Tüm Saç Renkleri

Dore Saç Renkleri Kimlere Yakışır? Evde Nasıl Boyanır

Sarı saç boyaları, uzun yıllardır trend olan ürünlerdir. Bu boya renklerinin en popüler tonlarından biri de dore saç renkleridir. Dore rengi, içinde altın rengi yansımalar bulundurur. Açık ve koyu tonları vardır. Bu tonlar da içerisinde çeşitli sarı tonlar barındırır.

Koyu Dore Saç Rengi

Koyu dore saç rengi, bakır ve küllü olarak, iki şekilde karşımıza çıkıyor. Bakır tonu, daha kızıl ve turunculuk içeren bir tondur. Küllü olan tonda ise altın sarısı, karamel ve küllü sarı tonları bulunur. Işıltılı bir küllü ve koyu bir sarı renktir. Sarı renk olarak geçmesine rağmen, kumral tonlara daha yakındır.

dore saç renkleri kimlere yakışır? evde nasıl boyanır 1
Açık Küllü dore rengi @eylemtanhair

Koyu dorenin bakır tonları, artık demode sayılmaktadır. Sık sık tercih edilen tonu ise küllü doredir. Küllü dore, doğal görünen bir saç boyasıdır. Işık altında altın rengi yansımaları parlar. Günümüzde, trendler arasında yerini korumaktadır.

Açık Dore Saç Rengi

Açık dore saç rengi, tam anlamıyla sarı bir renktir. Tıpkı koyu dore gibi, içinde altın yansımalar bulundurur fakat kahve tonları bulunmaz.

dore saç renkleri kimlere yakışır? evde nasıl boyanır 2
Açık Dore Saç rengi

Açık dorede de, koyu sarı ve açık sarı olmak üzere iki çeşit vardır. Koyu sarı doreler artık modası geçmiş, demode saç renkleri arasında sayılmaktadır. Bu doreleri daha çok röfle gibi uygulamalarda kullanabilirsiniz. Tek saç rengi olarak kullanımı önerilen dore rengi ise açık olandır. Açık dore, platin esintileri ve altın sarısının verdiği aydınlıkla yüzü aydınlatır.

Koyu Dore Saç Rengi Kimlere Yakışır?

dore saç renkleri kimlere yakışır? evde nasıl boyanır 3
Karamel Dore Saç rengi @salonilker_

Koyu dore, kumral ve kahve tonlara daha yakın bir renktir. Bu sebeple buğday tenli kadınlara çok yakışacak bir boyadır. Aynı zamanda, cilt alt tonu soğuk, yani sarı olan beyaz tenli kadınlar da, bu sıcak tonu kullanarak yüzlerini aydınlatabilirler. Bu ton beyaz tenli kadınlara da yakışacaktır. İçerisinde küllü tonlar da bulunduran dore tonu, soğuk cilt alt tonlarında sırıtma yapmaz.

Açık Dore Saç Kimlere Yakışır?

dore saç renkleri kimlere yakışır? evde nasıl boyanır 4
Küllü Dore Sarı

Açık dore saçlar, sarı renkte olan saçlardır. Bu sebeple beyaz tenli kişilerde hem daha doğal görünür hem de tenle uyum sağlar. Ancak dore rengi, sadece beyaz tenli kişilere yakışmakla kalmaz. Altın yansımaların yoğun olması sebebiyle, cilt alt tonu sıcak olan çoğu kişiye yakışır. Ancak bu ton, koyu dorenin aksine, küllü ve soğuk bir ton bulundurmadığı için soğuk alt tonlu cildi olan kişilere pek gitmeyebilir.

Koyu Dore Saç Rengi Evde Boyanır Mı?

Koyu dore saç rengi, evde boyanabilir. Eğer saçlar açık kumral tonundaysa, açma işlemi gerektirmez. Daha koyu saçlarda ise açma işlemi gerekir. Açma işlemi yıpratıcı bir işlemdir fakat açık kumral, koyu sarı gibi tonlara kadar olan işlemler, çok zorlayıcı olmaz. Eğer saçlarınız çoktan yıprandıysa, açma işlemi kademeli olarak yapılmalıdır.

dore saç renkleri kimlere yakışır? evde nasıl boyanır 5
Bakır Dore Saç Rengi @
ilker_alemdarogullari_

Koyu Dore Saç Rengi Evde Nasıl Boyanır?

