Tüm Saç Renkleri

Nexium Nedir? Muadili ve Kullanıcı Yorumları

Nexium, Proton Pompa İnhibitörü (PPI) olarak bilinen gruba ait bir ilaçtır. PPI’lar midede asit salgısının üretimini azaltarak fazla asite bağlı olarak ortaya çıkan sorunlara karşı sindirim sistemini korur.

Etken Maddesi

Nexium ilacının her bir tabletinde 20 ve 40 mg Esomeprazol etken maddesi içeren iki farklı dozu mevcuttur. Etken maddenin yanı sıra gliserol monostearat, selüloz, suni parafin, mısır nişastası, demir oksit gibi yardımcı maddeler bulundurur.

nexium i̇laç
Nexium İlaç

Kullanım Alanları

Nexium midede üretilen asit miktarını azaltmaya yönelik etki gösterir. Asidin yemek borusuna zarar vermesi ile oluşan Gastro-özafagial reflü tedavisinin yanı sıra mide ve ince bağırsak ülserlerinde reçete edilir. Midede sürekli asit salgılayan tümörün varlığını ifade eden Zollinger-Ellison Hastalığında asit miktarını azaltmak amacıyla kullanılır.

Nexium H. Pylori bakterisinin sebep olduğu enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Ayrıca NSAİİ grubu ilaçların kullanıldığı tedavilerde midenin zarar görmesini engellemek amacıyla kullanılabilir.

Muadil İlaçlar

Nexium ile aynı mekanizma üzerinden etki gösteren ilaçlar arasında Esemeprol, Esmara, Esom, Esopral, Esopro, Nexful, Nexstep gibi seçenekler bulunmaktadır.

Yan Etkileri

Nexium kullanımına bağlı olarak en sık görülen yan etkiler şu şekildedir:

  • Baş ağrısı
  • Karında şişkinlik ve ağrı
  • Bulantı
  • Kusma

Uykusuzluk, depresyon, huzursuzluk, uykuya eğilim, baş dönmesi, tat alma bozuklukları, kan değerlerinde değişiklikler gibi durumlar ilacın daha seyrek görülen yan etkileri arasında sayılabilir.

İlaç kullanımı sırasında kanlı kusma, dışkıda noktasal kan ve renk değişikliği gibi durumların görülmesi halinde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Fiyat

Nexium 20 mg 14 tablet 1 kutu ilacın 2019 satış fiyatı 14.67 TL’dir.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et