Tüm Saç Renkleri

Hamilelik öncesi Folik asit Kullanımı Ne kadar Önemli

Ben eşimle çocuk istediğimize karar verdiğimiz ilk gün Folik asit içmeye başladım. İyi ki de içmişim diyorum çünkü folik asit kullanmaya başladıktan yaklaşık 20 gün sonra hamile kaldım. Folik Asit kullanmam gerektiğini ilk defa daha önce hamile kalan arkadaşlarımdan öğrendim. Sonrasında ise kadın doğum uzmanı doktorum düzenli olarak her gün Folik Asit içmemi önerdi.

Günde almanız gereken miktar 400 mg’dır.

Nedir?

hamilelik öncesi folik asit kullanımı ne kadar önemli 1

Folik asit, folasin, folat ve b9 vitamini gibi farklı formlar olarak da bilinen b vitaminlerinden biridir. bu vitamin ağız veya enjeksiyon yoluyla vücuda alınabilir. yetişkinlerin, gıdalardan veya besin takviyelerinden günlük alması önerilen folik asit miktarı 400 mikrogramdır.

Kaynak:https://eksisozluk.com/entry/84626540 k:

Neden Kullanılmalı?

Folik Asit eksikliğinde Hamilelikte ; NTD adı verilen ve omurgada açıklık (spina bifida) ve beynin gelişmemesi (anensefali) gibi sorunların meydana gelmesini önlemekte yardımcı olmaktadır.

Folik Asit : Hemolitik anemilerde, Erkeklerde saç dökülmelerinde ayrıca kullanılmaktadır.

Peki Kullanılmazsa ne olur?

Hamile kalmadan önce folik asit kullanılmadığında ne olur gibi sorular da sıkça sorulmakta.

Bu soruya şuradaki video’da Op. Dok. Kaan Koca Tepe şu şekilde cevap vermiş:

Ülkemizde NTD adı verilen ve omurgada açıklığı zaten çok az rastlanmakta ve yine ülkemizde aldığımız gıdalar folik asit açısından oldukça zengin. O nedenle kaygı duymanıza gerek yok.

hamilelik öncesi folik asit kullanımı ne kadar önemli 2

Folik Asit Eksikliği

Kan değerlerinizde kanınızda ne kadar folat ve B12 olduğunu yapılan kan testi ile öğrenebilirsiniz. Folik Asit eksikliğinin nedeni aldığınız gıdalarda yeterince folik asit olmaması ve kansızlık ve (huzursuz bağırsak sendromu gibi) bir hastaklar olabilir.

Kanser hastalığı, kan veya dolaşımla ilgili hastalıklar ya da vücutta inflamasyon gibi durumlarda da folik asit seviyelerinde ciddi oranda düşüş gözlemlenir .

Folik Asit ilacı

Piyasa’da vitamin ürünleri satan pek çok ilaç firması aynı zamanda Folik Asit ‘de satar. Arkadaşlar içeriği aynı olduğu içi ( sonuçta bir vitamin ) Yasal olarak satılan her marka aynı vitamini satmakta. O nedenle iyi ve kötü ayrımı yapmak yanlış.

En bilineni Solgar’dır. 400 ml 100 tablet halinde 56 tl’dir.

Folio Folic Asit 120 Tb 400 ml 75 tl’dir.

Arkadaşlar Folik asit kullanımı kilo yaptırmaz.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et