Tüm Saç Renkleri

Açai Üzümü gerçekten de süper besin mi? Faydaları neler?

Açai üzümü ( Aslında palmiye ağacının bir meyvesidir) açai ağaçlarından hasat edilen , anavatanı Güney Amerika olan görünüş olarak üzüm ve yaban mersinini andıran bir meyvedir. Diğer ‘’berry’’ çeşitleri gibi, açai de oldukça fazla antioksidan ve lif içeriyor. Bazı uzmanlar açainin süper besin olduğunu ifade ediyor. Açainin artrit ve yüksek kolesterolün tedavisinde etkili olduğu; ayrıca kilo vermede de çok etkili olduğu iddia edilmekte.Acaba gerçekten de açai tozu hayatımızı ve günlük beslenme rutinimize almamız gerekli olan bir besin mi? Fiyatıyla da ulaşılabirliği zor olan bu meyve için bazı diyetisyen ve uzmanların görüşleri birbirinden çok farklı.

açai üzümü
Açai Üzümü Kaynak: @saidezngr

Açaiyi kimler tüketmemeli?

ABD’li araştırmacılar açai tüketmenin güvenli olduğunu; ancak eğer hamileyseniz veya emzirme dönemindeyseniz dikkatli kullanmanız gerektiğini savunuyor. Çünkü bu konuda henüz yeterli araştırma yok.

Açai Üzümü hangi formda tüketilmeli?

Öncelikle açaiyi güvendiğiniz bir doğal ürün marketinden veya aktarlardan satın almalısınız. Açainin piyasada farklı formları bulunmakta. Bunlar tablet olarak ilaç halinde, enerji içeceklerinin veya meyve sularının içeriğinde ya da dondurma ve jöle gibi yiyeceklerin içeriğinde bulunabiliyor.

Açaiyi fazla tüketirsek ne olur?

Eğer açaiyi almanız gereken miktardan fazla alırsanız-diğer diyet supplementleri gibi fazla kilo vermek amacıyla eğer fazla kullanırsanız-bunu kesinlikle danıştığınız uzmana bildiriniz.Ayrıca MRI testine girecekseniz çok yüksek miktarda açai berrynin test sonuçlarını değiştirme ihtimaline yönelik bazı bulgular mevcut.

Açai ‘’Süper Besin’’ midir?

Her ne kadar antioksidan ve liften  zengin olduğu için çok değerli bir doğal besin olsa da , günlük hayatımızda zaten yediğimiz meyve ve sebzelerin (kiraz, patlıcan,yaban mersini, ahududu, erik, kuş üzümü, zeytin, portakal, incir, turp, kırmızı lahana vs.) açaide de bulunan antioksidan olan ‘’antosiyanini’’ içerdiğini ,yani illa bu yararlı kimyasalı almak için açai tüketmemiz gerekmediğini; yani bu içeriklerin onu süper besin yapmadığını savunan çok fazla görüş mevcut.Fiyatının da ülkemizde pahalı olması piyasa fırsatçılarının onu mucizevi bir besin olarak lanse etmesine fırsat verse de; uzmanlar için erişebildiğiniz antioksidan meyve ve sebzelerden yeterince tüketmeniz sağlığınızı korumanız için yeterli görülüyor .

Sağlıklı beslenme yazılarımıza göz atmak için ilgili kategorimize de göz atabilirsiniz.

6 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et