Tüm Saç Renkleri

Adet Düzenleyici ilaç Nedir Nasıl Kullanılır

Adet söktürücü yada daha doğru bir tabir ile adet düzenleyici ilaç denildiğinde aslında dışarıdan hormon alınma işlemi aklımıza gelmeli. Bu vücut ve hormon dengesi için son derece riskli bir davranış olduğundan doktora danışmadan adet söktürücü ilaç kullanmamanız önemle rica olunur.

Adet görmek (regl) bir kadının rahminden yani bebeğin geliştiği yerden ihtiyacı olmadığı dokuları atmasıdır. Vücut, her ay rahim astarını kalınlaştırır ve döllenmiş yumurta için hazırlık yapar. Eğer yumurta döllenmez ise vajinadan atılır. Bu olaya adet görme veya regl olma denir.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet görmek tamamen normal bir süreçtir. Bazen adet görme aralıklarında düzensizlik meydana gelebiliyor. Adet düzensizliği daha çok menopoz döneminde görülse de, bazı rahatsızlıkların da etkisiyle adet düzensizlik belirtisi gösterebilir.

Adet kanamasının olmaması, periyodunun uzaması veya kısalması, kanamaların fazla olması, aşırı ağrılı adet görme gibi durumlarda uzman hekimlerce adet düzenleyici ilaçlar verilebilmektedir. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız, öncelikle bir uzman hekime giderek muayene olmalısınız. Doktorunuz tavsiye etmeden bu ilaçları kullanmayınız. Doktorunuz gerekli kontrolleri ve tahlilleri yaptıktan sonra sizin için en iyi tedavi yöntemini önerecek ve uygulayacaktır.

adet düzenleyici ilaç
@kadincaher_sey Ada çayı’da östrejen içerdiğinden çoğu kadın ilaç yerine bitki çayları da denemektedir.

Önemli Not: Kenevir Yağı adet döngüsü içerisinde kadınların değişen ruh hallerini düzenlemede oldukça önemli bir bitkisel yağdır.

Adet söktürücü ilaçların İsimleri ve Listesi

Tarlusal

Luteynyl

Duphaston

Advil Liquigel

Glifor

Cyclo

Apranax Fort

Adet Düzenleyici İlaçlar Nedir?

Adet düzenleyici ilaçlar, kadınlardaki östrojen hormonunda bulunan progesteron eksikliğini düzeltmek için kullanılan ilaçlardır. İlaçların içerisinde progesteron ve östrojen hormonu bulunmaktadır.

Çoğu kadın adet düzensizliği ile karşılaştığında bir uzmana gitmek yerine, adet söktürücü ilaçlar kullanma yoluna gidebiliyor. Ancak bir uzmana giderek adet düzensizliğinizdeki sorunu tespit etmeden bu ilaçları kullanmak oldukça tehlikelidir. Adet düzenleyici ilaçlar hormon içerdiğinden dolayı kontrolsüz kullanıldığında bir çok sağlık sorununa sebebiyet verebilmektedir.

Adet Düzenleyici İlaçların Yan Etkileri

Adet düzenleyici ilaçların içinde hormon bulunmaktadır. Bu hormonların yan etki yapıp, yapmayacağı kişiye göre değişmektedir. Bazı kişilerde yan etki yapabildiği gibi bazı kişilerde ise hiç bir etki gözlemlenmemiştir. Adet söktürücü ilaçlar en çok tansiyon, migren, kolestrol rahatsızlığı yaşayan kişilerde yan etki yapabiliyor. Genellikle bel ağrısı, baş ağrısı, bulantı gibi basit yan etkiler gösterse de, nadir de olsa ileri düzeyde hormonel bozukluklar görüldüğü de belirtiliyor.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

2 yorum

Didem Özkan  -  18 Kasım 2020 / 23:41

Adet düzensizliği ile ilgili ve hormanlarla ilgili bu bilgiler faydalı olmuş.Bende zamanında adet düzensizliği için hormanları düzenlemesi için ek ilaçlar kullandım ama yan etkileri malesef çoktu.O yan etkiler fiziksel ve psikolojik olarak aşırı etkiliyor.Ve bende bıraktım.İlacı 1 ay kullandım zaten sonra bitki çayları ile tam olmasa da hafif normale döndü gibi.

Cevapla

Adet duzensizliği yaşıyorum 2 3 ayda bir oluyor cyclo kullanıyorum. Adetime 10 gün kala hergun birer tane alıyorum. Hicbi sıkıntısını görmedim ve heray düzenli oluyorum.rahatsizligi yaşayan varsa doktoruna gidip kullanabilir.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et