Tüm Saç Renkleri

Zoretanin Nedir? Kullanımı ve Yorumlar

Zoretanin şiddetli sivilce problemlerinin giderilmesinde kullanılan en etkili ilaçlardan biridir. Başta karaciğer üzerine olmak üzere yan etkileri oldukça fazla olan ilaç dermatologlar tarafından gerekli görülmesi durumunda kullanılabilir. Tedavi süresince hekimin kullanım talimatlarına uymak ve düzenli kontrolleri aksatmamak ilacın zararlı etkilerden korunmak açısından çok önemlidir. 

Zoretanin Etken Maddesi

Zoretanin her bir kapsülünde 10 mg İsotretinoin etken maddesi içermektedir. Aynı zamanda 20 mg etken madde içeren çeşidi de mevcuttur.

İlacın içerisinde soya yağı, sığır jelatini, sorbitol çözeltisi gibi yardımcı maddeler bulunmaktadır.

zoretanin nedir? kullanımı ve yorumlar 1
Zoretanin Kullanıcılarından @withedasu hikayesini instagram’dan okuyabilirsiniz.

Zoretanin Kullanım Alanları

Zoretanin ileri derece sivilce problemlerinin giderilmesinde kullanılır.

Genellikle yumrulu, yuvarlak, iz bırakma ihtimali olan sivilcelerin tedavisinde ve diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınmadığında başvurulan ilaçlardan biridir.

Yüzeyel ve seyrek sivilce şikayeti olanlarda zararı faydasını aşacağından kullanılması önerilmez.

Muadil İlaçlar

Zoretanin ile aynı etken maddeye sahip ilaçlar arasında Acnegen, Aknetrent, Roaccutane gibi farklı seçenekler bulunmaktadır.

Zoretanin Yan Etkileri

Zoretanin ilacının gebelikte kullanılması bebeğe ciddi zararlar verebilir ve sakat doğumlara sebep olabilir.

Gebelikte Zoretanin

Gebelik ihtimali olan kadınlarda tedaviye başlamadan en az 2 hafta öncesinden itibaren doğum kontrolü yapılmalıdır.

Zoretanin etken ve yardımcı maddelerinden herhangi birine alerjisi olanlar ilacı kullanmamalıdır.

 zoretanin kullanımında 3. gün
Zoretanin Kullanımında 3. gün Örnek

Zoretanin ilacının en sık görülen yan etkileri arasında dudaklarda kuruluk, iltihap, kaşıntı ve soyulma; gözlerde kuruluk, tahriş, iltihaplanma gibi durumlar yer alır.

Bununla birlikte kan testlerinde karaciğer enzim değerleri yükselir, kanamaya ve morarmaya yatkınlık oluşabilir, yorgunluk ve sersemlik gibi kansızlık belirtileri ortaya çıkabilir.

Baş ağrısı, idrarda kan, beyaz küre azlığına bağlı sık hastalık geçirme, burun kanaması, boğazda iltihap gibi durumlar daha seyrek görülen yan etkiler arasında yer almaktadır.

Doktor kontrolünde 17 yaşında Zoretanin kullanan İnstagram kullanıcısı
curlysmakeupblog ‘ın paylaştığı yazıyı buraya aktarmak istiyorum.

