Tüm Saç Renkleri

Katarin Nedir? Etkiler ve Kullanıcı Yorumları

Katarin üst solunum yolu enfeksiyonlarında ortaya çıkan şikayetlerin ortadan kaldırılmasında kullanılan ateş düşürücü, ağrı kesici ve öksürük giderici etkilere sahip kombine ilaçtır. Soğuk kış aylarında aile hekimleri tarafından sıkça önerilen ilaç eczanelerden reçetesiz olarak da temin edilebilir. 

Katarin Etken Maddesi

Katarin her bir kapsülünde 250 mg parasetamol, 100 mg oksolamin sitrat ve 2 mg klorfeniramin maleat etken maddelerini içermektedir. İlaç içeriğindeki Parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü, oksolamin sitrat öksürük kesici, klorfeniramin ise antihistaminik etkiye sahiptir. 

katarin
Katarin

Katarin Kullanım Alanları

Katarin içeriğindeki etken maddeler ile üst solunum yolu enfeksiyonlarına ortaya çıkan ateş, öksürük, ağrı, halsizlik, burun akıntısı, hapşırık gibi semptomların ortadan kaldırılması ve kişinin günlük hayatına devam etmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Kullanım Şekli: İlacı doktorunuz başka şekilde önermediği sürece 12 yaş üzeri kişilerde 6-8 saatte bir tablet olacak şekilde kullanılabilir. Günlük kullanım 4 tableti aşmamalıdır. Alkol kullananlarda parasetamol zehirlenmesi riskinden dolayı maksimum doz günlük 3 tablettir.

Uyarı: 6-12 yaş arasında ilacın şurup formu kullanılabilir. 6 yaş altı çocuklarda, karaciğer yetmezliği olanlarda, hipertansiyon ve dar açılı glokom hastalarında kullanılmaz. Gebeler için “C” kategorisi olan ilaç doktor onayı ile kullanılabilir.

katarin nedir? etkiler ve kullanıcı yorumları 1
Katarin İlaç

Muadil ilaçlar

A-ferin, Afebryl, Ase-cold, Benical, Cetaflu Fort, Corsal, Reflü, Forza

Muadil ilaçları için lütfen sitemizde yer alan ve doktor hekimlerin yazdığı İlaç ve Krem kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yan Etkiler 

Katarin kullanımına bağlı olarak en sık ortaya çıkan yan etkiler arasında sinirlilik, uykusuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama hâli, sersemlik, bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık ve ağız kuruluğu sayılabilir. Daha seyrek olarak ise yorgunluk, huzursuzluk, mide-bağırsak kanaması, idrar yaparken ağrı, anemi, beyaz hücre azlığı, trombosit azlığı, halüsinasyon, kuruntu, depresyon, kabus, konsantre olamama, kulakta uğultu, yüksek tansiyon, çarpıntı, ritim bozukluğu, ishal, mide yanması, deri döküntüsü, kaşıntı, kurdeşen, egzama, halsizlik ve göğüs sıkışması gibi yan etkiler görülebilmektedir. İlacın sebep olabileceği diğer yan etkilerle ilgili doktorunuza danışınız.

Fiyat

Katarin 250/100/2 mg 30 kapsül ilacın 04.01.2020 Eczane güncel satış fiyatı 8.5 tl’dir.

Kullanıcı Yorumları

Sürekli bademciklerini üşütenler için mutlaka evde bulunması gereken bir ilaç. Boşuna antibiyotik almayın boğazınızda ve özellikle bedemciklerinizde yani yutkunurken bir acı hissetmeye başladığınızda bu ilaçtan almaya başlayın etkisini bir gün içerisinde göreceksiniz. Ayrıca bu ilaç orta şiddetli üşütmelerde de etkili.

Aydın Nasuh

Özellikle vücudunuzda kırgınlık olduğunda Redoxon Vitamin C ile alırsanız 1 günde soğuk algınlığınız ve vücudunuzdaki kırgınlığı yok edebilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Özellikle soğuk algınlığı için.

Aylin Eylem Aksu

Çok değerli bir Tıp Profesörü hocamdan tavsiye aldım. En fazla Parasetemol içerdiği için Ağrı kesici ve Ateş düşürücü olarak sadece bunları kullanmamı söyledi. Haberiniz olsun.. Normalde ilaç tavsiye etmem fakat bu önemli

ERSOY DEDE

4 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

1 Yorum

seymaoz  -  21 Ocak 2021 / 10:36

Şiddetli bir boğaz ağrısı ve yutkunmakta zorlandığım sırada kullandığım ilaç. Sabah kullandım akşama ağrım kalmadı. Gerçekten faydasını gördüm ama yan etkilerinide baya hissettim. Mide yanması uyuşukluk veya uykulu hissetme bunun yanında soğuk soğuk terleme oldu vücudumda. Ağız kuruluğu da galiba bununla alakalı yaşadığım yan etkilerden biriydi. Gene de hastalığı çok hızlı kestiğinden memnun kalmıştım ilaçtan

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et