Tüm Saç Renkleri

İri Bebek Sendromu Nedir

Bebeğin dünyaya normal bebeklere göre daha gelişmiş ve iri olarak gelmesine halk arasında iri bebek sendromu denir. Doğum ağırlığı 4 kilonun üzerinde olan bebekler iri bebek olarak adlandırılır. 

İri bebeklerin ölüm riski 2 kat daha fazladır. İri bebekler genelde sezaryen yöntemi ile dünyaya gelirler. 

İri bebeklerin birçoğunda doğum esnasında köprücük ve üst kol kemiklerinde kırılmalar meydana gelir. İri bebeklerde sinir zedelenmesi çok sık görülür. İri bebeklerin yumuşak dokuları zedelenir. İri bebek sendromu yaşayan bebeklerin kan şekeri ve kalsiyum değerleri düşüktür. İri bebekler soluk alıp vermede zorlanırlar. 

Dailymail’in haberine göre gün geçtikçe iri bebek sendromu vakaları artmakta ve bebeklerin kiloları da artmakta. Habere göre iri – büyük kilolu bebeklerin doğuşu son 3 yılda %25 oranında arttı.

Lancet tıp dergisinde yayınlanan son bir araştırmaya göre, hem anne hem de doktorların endişeli olduğu ve aşırı kilolu yeni doğanların sayısının arttığı belirtiliyor.

Çalışma, gelişmiş ülkelerin son üç yıl içinde 8 kilogramın altındaki bebeklerde yüzde 15 ila 25 oranında bir artış gördüklerini belirtiyor.

i̇ri bebek sendromu nedir 2
 İngiliz anne Maxime Marin 8.5 kilo bir kız çocuğu doğurdu.

Daha da şaşırtıcı bir şekilde, Cezayir ve Çin gibi gelişmekte olan ülkelerde de Big Baby ( Büyük iri bebek ) Sendromu – vakalarının sayısının ciddi oranda arttığını belirtiyor.

i̇ri bebek sendromu nedir 3
Almanya’da 8.5 kilo ağırlığında 60 cm uzunluğunda doğan bir iri bebek

Cezayir’de şaşırtıcı şekilde %30 obez anne var ve büyük boy yenidoğan sayısında yüzde 15 artış görülmüştür.

Raporda ayrıca, Çin’deki bebeklerin yüzde 6.9’unun “büyük boy” doğduğunu – anne şişmanlığının sadece yüzde 3.6 olduğu Hindistan’da ise sadece yüzde 0.5. iri olarak doğduğu açıklammıştır.

Tam olarak neden dünyanın giderek daha fazla kilolu yenidoğan gördüğü bilinmemektedir, ancak uzmanlar annelerin artan obezite oranları ve zayıf diyetlerle başa çıkabileceğini söylüyor.

İri Bebek Sendromu Bakım İlkeleri Nelerdir?

İri bebek sendromu yaşayan bebekler için hastanelerde özel canlandırma odaları oluşturulur.

Bu odalarda hekim ve yardımcı personel hazır bekletilir. Solunum zorluğu çeken çocuklar ısı küvezine alınır.  Bebeklerin solunum, nabız, tansiyon değerleri takip edilir. Bebeklerin kan gazı alınır. Akciğer grafisi çekilir. Kan şekeri doğumdan sonra 1,2,4,6 saatlerde kontrol edilir. 

Bebeğin kan tetikleri alınır. Bebekte sarılık tehlikesi var mı kontrol edilir. Sinir zedelenmesi yaşayan bebeklerin kolu hareketsiz olacak şekilde tutulur. Bebeklere basit egzersiz çalışmaları yaptırılır. Bebeğe fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Kemiklerde kırık tespiti için kemik grafisi çekilir. 

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et