Tüm Saç Renkleri

Zestat Nedir? Muadili ve Yan Etkileri

Zestat majör depresif bozuklukla birlikte buna eşlik eden uyku bozuklukları, sosyal anksiyete gibi durumların tedavisinde kullanılan etkili bir antidepresandır. 

Zestat Etken Maddesi 

#İlaç her bir tabletinde 15 mg mirtazapin etken maddesi içermektedir.  Mirtazapin depresyonla birlikte görülen uyku bozuklukları ve anksiyetenin tedavisinde etkili bir noradrenerjik ve spesifik serotonerjik antidepresandır (NaSSA).

zestat nedir?
Nedir?

Zestat Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Depresyon olarak bilinen majör depresif bozukluk durumunda beynin işleyişinde görevli kimyasallarda meydana gelen eksikliklerin giderilmesi ve beynin normal işlevini gerçekleştirmesine yardımcı olmak ve tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. İlaç aynı zamanda depresyona eşlik eden uyku bozukluğunun tedavisinde de reçete edilmektedir.

Kullanım Şekli

Doktorunuz tarafından farkı şekilde reçete edilmediği sürece ilacı her gün aynı saatte (tercihen yatmadan önce) tek doz olacak şekilde alınız. Tablet ağızda dağılıp çözüneceğinden susuz da yutulabilir. 

Muadilleri

Zestat muadili ilaçlar Minelza, Mirtaron, Molrem, Redepra, Remeron, Velorin’dir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Zestat kullanımına bağlı görülen olası yaygın yan etkiler ağız kuruluğu, baş ağrısı, iştah artışı, kilo artışı, uyuşukluk, uyku hali, halsizlik, baş dönmesi, sersemlik, istem dışı titreme durumu (tremor), ishal, bulantı, kusma, sırt ağrısı, eklemlerde veya kaslarda ağrı, kurdeşen, deride döküntü, bayılma, sıvı tutulumu nedeniyle vücutta şişlik, yorgunluk, canlı rüyalar, zihin bulanıklığı, tedirginlik hissi ve uyku problemleri olarak sıralanabilir. İlacın kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek daha seyrek görülen ciddi yan etkiler ise; deride yanma, iğne batması, gıdıklanma veya karıncalanma gibi algılanan anormal duyular (parestezi), huzursuz bacaklar, coşkulu veya heyecanlı hissetme (mani), ağızda uyuşukluk hissi (oral hipoestezi), düşük kan basıncı, hareketlilik isteği, kabuslar, halüsinasyon görme, karaciğer fonskiyon bozukluğuna (sarılık) bağlı gelişebilen gözlerde veya deride sararma ve kas kasılması (miyoklonus) şeklindedir. Bunlardan herhangi birini fark ettiğinizde doktorunuza başvurunuz. 

Zestat Fiyat 2020

15 mg 30 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 23.92 TL’dir.

11 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et