Tüm Saç Renkleri

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir

Yeni doğan bebeklerin genelinde gaz sancısı görülmektedir. Bu konuda yeni doğanlarda gaz sancısının nedenleri , gaz sancısını önlemek için duruş yöntemleri , doğal çay ve Kimyon hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Gaz Sancısı Neden Olur

Bebeklerin doğum sonrasında bağırsakları gelişmeye başlar. Bu nedenle bebek çiş yapmaya ve gaz çıkarmaya adapte olmakta zorluk çeker. Emmeye başlayan bebekler sütü sindirmeye çalışırken gaz problemi ile karşılaşabilirsiniz. Aşırı gaz problemi yaşayan bebeklere günümüzde kolik bebek adı verilmektedir.

Gaz sancıları zaman zaman ağlama nöbetleri başlatabilir. Bunların önüne geçebilmek için bebeğe karın masajları, egzersizler yaptırmanız bebeğin gazının çıkmasını kolaylaştıracaktır. Aşırı gaz sorunu yaşayan bebekler doktor tavsiyesi ile gaz damlaları kullanabilir.

İlk haftalarda daha sık gözlenen gaz sancıları zamanla azalmaya başlar. Azalmazsa bebeği gaz çıkarma yöntemleri ile rahatlatmanızda fayda var.

bebeklerde gaz
Bebeklerde Gaz

Hamilelikten önce bebeğinizde gaz sancısını önlemek için:

Rezene çayı ve Aptmailin çayı hamilelikten sonra içilebilecek ve gaz sorununu en aza indirecek doğal çözümlerden biridir. Doktorunuza danışarak hamilelik döneminde içmeye başlayabilirsiniz.

Bebek Rezenesi

Bebeklerde gaz sancısında 15 dakikada etkili olan bebek rezenesi çeşitli markalar ile marketlerden bulabileceğiniz bir başka yöntem.

Kimyon

Kimyon’da en çok kullanılan doğal çözümlerden olmakla birlikte en son kullanılması gerektiğini inanıyorum. Belki hamilelik döneminde yeter miktarda kullanılabilir. Kimyon’nun gaz sökücü olduğu ise bilinmektedir.

Gaz Damlaları Neler?

Günümüzde bebekleri rahatlatmak için kullanılan belli başlı gaz damlaları mevcut bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Metsil
  • Nuse Harvey’s
  • Zinco gaz giderici damla
  • Sap simplex
yeni doğan bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir 2

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkar?

Bebek kendi kendine henüz gaz çıkarmayı bilemez. Bu nedenle bebeğin gazını çıkartması için yardımcı olmanızda fayda var. Özellikle bebek anne sütü aldıktan sonra (anne sütü almayan bebekler mama içtikten sonra) dik bir şekilde tutularak sırtı ovalanmalı, hafif hafif poposuna vurulmalıdır. Ya da bebek yüz üstü yatırılarak kafası yan çevrilir ve sırtı ovalanarak arada poposuna vurulur.

yeni doğan bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir 3

Muhtemelen bebekler emme sonrası ağızdan gaz çıkarır. Eğer ki bebek ağızdan gaz çıkarmıyor ise gaz bağırsağa iner ve poposu tıpışlanarak gazın çıkması sağlanır. Aşırı gazlı bebekler doktor muayenesi olarak doktorunuzun tavsiyeleri yerine getirilmelidir. Diğer bir yandan bebeğinizi günlük masaj ve egzersizler yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Genel olarak bebeğin ayaklarının ve karnının sıcak tutulması da bebeğin gazının azalmasını sağlar. Bunun için gaz kemerleri mevcut bunlardan da kullanabilirsiniz.

10 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et