Tüm Saç Renkleri

Dornaz Alfa Nedir? Corona ile İlişkisi

Dornaz Alfa Kistik Fibrozis hastalarında akciğer salgılarının atılmasını kolaylaştırmak amacıyla uzun yıllardır kullanılmakta olan ilaçtır. Akciğerlerin temizlenmesini ve solunum yollarının açık kalmasında olumlu etkiler sağlar. Bu etkilerinden dolayı Korona virüs enfeksiyonlarında kullanılabileceği düşünülmektedir.

dornaz alfa nedir

Dornaz Alfa Etki Mekanizması

Dornaz Alfa, vücutta bulunan “İnsan DNaz enzimi”nin sentetik türevi olarak açıklanabilir. Bu enzim vücutta çeşitli reaksiyonlarda kullanılır ve DNA’yı parçalayıcı özellik gösterir. Hastaların akciğerlerinde savunma hücrelerinden kaynaklanan DNA’lar salgıların yoğunlaşmasına ve hava yollarının daralmasına sebep olmaktadır. Dornaz Alfa DNA parçalama özelliği ile akciğerler içerisindeki salgının daha seyreltik hala gelmesini ve kolayca atılmasını sağlar.

Dornaz Alfa Covid-19 Tedavisinde Etkili Mi?

Dornaz Alfa ilacı yukarıda bahsedildiği üzere özellikle Kistik Fibrozis hastalarında akciğerlerin sağlığına kavuşturulması ve nefes alıp vermenin kolaylaştırılması açısından son derece önemlidir. Korona enfeksiyonlarının da başlıca akciğere zarar verdiği bilinmektedir. İlacın etki mekanizması açısından bakıldığında Covid-19 tedavisinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Dünya üzerinde bu konu üzerinde çalışmalar da hali hazırda devam etmektedir.

Korona Virüs hakkında çalışmalar devam etse birçok bilinmeyen nokta söz konusudur. Bazı raporlarda Korona Virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin akciğerlerinde Kistik Fibrozis benzeri tablo görüldüğü bildirilmiştir. Bu açıdan bakıldığında ilaç olumlu sonuçlar verebilir fakat bu bilgiler küçük varsayımlar üzerine kurulu ve bilimsellikten uzaktır.  Ayrıca bu ilacının Covid-19 hastalarının akciğerlerinde nasıl bir tepki oluşturacağı bilinmemektedir. Bu hastalarda nefes darlığının salgı içerisindeki DNA’dan kaynaklandığı ile ilgili de bilgi bulunmamaktadır. Bundan dolayı ilacın olumlu etkisi de ancak bir varsayımdır ve sadece testlerle kanıtlandığı sürece kabul edilebilir.

Pandemi süresince birçok ilacın ismi geçmektedir. Enfeksiyona karşı faydalı olsun olmasın hiçbir ilaç doktor gözetimi olmadan kullanılamaz. Söz konusu ilaçlar ve salgınla ilgili yetkililer çalışmalarını sürdürmektedir. Bu konularda bilgi kirliliğini önlemek için Dünya Sağlık Örgütü ve TC Sağlık Bakanlığı kaynaklı bilgilere itimat ediniz.

Diğer sağlık içeriklerimiz için ilaç ve kremler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

12 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et