Koyu dore rengi, saçları açık kumral ve koyu sarı tonlarında olan kadınlar tarafından, direkt uygulanarak boyanabilir. Saçları siyah ya da koyu kahve tonlarında olan kadınlar ise açma işlemi yapmalıdır. Kademeli olarak saç rengi açmanın da detaylarının bulunduğu “Küllü Sarı Saç Rengi Modelleri ve Boyama Teknikleri” adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Yazıdaki talimatları uygulayarak, saçlarınıza dore rengi boyalar da uygulayabilirsiniz.

Açık Dore Saç Rengi Evde Boyanır Mı?

Açık dore saç rengini uygulamak için, saçların açık ya da koyu platin tonunda olması gerekir. Açık sarı üzerine de uygulama yapılabilir fakat tam bir sonuç alınamama ihtimal vardır. Açma işlemi konusunda tecrübesi olmayan kişilerin, bu işlemi kuaförde yaptırması önerilir.

Aynı zamanda saçları siyah boyalı olan kişiler de, profesyonel kişiler tarafından bu işlemi uygulatmalıdır.

dore saç renkleri kimlere yakışır? evde nasıl boyanır 6
Aralara ışıltı şeklinde atılmış dore saç rengi

Açık Dore Saç Rengi Evde Nasıl Boyanır?

Açık dore rengini saçlarına uygulamak isteyen kişiler, doğal açık ya da koyu platin saçlara sahipse, boyayı direkt olarak uygulayabilir. Kumral ya da açık kahve tonlarında saçlara sahip kişiler ise bu boyayı açma işlemi sonrası uygulamalıdır. Koyu renk boyalı saçlara sahip kişiler, bu işlemi evde yapmaya karar verdiyse, saçlarının zarar görebileceğini bilmelidir. Bu zararı en aza indirgemek için “Küllü Sarı Saç Rengi Modelleri ve Boyama Teknikleri” yazısındaki boyama talimatlarını takip edebilirsiniz. Açma işlemi, yazıda da bahsedildiği gibi, aşamalı olarak uygulanmalı ve çeşitli bakımlarla saçlar desteklenmelidir.

dore saç renkleri kimlere yakışır? evde nasıl boyanır 7
Altın Sarısı Dore Saç Rengi Tost yapılmış saç @selami_kocaker

Koyu Dore Saç Boyaları

Pek çok saç boyası markası, koyu dore tonlarında boyalar üretmektedir. En çok tercih edilen markalar ise şunlardır:

  1. Palette Deluxe 8-554 Dore Kumral
  2. L’Oréal Paris Excellence 4.32 Altın Koyu Kahve
  3. L’Oréal Paris Excellence Intense 6.32 Altın Açık Kahve
  4. L’Oréal Paris Inoa 7.35 Kumral Dore

Boya fiyatları 15 TL ile 60 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Açık Dore Saç Boyaları Nelerdir?

Açık dorenin bakımı, koyu dore renkten daha zordur. Bu sebeple kaliteli boyalar tercih edilmelidir. Kullanıcıları tarafından beğenilen, en güzel ve parlak açık dore boya markalarını ve numaralarını listeleyelim:

  1. L’Oréal Paris Excellence 8.34 Zengin Sıcak Sarı
  2. L’Oréal Paris Excellence Intense 120 Çok Çarpıcı Sarı
  3. Palette Deluxe 10-5 Dore Sarı
  4. L’Oréal Paris Excellence Pure Blonde Ultra Açık Sarı Dore

L’Oréal Dore Saç Renkleri

dore saç renkleri kimlere yakışır? evde nasıl boyanır 8
dore saç renkleri kimlere yakışır? evde nasıl boyanır 9
dore saç renkleri kimlere yakışır? evde nasıl boyanır 10

Dore sarı boya fiyatları, 18 TL ile 55 TL arası değişkenlik gösterir. Daha pahalı ya da ucuz markalar ve boyalar da vardır fakat en iyi referanslara sahip olan boyalar, yukarıda listelediklerimizdir.

Dore Saç Boyalarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Gerek koyu doreler gerekse de açık doreler, altın rengi yansımalar içerdikleri için bakımı özenle yapılması gereken boyalardır. Boyanın bakımını düzenli ve özenli yapmak, parlaklığın uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Bu sebeple dorelerde en önemli şey, boyanın kalitesidir. Ucuza kaçıp kalitesiz bir boya almak, birkaç yıkamada saçların parlaklığını yitirmesine sebep olabilir.

