Tüm Saç Renkleri

Propolis Damla Nedir? Ne İşe Yarar

Özellikle Covid – 19 ( Korona ) Pandemi salgınında ağızdan ağıza yayılan bağışıklık sistemi için önerilen Propolis damla hakkında bilmeniz gereken her içeriği burada sizlerle paylaşmak istedim.

Düzenli olarak iki senedir bu ürünü kullanan biri olarak özellikle bağışıklık sistemini güçlü bir şekilde etkilediğine ve yarar sağladığına inanıyorum. Öyle ki kullandığım süre zarfında grip ve soğuk algınlığı dahil hiç bir hastalığa yakalanmadığımı söylemek gereklidir. Peki bu ürün nerelerde kullanılır, arılardan nasıl elde edilir, faydaları nelerdir? ..Tüm bu sorularınızı cevaplayacak bir içerik ile karşınızdayız.

propolis damla

Propolis Nedir?

propolis damla nedir? ne i̇şe yarar 1

Propolis, arıların çam, kavak, meşe, okaliptüs gibi ağaç ve bitkilerin, yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı reçineyi işlemesiyle meydana gelen doğal bir üründür. Mum yoğunluğunda olan propolisin sert bir kokusu vardır, yarı katı haldedir ve suda erimez.

Propolis neden kullanılır?

Arılar propolisi, topladıkları reçineyi kendi salgıladıkları enzimler ve balmumuyla karıştırarak oluştururlar. Arılar kovanın boş ve çatlak kısımlarını bununla kapatarak petekleri, bakteriler, haşereler, mikroplar ve mantarlar gibi canlılardan korumuş olurlar. Bu şekilde kovanın içindeki yapıların sterilizasyonunu sağlarlar.
   Propolis, antibakteriyel, antioksidan ve antiviral gibi oldukça faydalı içeriklere sahip olduğu için insan hayatında da önemli bir yere sahiptir. İnsanlar tarafından, hem bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa engel olmak, hem de oluşan hastalıklarda direnç sağlayıp tedavi etmek amaçlı yaygın olarak kullanılır.

Coronavirüse karşı propolisin etkisi var mıdır?

Coronavirüs üzerinde etkisi olduğu gözlemlenen bazı çalışmalar bulunmaktadır. Fakat yine de kesin bir sonuç bilinmemektedir. Kesin denilebilecek şu ki, antiviral özelliğinden dolayı virüslere karşı savaştığı bilinmektedir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de büyük rolü vardır. Bu gibi özelliklerinden dolayı her türlü virüse karşı mücadelede önerilebilir.

Propolisin faydaları nelerdir?

 • Bu maddenin Aktif bileşenleri olan, kafeik asit fenil ester ve clerodane diterpenoidinin kanserli hücrelerin ilerlemesini durdurduğu ve sağlıklı olan hücrelerin de kanserli hücreye dönüşmesini engellediği biliniyor. Bu sebepten dolayı kansere karşı ve birçok kanser tedavisinde kullanılabiliyor.
 • Birçok bakteri ve virüse karşı savaştığı ve içeriğindeki etanol ekstraktı sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda olumlu etki yaratıyor.
 • Ağızda bakteri gelişimini azalttığından dolayı, diş eti rahatsızlıklarına engel olur.
 • Hücrelerin gelişimi etkileyerek ciltte oluşan yara ve yanıkların hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Karaciğeri zararlı etkilere karşı koruyarak, karaciğer hastalıklarına engel olur.
 • Dolaşım sisteminde kan akışına, oksijenlenmeye ve damarların beslenmesine yardımcı olarak, kalp-damar hastalıklarının oluşumunu engellemeye etkisi vardır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde, DNA da hasar meydana getiren serbest radikallere karşı savaşırlar.
 • Öksürük ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur.
 • Mide ülseri, kolit gibi gastrointestinal sistem hastalıklarının oluşumunu engellemeye ve iyileşmesine yardımcı olur.

