Etkisini kısa dönemde kilo verme olarak görseniz de ileri ki dönemde kronik bir hastalığa davetiye çıkarıyor olabilir.
  • Unutmayın ki az yağlı az karbonhidratlı beslenmek herkese kilo verdirebilir. Önemli olan bunlar arasında dengeyi koruyabilmektir.
  • Bu arada belirtmek gerekir ki kendisi doktorluktan men edilmiştir.

 

 

8 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Uzman diyetisyen olan Büşra Şahin özellikle Diyet, Kilo almak - Kilo vermek, sağlıklı beslenme ilgili konularda bilgilendirici makaleler yazmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et