İkinci bakım adımı ise, saçların sağlığını koruması için çeşitli maskeler yapmaktır. Bu maskelerin içine, boya akıtabilen yağlar koyulmamalıdır. En iyi bakım, ara sıra zeytinyağı maskesi yapmaktır.

Üçüncü adımda ise diğer saç bakım ürünleri var. Şampuan seçimini, boya koruyucu özelliği olanlar arasından yapmak gerekir. Özellikle açık dore renkler, hızlı solabilir. Bunu geciktirmek için şampuan seçimi önemlidir.

Diğer adım ise cila ve dip boyasıdır. İlk boyamadan birkaç hafta sonra, saçlara cila uygulanabilir. Bu, boyanın kalıcılığını artırır. Dip boyası ise aksatılmamalıdır. Dore saçların doğal ve parlak görünümünü, dipten çıkan koyu renkli saçlar mahvedebilir.

10 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Merhaba ben moda editörü Naz. Özellikle Style ve Saç Rengi değiştirme konularında bilgilerimi ve deneyimlerimi aktarıyorum. Lütfen sormak istediğiniz soruları yorum kısmına yazınız;

İlgili Yazılar

10 yorum

Popüler Yorumlar

Daha mı koyu oluyor?. Dip renginiz nedir?

Yoruma git

Merhabalar naz hanim saclarim sari platin ama diplerini tutturamiyorum dip renk olarak altin sari istiyorum renk ve numara ne olabilir

Yoruma git

Tüm Yorumlar

mrb ya benım sacım ıkı renk oldu sacıımın dipten kulak kısmınaa kadar kızılımsı belıme kadar olan yer ise platın sarısı ben bunun üzerıne hangi rengi yapsam hem güzel bır renk olur hemde tek renk olur lütfennnn yardım edin

Cevapla
Naz Kaya  -  27 Haziran 2013 / 22:35

Merhaba Kübra hanım saçlarınız tam olarak hangi renk olsun istiyorsunuz. Siz onu belirtirseniz daha iyi yardımcı olabilirim.

Cevapla
HAMİDE  -  9 Kasım 2013 / 10:56

KOYU KESTENE SAÇ RENGİM VAR BU KÜLLÜ SARIYA NASIL ÇEVİREBİLİRM.

Cevapla
Naz Kaya  -  11 Kasım 2013 / 14:57

Merhaba Hamide Hanım küllü açık sarı saç boyası ile belli aralıklarla 2 kez boyamanız sonucu saç renginiz küllü koyu sarı olabilir. Ayrıca her zaman önce uçları 6-7 dk sonra tüm saçı boyayın dipler uçlardan daha çabuk açılır. 1 hafta arayla boyayabilirsiniz.

Cevapla

Saçlarım sarı olsun istiyorum şuan yeni boyattım sarı rengin 8.1 ile omlet turuncu uçlar kumral oldu sarı doreyi nasıl yapabilirim ve ne zaman boyamalıyım teşekkürler

Cevapla

Merhabalar naz hanim saclarim sari platin ama diplerini tutturamiyorum dip renk olarak altin sari istiyorum renk ve numara ne olabilir

Cevapla

Daha mı koyu oluyor?. Dip renginiz nedir?

Cevapla

Mhbr ben saçımı boyattım açma işlemi yapıldı krepeyle ve sora cila şeklinde boyamadı istediğim gibi olmadı kızıllıklar dorelikler var hangi renge https://hizliresim.com/a3cVqh
Asil rengim bu.
https://hizliresim.com/TlPqyv

Cevapla

Mhbr sacimi boyattım ama istediğim sonuç olmadı koyu kumral saçımın rengi paket yapilip açıldı krepe şeklinde kızıllık ve dorelik tamamen gitmesi için kendi rengine donmesi ne yapmalıyım
https://hizliresim.com/q1diwG Şimdiki hali
Kendi rengi bu

Cevapla

Merhaba Tuğba hanım ikinci resim çıkmıyordu. Şunu belirtmeliyim ki dore yansımalar bence hoş olmuş. Bunu iki boyamada inoa 4.1 ve içine %25 oranında İgora Royal Mix 0.22 kullanarak yok edebilirsiniz. Ama hiç boyamadan mor şampuan kullanarak da denemenizde fayda var. https://www.bakimlikadin.net/mor-sampuan-nasil-kullanilir-kullu-sari-ve-turunculasma/

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et