Tüm Saç Renkleri

Hamilelikte Saç Boyanır mı? Zararlı mı?

Bununla ilgili hekimlerin tavsiyesi şayet endişe ediyorsanız ilk 3 ay sonrasında saçlarınızı boyatmanızın bir sakıncasının olmadığınız. Doğum/Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Melih Atahan Güven ‘da dediği gibi hamilelikte saçların boyatılması ile birlikte saç boyalarının bebeğe zarar verdiğine dair bilimsel kanıt yoktur. ilgili video

Doç. Dr. Melih Atahan Güven‘ ‘in belirttiğine göre her hangi bir şeyin bebeğe zarar verebilmesi için kana karışması gerekmektedir. Saç boyaları tıpkı şampuanlar gibi saça sürülür ve atılır.

Kuaför Salonlarındaki Koku Bebeğe zarar verebilir

Bununla birlikte Doç. Dr. Melih Atahan Güven‘ de belirttiği gibi kuaför salonlarında hissedilen yoğun saç boyası kokusu ciğerlere çekildiği için bu konu nedeniyle bebeğe zarar verilecek kimyasallar ciğerlere çekilebilir.

Bunun haricinde bebeğin iç organlarının oluştuğu ilk 3 ay sonrasında saçlarınızı boyamakta hiç bir sıkıntı yoktur.

hamilelikte saç boyanır mı? zararlı mı? 1

Beyazları kapatmak

Tabii ki özellikle 30 yaş üstü hamile bayanlarda 2 ayda bir saç diplerindeki beyazlar geldiği için beyazların kapanması amacıyla saçların boyanması gerekebilmektedir. Bu nedenle özellikle sarışın hamileler için saç açıcı ( oryal ) ve diğer saç boyama ürünleri 3 ay sonrasında kullanılabilir.

Hamileyken Saça Kına Sürmek Bebeğinizin saçını kına rengine getirebilir

hamileyken saçlara kına yakılır mı? sorusunu sıklıkla alıyor. Bayanlar hamile iken saçlarını boyatmak zararsız olduğu gibi saçlarınıza kına yakmakta zararsızdır.

Ancak hamile iken saçlarına kına yaktığı için saçları kına renginde kızıl-bakır olan erkek çocuklarına rastlamışlığımız var.

hamilelikte saç boyanır mı? zararlı mı? 2

Kına Lekesi

Bebekte kına lekesi diye halk dilinde tanımlanan leke Annenin eline kına sürmesi ile yakından uzaktan bir ilgisi yoktur. Bununla ilgili bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Hamilelikte Organik Boya Kullanımı?

Hamilelikte saç boyası kullanmak için yine de sakıncalarınız ve korkularınız var ise kimyasal içermeyen organik boyalar kullanmak da yararlı olabilir bu konuda yararlanabileceğiniz konu başlığımızı okuyabilirsiniz. Oku>> Organik Saç Boyaları markaları

Hamilelikte Saç Kesmek

Hamilelik boyunca saç kesmenin tabii ki hiç bir zararı yoktur hanımlar. Bu konuda doktorların açıklamalarını zaten size vermiştik. Saç kesmenin bebeğinize hiç bir zararı olmayacağı aşikardır. Bunun haricinde yine hamilelikte tırnak kesmek, tırnak boyamak gibi durumlarda bebeğe zarar vermeyecektir. Ancak mümkünse Kuaför ve güzellik merkezlerinde özellikle hamilelik döneminde ve lohusa döneminde manikür ve pedikür yaptırmayınız. İyi temizlenmemiş , hijyen ortamı iyi olmayan güzellik salonlarında yapılan manikür ve Pedikür uygulamaları sağlık riski taşıyabilmektedir.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

2 yorum

Merhabalar saçımı uçlarında omre var dip kısmımı içerisinde kızıllık olmayan birenk boyayacam fakat kutudakiresimlerle alakası olmuyo maalesef buğday tenliyim dip rengi daha doğal içinde kırmızılık olmayacak şekilde ve bulanık bi renk de olmaması İçin ne yapabilirim anlatabildim inş sıkıntımı

Cevapla

Mine hanım, sizin saçlarınız sanıyorum kestane ve siz de saçlarınız her boyadığınızda oksidan da olduğu için kızıllıklar ortaya çıkıyor. Saçlarınızı açtırmadan o kızıllıktan kurtulamazsınız.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et