zoretanin nedir? kullanımı ve yorumlar 2
Görsel Kaynak : @curlysmakeupblog

Size sivilce hikayemi anlatmak istiyorum hepimizin en büyük problemlerinden biri malum.Sivilce kelimesini duyunca bile içi gıcıklanan biri olarak gerçekten çok zor bi problem oldugunu biliyorum. Maalesef yıllarca sivilceyle savaştım denemediğim maske ilaç kalmadı.14 yaşıma kadar pürüzsüz bi cilde sahipken liseye başladığım gibi yüzümü sivilce bastı. Hem kullanılan yanlış kozmetik hemde ergenlik döneminin verdigi bi sıkıntıydı. Kesinlikle aman geçer kafasında olamadım çok takıntılıydım ki hala öyleyim korkulu rüyam olur kendisi.?? çevremdeki herkes zamanla geçiceği konusunda ısrarcı olsada izlerim genel olarak derindi ve bi işlem görmeden geçmesi imkansızdı. Dünya kadar cildiyeciye gittim bir sürü sivilce kremi kullandım ve birkaçı harici hiçbirinden yarar göremedim. 16 yaşıma geldigimde artık tahammül edebilecek gücü bulamadım veee “Zoretanin “ tedavisine başlamak istedim çok fazla araştırdım hapın çok fazla yan etkisi vardı sinir nöbetleri ağlama krizleri dudak kuruması (normal degil aşırı bi kuruma) saç kaş dökülmesi iç organlara vericeği zararlar tamamen psikoloji ağırlıklı etkileyen bi tedavi oldugunu söyleyen bir sürü kullanan vardı zaten imzayla alınabilen bi hap ne doktor ne de ilaç firması sıkıntıyı kendi üzerine almıyor. O zaman 18i doldurmadığım için her ay annemin imzasıyla alınmıştı hap . Kullanmaya başladım her ay kan tahlilinden sonra verildi eğer bi sıkıntı varsa doktor tedaviyi hemen kesiyor zaten kesinlikle bireysel kişiye bağlı ilerleyebilen bi tedavi yani. Ben kafamdaki birsürü soru işaretiyle başladım fakat dudak kuruması harici Allaha şükür hiç bir sıkıntıyla karşılaşmadım. 6 aylık bi tedavi süreci yaşadım her ay dozuna göre doktorunuz arttırıyor veya azaltıyor sabah akşam bir kapsül almıştım . Boyunuz kilonuza göre orantılı şekilde ilerliyor. Önce yüzünüz sivilce basıyor sonra yavaş yavaş sönüyor. Ve kesinlikle kışın kullanılması gerekiyor hap yan etki olarak güneş lekesi bırakabiliyor. Başlarken çok fazla düşündüm ve gerçekten çok zor karar verdim ama beklediğim gibi bi yan etkiyle karşılaşmadım . Baş vurulması gereken en son yöntem.

Kaynak: @curlysmakeupblog

Kullanıcı Yorumları

birinci ay editi: bir-iki haftadır burun kanaması yaşamıyorum. ama bel tutulması devam ediyor çok hafif de olsa. cildim genel anlamda kurudu hatta görenler sivilcelerin bayağı gitmiş diyorlar. tek tük çıkıyor ama onları da elleyince çok ince, kahverengi yara kabuğu oluşuyor. aslında en çok hoşuma giden tarafı cildimin hiç yağlanmaması. önceden öyle bir yağlanırdı ki sanki böyle fondöten sürmüş gibi ağırlık olurdu yüzümde. elimi yüzümü yıkasam da geçmezdi o his. şimdi günde üç defa filan yıkasam yetiyor. ayrıca saçlarım da yağlanmıyor. ama yediğime içtiğime dikkat ediyorum abur cuburları tamamen kestim.

https://eksisozluk.com/entry/95614923

6.aydayım, 3.aydan itibaren daha önce çıkan kistik akneler çıkmıyor artık. kuruluk, burun kanaması gibi birçok yan etkisi var. bol bol su içilmesi, dudak ve nemlendirici kremler, göz yaşı damlası kullanmak yardımcı oluyor. doktorun dediğine göre 7.500 mg toplamda kullanılması gerekiyor. kiloya göre belirleniyor aylık kullanım. genelde 6-7 ay süren bir tedavi dönemi var. bu dönemin yaz ayında olmaması tavsiye ediliyor.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

1 Yorum

[…] ( ayrıntılı bilgi için: Zoretanin ); ismi sıkça duyulan bir sivilce ilacıdır. Bu ilaç ile sivilcelerin tamamen geçtiği de […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et