Tüm Saç Renkleri

Yasmin Nedir? Ne Kadar Etkili

Yasmin istenmeyen gebeliğin önlenmesi ve doğum kontrolünün sağlanması amacıyla kullanılan sentetik progesteron hormonu içeren Kombine Oral Kontraseptifler (KOK) grubuna ait ilaçtır. Oral kontraseptiflerin bilinçsiz kullanımı ciddi istenmeyen etkiler yaratabileceğinden doktor gözetimi olmadan kullanımı önerilmemektedir.

yasmin

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Etken Maddesi

Her bir tabletinde 3 mg drospirenon ve 0.03 mg etinilestradiol etken maddelerini içermektedir. İlacın içeriğinde bulunan drospirenon doğal progesteron hormonuna en yakın sentetik progestindir. Diğer sentetik progestin türü etken maddelerden farklı olarak mineralokortikoid ve glukokortikoid etkileri yerine antiandrojenik etkileri bulunmaktadır. 

Yasmin İlacı Kullanım Alanları

Temel olarak kadınlarda doğum kontrolünü sağlamak ve gebeliğe karşı önlem amaçlı kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra hormonal olarak vücutta su tutulması durumunu engellemede ve ciltte yağlanma ile birlikte sivilce problemi olan kadınlarda tedavi amacı ile doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Yasmin Nasıl Kullanılır?

Kontrol hapı 28 günlük ( 4 hafta ) kullanım periyoduna sahiptir. Daha öncesinde başka bir hormonal kontrol yöntemi kullanmıyorsanız adet döngünüzün ilk günü o gün için belirlemiş tableti bir miktar su ile yutunuz. Kutu üzerinde tabletler günlere göre isimlendirilmiştir. O güne uygun ilaçtan başlanarak 21 gün boyunca ok işaretleri yönünde her gün aynı saatte olacak şekilde kullanılır. 21 günün ardından tam 7 gün ara verilir. Genellikle 2-3. gün kanama ortaya çıkacaktır. 7 günün sonunda kanama kesilmiş olmasa da yeni kutu ilaca başlamanız gerekmektedir.

İlaç ilk kullanımın ardından koruyuculuk göstermeye başlar. Ek bir korunma yöntemine özel durumlar dışında gerek yoktur. Özel durumlar hakkında eczacı veya doktorunuza danışınız.

Kan pıhtısı problemi olanlar, ailede benzer öyküsü bulunanlar veya sigara içme gibi çeşitli risk faktörlerine sahip olanların ilacı doktor onayı ve gözetimi olmadan kullanması tehlikelidir.

Muadil İlaçlar

Yasmin muadili doğum kontrol ilaçları Angeliq, Drosetil, Drosmax, Drosmin ve Yazz’dır.

Yasmin İlacı Yan Etkileri Nelerdir?

Yasmin doğum kontrol hapı yan etkileri görülme sıklığına göre depresyon, duygu durum bozuklukları, cinsel istek kaybı, migren, memede ağrı, ara adet kanaması, lekelenme, mide bulantısı, kilo artışı olarak sıralanabilir. İlacın daha nadir görülen yan etkileri ise; kilo kaybı, bacakta, ayakta, akciğerde, karaciğerde, mide/bağırsakta, böbrek veya gözde zararlı kan pıhtısı oluşumu şeklindedir. Bunlar ilacın seyrek görülen yan etkileridir, bu gibi istenmeyen etkilerden birini fark etmeniz halinde doktorunuza başvurunuz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar?

21 film tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 53.78 TL’dir.

Muadilleri ve diğer yazılarımız için ilgili krem ve ilaçlar kategorimize göz atabilirsiniz.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

1 Yorum

Doktor bey merhaba. Bu tarz doğum kontrol hapları zamanla vücuda sağlık sorunları oluşturuyor mu? Özellikle miyom oluşturma gibi bir etkisi olur mu acaba? Ben kullanmıştım ve zamanla miyomlarım ortaya çıktı. Ben işin açıkcası buna bağladım. Ayrıca çok kilo aldırıyor. Bir sağlık çalışanım yakınım bu tarz hapların zamanla kadın hastalıklarına sebep olacağını söylemişti.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et