Tüm Saç Renkleri

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi

Kısırlık nedeniyle gebeliğin sağlanamadığı durumlar için uygulanan yardımcı üreme teknolojileri, her geçen gün birçok çifti ebeveyn olma hayallerine ulaştırmaktadır. Özellikle tüp bebek tedavisi ve bu tedavinin başarı oranını arttırmak amacıyla geliştirilen mikroenjeksiyon gibi yöntemler, kısırlıkla mücadele de önemli bir rol oynamaktadır. Kıbrıs tüp bebek merkezi ile tüp bebek veya diğer tüm prosedürler başarıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi nedir, nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisi (IVF), laboratuvar ortamında yumurta ve spermleri döllendirmek için bir araya getiren kısırlık tedavisidir. Tedavi programına başlamadan önce kapsamlı analizler ve araştırmalar yapılmalı, kısırlığın nedeni bulunarak etkili bir yöntem seçilmelidir.  

kıbrıs tüp bebek merkezi 1
Tüp bebek prosedürü

Tüp bebek prosedürü birkaç aşamadan oluşur:

 • Yumurtalıkların uyarılması: Bu aşamada kadın, hormonal bir tedaviye tabi tutulur. Hormonların yardımıyla yumurta olgunlaşma süresi hızlandırılmalı ve aynı anda birkaç oosit elde edilmelidir. Tüp bebek prosedüründe komplikasyon oluşma riski nadirdir. Ancak; yumurtalıkların uyarılması için kullanılan ilaçlar over hiperstimülasyon sendromuna neden olabilir. Şiddetli karın ağrıları, kramp, bulantı gibi semptomlarla ilişkili olan bu probleme acil müdahale gereklidir.
 • Yumurtalıkların toplanması: Toplama işlemi, anestezi uygulanarak yapılır. Ultrason yardımıyla olgun foliküllerin yeri belirlenir ve iğneyle birlikte toplanır. Alınan olgunlaşmamış yumurtalar ise, olgunlaşması için laboratuvarda bekletilebilir.
 • Döllenme: Yumurtalıktan aspire edilen foliküller test tüplerinde toplanır, ardından bir inkübatöre yerleştirilir. Elde edilen yumurtalar, alınan spermler ile burada döllenir. Döllenen embriyoların büyümesi için yaklaşık 5 gün beklemek gereklidir.
 • Embriyo transferi: Embriyo transferi genellikle döllenmenin üçüncü veya beşinci gününde, embriyo blastosist aşamasında olduğunda gerçekleştirilir. Rahim boşluğa yerleştirilmek için iyi bölünme hızına sahip sağlıklı embriyolar seçilir. Bu işlem için anesteziye gerek yoktur. Kateter içerisine yerleştirilen embriyolar, rahime dek iletilir ve orada bırakılır. Transfer edilecek embriyoların sayısı, embriyoların kalitesine göre önceden belirlenir. Embriyo transferinden 2 hafta sonra hamilelik testi yapılır. Test sonucu pozitif ise, fetüsün kalp atışının duyulabilmesi için ultrason takibi gerekir.  

Kıbrıs tüp bebek merkezi ile tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Tüp bebek tedavisi, oldukça incelikli bir prosedürdür. Pozitif bir gebelik testi sonucuyla karşılaşabilmek için ortalama 6 hafta boyunca birçok önemli aşama gerçekleştirilir. Negatif sonuç ise, maddi ve manevi tüm çabaların karşılığının alınamamasıyla oluşabilecek ciddi bir problemdir.

Kısırlığa neden olan faktörler çok çeşitlidir. Tüp bebek tedavisinin kişiye uygun olarak planlanabilmesi için detaylı bir araştırma yapılması gerekir. İhtiyaç ve istekler doğrultusunda, sonucu iyileştirme adına bazı prosedürler tedavi planına dahil edilmelidir. Kıbrıs tüp bebek merkezinde, tüp bebek için geliştirilmiş olan çok sayıda ek prosedür başarıyla uygulanabilir. Donasyon ve dondurma işlemleri, mikro TESE, PGT, IMSI veya mikroenjeksiyon gibi yöntemler; ayrıcalıklı bir kısırlık tedavisi sunacaktır.

Tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon yaptıranlar avantajlı mıdır?

Tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurtanın döllenebilmesi için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Klasik yöntemde sperm ve yumurta aynı ortamda buluşturulur, döllenmenin gerçekleşmesi beklenir. Mikroenjeksiyon yönteminde ise her bir yumurtaya tek bir spermin enjekte edilmesiyle döllenme sağlanır. 

Mikroenjeksiyon tekniği, tüp bebek tedavisiyle birlikte uygulanmaktadır. Bu nedenle, döllenme hariç tüp bebek tedavisindeki diğer aşamalar aynı şekilde uygulanır. Döllenme aşamasında, en iyi hareket kabiliyetine ve morfolojiye sahip spermler seçildikten sonra mikroenjeksiyon gerçekleşebilir. Seçilen sperm doğrudan yumurtaya enjekte edilir. Bu teknikle, döllenme oranı en yüksek sayıya ulaşır.  Elde edilen embriyoların, rahime aktarılmadan 3 ila 5 gün boyunca laboratuvar ortamında gelişmesine izin verilir. Embriyolar, laboratuvarda izlenir ve morfolojilerine göre sınıflandırılır. Döllenen her embriyo gelişmeye devam etmeyebilir. Bu nedenle, embriyoların sayısına ve kalitesine bağlı olarak embriyo transferi gerçekleştirilir.

Çoğul gebeliklerin düşük doğum ağırlığı,  erken doğum, ölü doğum gibi birtakım riskler içermesinden dolayı genellikle tek bir embriyonun transferi uygun görülür. Yüksek kaliteli embriyolar varsa birden fazla embriyoyu aktarmak hamilelik olasılığını artırmayacak, çoğul gebeliklere neden olacaktır.

Embriyo transferi yapıldıktan sonra, kalan kaliteli embriyolar için embriyo dondurma işlemi önerilir. Böylece, daha sonra gerçekleşmesi muhtemel olan tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılma aşamasına ihtiyaç duyulmayacaktır.  

kıbrıs tüp bebek merkezi 2
Mikroenjeksiyon ve Tüp bebek

Mikroenjeksiyon kimlere yapılır?

Erkekte meydana gelen, özellikle sperm nedeniyle oluşan problemler kısırlık üzerinde önemli bir etkendir. Mikroenjeksiyon, bu tür sorunların çözümü için geliştirilmiştir.

Mikroenjeksiyon yönteminin uygulanması için başlıca nedenler şöyledir:

 • Klasik tüp bebek tekniklerinin başarısızlıkla sonuçlanması,
 • Erkeğin sperm sayısının veya hareketliliğin düşük olması,
 • Spermlerin anormal bir yapıda olması,
 • Erkekte ejakülasyon problemleri bulunması,
 • Dondurulmuş spermlerin kullanılması,
 • Erkeğe daha önceden vazektomi yapılması,
 • Yumurta toplama aşamasında oldukça az sayıda yumurta elde edilmesi sonucunda mikroenjeksiyon gerekebilir.

Tüp bebek merkezi seçimi nasıl yapılmalıdır?

Kısırlık nedeniyle bebek sahibi olunamayan durumlarda; problemin teşhis edilmesi, alternatif yöntemlerin denenmesi için bir tüp bebek merkezine başvurmak gerekir. Tüp bebek merkezleri hakkında bilgi edinmek ve doğru kliniği tercih etmek önemli bir etkendir.

Tüp bebek merkezi seçiminde göz önünde bulundurulması gereken hususlar şöyledir:

 • Sunulan tedaviler,
 • Uygunluk kriterleri,
 • Uzman kadronun yetkinliği,
 • Laboratuvar kalitesi,
 • Maliyet,
 • Ulaşım ve konaklama,
 • Kliniğin başarı oranı,
 • Diğer hastaların değerlendirmeleri, 
 • Kliniğin doğum ve çoklu doğum oranları,
 • Danışmanlık hizmeti.

Bebek sahibi olmak doğru seçimlerin önemi büyüktür. Kıbrıs tüp bebek merkezi ile başarılı sonuçlara ulaşabilmek için, tüp bebek tedavisinin yanı sıra mikroenjeksiyon gibi birçok yöntem tercih edilebilir.

Kaynak: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et