Tüm Saç Renkleri

Bebeklerde İsilik Nasıl Önlenir

Bebeklerde isilik; ortamda bulunan sıcaklığın artması ve özellikle bebeğin altının ıslak kalmasından dolayı oluşan kızarıklık sorunu ile ortaya çıkar. İsiliğin önlenmesindeki en önemli kural bebeğin altının her zaman kuru kalması, alt bezini sürekli ( günde 3-4 kere ) değiştirmektir.

Bir tür cilt rahatsızlığı olan isilik, sıcaklık ve nem probleminin yüksek olduğu yaz aylarında daha sık görülmektedir. Toplumun tamamında görülen bu sorun en sık yeni doğan bebek ve küçük çocuklarda görülmektedir.

İsiliği Önlemek

Bebeklerde oluşan isilik problemi genellikle tıbbi müdahaleye gerek kalmaksızın birkaç gün içerisinde geçmektedir. Fakat kaşıntının artması, yanma gibi şikayetlerde mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde isilik probleminin önlenebilmesi için hijyene ve giydirilen kıyafetlere dikkat edilmesi yeterlidir.

İsilik Nedenleri

Bebekler ve özellikle de açık tenli çocuklarda sıcaklığın artması ile oluşan terleme ya da ateşli hastalığın sonrasında isilik problemi görülmektedir. Bebeklerin ciddi oldukça hassastır ve çok kalın, dar ya da sentetik kumaştan üretilmiş kıyafetler, bezin yeterli sıklıkta değiştirilmemesi ve bebeğin yeteri kadar yıkanmaması gibi durumlarda isilik tetiklenmektedir.

Özellikle kış aylarında bebeklerin çok kalın giydirilmesi ya da çok sıcak ortamlarda uzun süre tutulması bebeklerin dirsek içlerinde, boyun, koltuk altı, sırt ve göğüs ya da popo bölgelerinde isilik oluşmasına neden olmaktadır. Bebeklerin ılık su ile sık duş alması, terletmeyecek pamuklu ve daha ince kıyafetler giydirilmesi, terlediğinde kıyafetlerinin sık değiştirilmesi isiliğin önlenmesini sağlar.

Yaz Aylarında Ne Yapmalı?

Bebeklerin sıcak yaz aylarında mutlaka düzenli olarak ılık su ile yıkanması gerekir. Bu sayede hem isilik oluşumunu engeller hem de gerileme meydana gelmesini sağlarsınız. Özellikle yaz aylarında bebeklere çok kalın ve sentetik kumaşlı ürünler giydirilmemesi de önerilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et