   Burada saydığımız sadece bilinen faydalarının bazılarıdır. Muhakkak ki araştırılmamış birçok faydası vardır.

Propolis nasıl kullanılır?

   Arıların salgıları ve balmumuyla oluşturduğu propolisin, direkt olarak kovandan çıkarıldığı gibi kullanılarak insan vücudunda tamamının sindirilmesi mümkün değildir. Bu yüzden uzman kişiler tarafından işlenmesi gerekmektedir. Böylece damla, sprey, şurup, toz, tablet, krem ve kapsül gibi formlar haline getirilerek kullanıma sunulur.

   Genellikle bağışıklığı güçlendirmek için damla formu daha çok tercih edilmektedir. Damla formu su bazlı ve alkol bazlı olarak iki şekilde kullanıma sunulur. Su bazlı ve alkol bazlı damlaların içerik olarak oranları yaklaşık aynıdır.

Alkol bazlı olanın içeriğinde ilaveten tıbbi alkol bulunmaktadır. Alkol bazlı olanı insanlar genelde kullanmak istemez fakat propolis alkolde daha iyi çözünür ve bu sayede yetişkinlerde vücuda alımı yeterli seviyede olur. (Çocuklarda su bazlı kullanımı yeterli olacaktır.)

   Suda çözünen formu isteğe bağlı olarak direkt ağza damlatılabilir ya da suya, kahveye, meyve suyuna damlatılarak kullanılabilir. Alkolde çözünen ise yoğurda, süte, ekmeğe vb. damlatılarak ya da içilerek de kullanılabilir.

Önemli: Diğer takviye ve ilaç içeriklerimiz için lütfen ilgili link bağlantısına bakın.

Propolisli diş macunu kullanmanın etkisi nedir?

   Vücutta birçok alanda faydaları bulunduğu gibi ağız ve diş sağlığında da etkileri vardır. Propolis, diş ve diş etini antibakteriyel özelliğinden dolayı mikroorganizmalardan korur. Ağız yaralarının iyileşmesine yardımcı olur.İçeriğinde propolis bulunan diş macununu kullanarak böylece faydalarından yararlanılabilir.

Propolis kullanacak kişilerin nelere dikkat etmesi gerekir?

 • Kan akışını hızlandırdığı için kanama riski olan ya da cerrahi operasyon yapılacak kişiler kullanmamalıdır.
 • Alkol ile beraber kullanılmamalıdır.
 • Emziren, hamile ve hamilelik şüphesi olan kişiler doktora danışarak kullanmalıdırlar.
 • Kesinlikle organik sertifikası bulunan içerikler tercih edilmelidir. Piyasada birçok sahte ürün bulunduğu için dikkatle incelenerek satın alınmalıdır.
 • Arı ürünlerine karşı alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır. Ayrıca bu ürünü ilk kez kullanacak kişilerin alerji testi yapmaları önerilir.
 • Astım, KOAH gibi solunum yolu rahatsızlığı bulunan kişiler doktor kontrolünde kullanmalıdır.
 • Birçok bitkisel üründe olduğu gibi yüksek doz kullanılmamalıdır.
 • Kronik rahatsızlığı olan bireyler doktora danışarak kullanmalıdırlar.

5 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

foyebol  -  10 Ocak 2021 / 12:18

Her gün 10 damla mutlaka alıyoruz, griphal gibi hissettiğimiz zamanlarda da 3×10 ar damla alıyoruz, çok memnunum , kızımın yüzüne sürüyoruz sivilcelerde çok başarılı, düzenli olarak kullanıyorum ve çok faydasını gördüm.bagisiklik icin sart! bu dönemde bağışıklığınızı desteklemeniz için en önemli takviye. bir kere kullanmaya başladıktan sonra bırakamıyorsunuz. Güvenerek kullanıyorum. bağışıklığım çok düşüktü kullanmaya başladığımdan beri hiç hasta olmadım. araştırarak aldım. Kalite, helal gıda sertifikası ve gerekli belgeleri mevcut. Suda çözünür olması kolaylık sağlıyor.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et