Tüm Saç Renkleri

Acnegen Nedir? Yan Etkileri

Acnegen yumru ve nodül şeklinde oluşum gösteren, hiçbir tedavinin yanıt vermediği, yara izi bırakma riski yüksek şiddetli aknelerin tedavisinde kullanılan retinoidler grubuna ait ilaçtır. İlacın ciddi yan etkilerinden dolayı mutlaka bir dermatolog kontrolünde kullanılmalıdır.

Acnegen Etken Maddesi

Etken maddesi izotretinoin’dir. İzotretinoin ileri seviyedeki aknelerin tedavisinde kullanılan a vitamini türevi “retinoidler” grubuna ait bir etken maddedir.

acnegen nedir?
ilaca günlük 20 mg olarak başladım. Doktorum roaccutane yazmıştı ama eczanede yoktu ben de bir an önce başlamak adına ilk ay acnetrent kullandım. Ancak kalan aylarda roaccutane ile devam etmeyi düşünüyorum. Etkilerine gelecek olursak ilk kullanmaya başladığım sıralarda yüzümde ve ellerimde kaşıntılar oldu ama zamanla geçti. Dudaklarıma sürekli hametan ya da bepanthol sürdüğüm için herhangi bir çatlama yaşamadım. Ellerimi de sürekli hangi krem denk gelirse onunla nemlendiriyorum. Sabah akşam yüzümü bioderma yüz yıkama jeli ile yıkıyorum. Sabah yıkadıktan sonra avene 50+ spf güneş kremini sürüyorum. Akşam yıkadıktan sonra ise doktorun yazdığı aknefloks jeli kullanıyorum. Bu süreçte 3 kez burnum kanadı ama abartılacak kadar değildi. Bunun yanında normalde hiç su tüketen biri değildim ama bol bol su içmeye çalışıyorum. 1 ayın sonunda tahlillerim normal çıktı ve roaccutane 30 mg başladım. @bakimsizolmaz

Kullanım Alanları 

Acnegen diğer tedavilerin yetersiz olduğu, yara izi bırakma riski olan büyük, yumru şeklinde şiddetli tipteki aknelerin tedavisinde hekimler tarafından son seçenek olarak reçete edilen ilaçtır. İlacın reçete edilebilmesi için akne problemi yaşayan kişide krem, antibiyotik gibi herhangi bir cilt tedavisine karşı iyileşme sağlanamaması gerekir. 

acnegen nedir? yan etkileri 1

Acnegen Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz tedavi dozunu ve toplam tedavi süresini yaş, kilo gibi parametrelere bağlı olarak belirleyecektir. Reçete edilen dozda ilacı günde 1-2 defa olacak şekilde tok karnına bol su ile alınız. Doktorunuz tarafından doz ayarlaması için belirli aralıklarla kan testleri ve kontroller uygulanacaktır, bu nedenle tedavi süresince doktorunuzun önerilerine uymanız önemlidir.

Gebelik kategorisi “X”dir. Gebelikle ve emzirme döneminde kullanılması bebekte sorunlara yol açabilir. Tedavi süresince etkili bir doğum kontrol yöntemi tercih edilmelidir. Ayrıca karaciğer yetmezliği olanlar tarafından kullanılmamalıdır. 

acnegen nedir? yan etkileri 2

Muadil İlaçlar

Acnegen muadili ilaçlar Aknetrent, Roaccutane, Zoretanin olarak sıralanabilir.

Acnegen Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkileri arasında en sık görülen durumlar kan testlerindeki karaciğer enzimlerinde artış, ciltte kuruluk, dudaklarda ve yüzde kurulukla birlikte görülen çatlak, cildin normale göre daha kırmızı ve hassas hale gelmesi, kansızlık, yorgunluk, gözde ve göz kapağı bölgesinde iltihaplanma, kuruluk ve tahriş hissi, sırt, eklem ve kas ağrıları, kan yağları (HDL, trigliserit gibi) seviyelerinde değişiklik, baş ağrısı, kanda kolesterol seviyesinde yükselme, idrarda protein veya kan, burun içinde kuruma ve kabuklanmanın sebep olduğu kanama, boğazda ve burunda yara ve iltihap şeklinde sıralanabilir. İlacın daha seyrek raporlanan ciddi yan etkileri ise intihar teşebbüsü, normal dışı davranışlar, ruhsal denge bozukluğu, ciltte veya gözlerde sarılık, idrara çıkmada zorluk, mide bulantısı ve kusma ile birlikte görülen baş ağrısı ve bulanık görme, şiddetli seyreden kas kasılmaları, lenf bezlerinde şişlik, aşırı terleme, vücuttaki kıllarda artış, ışığa karşı hassasiyet, boğaz kuruluğu ve bakteriyel enfeksiyonlar olarak sıralanabilir. Bunlar ilacın ciddi seyreden yan etkileridir. Yan etkilerin sıklığı ve şiddetine göre gerekli durumda doktorunuza başvurunuz.

Acnegen Fiyat 2020

Acnegen 20 mg 30 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 29.06 TL’dir.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

1 Yorum

Didem Özkan  -  19 Kasım 2020 / 00:32

Doktora gitmiştim akne tedavisi sorunu çıkmıştı tedavi olarak bunu vermişti akne için kullanmıştım.Düzenli kullanımda işe yaramıştı.Etkili güzel bir tedavi şekli.olumsuz bir yan etkisi olmadı bana karşı tabi herkesin bünyesi farklı olduğu için herkeste farklıdır.Bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebiliyor.Faydalı bilgiler vermişsiniz.Bilgiler çok işime yaradı bilgilendim çok teşekkürler.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et