Tüm Saç Renkleri

Yazz 24+4 Tablet Nedir?

Yazz adet döngüsünü baskılayarak gebelik kontrolü sağlamaya yarayan Kombine Oral Kontraseptif grubu ilaçtır. Oral kontraseptifler istenmeyen gebelikleri önlemede en etkili yöntemlerden biridir. Bunun yanı sıra sentetik hormon içeren bu ilaçlar kesinlikle doktor onayı ve takibi olmadan kullanılmamalıdır.

Uyarı: Doğum kontrol hapları diğer korunma yöntemlerinin aksine cinsel yolla bulaşan HIV ve benzeri hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

yazz 24+4 tablet nedir? 1

Yazz Etken Maddesi

Yazz 24 tabletin her birinde 3 mg drospirenon ve 0.02 mg etinilestradiol etken maddelerini içermektedir. Kutunun içerisinde 4 adet de hormon içermeyen beyaz tablet bulunmaktadır. Progesteron ve östrojen hormon kombinasyonu olan ilaç FSH ve LH hormonlarını baskılayarak yumurta oluşumunu ve dolayısıyla gebeliği engeller.

Yazz Kullanım Alanları

Yazz başlıca doğum kontrolü sağlamak ve gebeliği engellemek amacıyla reçete edilmektedir. Bunun yanı sıra hormona bağlı su tutulmasını önlemede ve orta dereceli sivilcelerin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Yazz doğum kontrol hapı kadınlarda adet öncesi dönemde ortaya çıkan PMDD (premenstrual disforik bozukluk) semptomlarının ortadan kaldırılmasında etkili sonuçlar vermektedir.

Kullanım Şekli: Yazz tablet adet kanamasının ilk gününden başlanarak her gün bol su ile yutulmalıdır. İlaç üzerindeki oklar takip edilerek 24 gün boyunca pembe haplar, sonrasında 4 gün boyunca ise beyaz haplar kullanılır. Beyaz haplarla birlikte kanama başlar. İlk kutu bittiğinde kanamanın kesilmesini beklemeden diğer kutuya geçilmelidir. İlaca ara verilmesi veya doz atlatılması gebe kalma riskini artırır.

Muadil İlaçlar

Angeliq, Drosetil, Drosmax, Yasmin

Yan Etkileri

Yazz doğum kontrol ilacının en sık görülen yan etkileri duygu değişikliği, baş ağrısı, bulantı ve memede ağrıdır. Bunun yanı sıra varis, baş dönmesi, hazımsızlık, ishal, bitkinlik, kalp çarpıntısı, egzama, kuruluk, saç dökülmesi gibi etkiler görülebilir.

Uyarı: Yazz doğum kontrol hapı vücutta kan pıhtısı oluşumunu tetikleyebilir. Bundan dolayı dolaşım bozukluğu, tromboemboli, karaciğer yetmezliği, orak hücreli anemi gibi sorunları olanlarda; daha önceden kalp krizi ve inme geçirenlerde kullanılmaz.

Fiyat

Yazz 24+4 tablet ilacın 2019 güncel satış fiyatı 49.00 TL’dir.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et