Tüm Saç Renkleri

Prednol Nedir?

Prednol bağışıklık sistemini etkili bir şekilde baskılayan glukokortikoid grubu ilaçtır. Antienflamatuar (iltihap giderici) etkiye sahiptir. Glukokortikoid grubu ilaçlar vücudu enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabileceğinden dolayı doktor gözetimi olmadan veya amacı dışında kullanılmamalıdır.

Prednol Etken Maddesi

Prednol ilacı her bir tabletinde 4 mg metilprednizolon etken maddesi içermektedir. Metilprednizolon sentetik bir kortizol türevidir. Vücutta bağışıklık sistemini etkili bir şekilde inhibe ederek iltihap oluşumunu engeller.

prednol nedir? 1

Prednol Kullanım Alanları

Prednol vücudun aşırı bağışıklık cevabı gösterdiği hastalıklarda ve savunma sisteminin baskılanması gereken bazı durumlarda kullanılmaktadır. İlacın reçete edildiği başlıca durumlar şu şekildedir:

  • Organ nakli
  • Multiple Skleroz
  • Crohn ve ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıkları
  • Romatoid artrit ve diğer romatizmal hastalıklar
  • Dermatomiyozit gibi yangılı kas hastalıkları
  • Egzama
  • Astım, Tüberküloz
  • Böbreküstü bezi sorunları

Kullanım Şekli: Prednol günlük kullanım dozu hastalığınıza bağlı olarak doktorunuz tarafından belirlenecektir. Size önerilen miktarda ilacı yemekle birlikte veya hemen sonrasında bol su ile çiğnemeden yutunuz. İlaçla birlikte greyfurt veya greyfurt suyu tüketimi ilacın emilimini bozmaktadır.

Uyarı: Kısa süre içerisinde aşı yaptıranlar ve sistemik mantar enfeksiyonu olanlar ilacı kullanmamalıdır. Hamileler, hamilelik ihtimali olanlar ve emziren anneler doktor onayı olmadan ilacı kullanamaz. 

Muadil İlaçlar

Corlto, Deltacortril, Prednisolon, Romezon, Seriden

Yan Etkiler

Prednol kullanımına bağlı olarak mide-bağırsak ülserlerinde kötüleşme, karın ağrısı, makattan kan gelmesi, kanlı veya siyah renkli dışkılama ve kanlı kusma görülebilir. Bununla birlikte ilaç vücudun enfeksiyonlara karşı direncini azaltmaktadır.

Vücutta şişkinlik, yüksek tansiyon, görme bozuklukları, kas zayıflığı ve kaybı, sivilce, yaraların geç iyileşmesi, deri incelmesi, kaslarda kramp, mide bulantısı, kusma, şişkinlik, hazımsızlık, karın ağrısı, sürekli hıçkırık, adet düzensizliği veya adet olamama, kadınlarda kıllanma artışı, kemiklerde kolay kırılma, eklem ağrısı, endişe, sinirlilik, sersemlik, baş ağrısı, morarma, terleme, kaşıntı, yorgun hissetme vb. belirtilerin ortaya çıkması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. 

Fiyat

Prednol 4 mg 20 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 8.71 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

ilaç alerjisinden sonra oluşan dayanılmaz kaşıntı ve alerjik reaksiyonları gideren mucizevi kortizonlu ilaç. serumla veriliyor

https://eksisozluk.com/entry/6954932

kullanımı süresince tuz ve tuzlu gıdalardan sakınılması, aksi takdirde balon misali şişmenizi hızlandıracak olan ilaç. 

https://eksisozluk.com/prednol–295734

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et