Tüm Saç Renkleri

Yün Nasıl Yıkanır?

Soğuk havalarda ısınmamız için koyunların uzayan tüylerinden hazırlanan bu yün nasıl yıkanır konusundan hemen önce kullanım alanlarındaki farklılıkları gözetmekle başlamak daha anlaşılır olacaktır. Koyun yünlerini genellikle kış aylarında geceleri soğuktan korunmak için yorganlarda kullanırız. Elbette tüm kış kullandıktan sonra bir sonraki sene kullanmak için temiz bir şekilde bırakmak isteriz ve bu sebeple yünü yıkama isteği içerisine gireriz. Yün yıkamak herkese zor ve meşakkatli bir iş gibi gelse de püf noktalarını bilerek yıkandığı zaman çok kolay ve eğlenceli bir iştir.

yün nasıl yıkanır

Yünlerinizi yıkamak istiyorsanız öncelikle yıkamak istediğiniz günün oldukça sıcak ve bol güneşli bir gün olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bunun için yünleri yaz aylarında yıkamak daha mantıklıdır.

Çamaşır Makinasında Yün Nasıl Yıkanır

Çamaşır makinasında yün nasıl yıkanır, bir torba ya da çuval içerisine yıkanmasını istediğiniz yünleri ve mutlaka yünlü kıyafetleri yıkamak için hazırlanmış sıvı bir deterjan kullanmalısınız. Eğer sıvı deterjan yerine toz deterjan kullanırsanız yünlerinizin arasında erimemiş halde toz deterjanlarla karşılaşabilirsiniz. Makinenizin elde yıkama programında 30 dereceden fazla olmayacak bir ısıda ve çok sıktırmadan yıkamalısınız. Yumuşatıcı kullanırsanız eğer yünlerinizin elektriklenmesini de önlemiş olursunuz.

Yünler yıkandıktan sonra  dışarıda güneşte serilerek kurutulur ve ardından ince bir sopa yardımıyla iyice dövülerek hem nemli kalan yerlerin kuruması sağlanır, hem de topaklanmaların önüne geçilmiş olur.

Yün Kazak Nasıl Yıkanır?

Yünlü kazaklarınızı yıkarken mutlaka etiketleri kontrol edilmeli, birçok yünlü kazak çamaşır makinesinde yıkamaya müsaittir anca bazı yünlü kazaklar kesinlikle çamaşır makinesinde yıkanmamalı.

Yünlü kazaklarınızı yıkarken yünlü kıyafetler için özel hazırlanmış deterjanları kullanmalısınız. Çamaşır makinenizi yünlü, ipek ya da hassas programlarına getirdiğiniz zaman göreceksiniz ki ısı derecesi ve sıkma deviri düşüktür. Bu dereceleri arttırmadan yıkamalı ve asarak değil sererek kurutmalısınız. Yünlü kazaklarınızı asarak kuruttuğunuzda çok ağır olacağı için esneme sorunları yaşanabilir.

Kaz Tüyü Mont Nasıl Yıkanır?

Kaz tüyü montlarınızın çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak her programda yıkayamazsınız. Kaz tüyü montlarınızı yıkamadan önce etiketinde anlatılan yıkama talimatına bir göz gezdirmelisiniz. Kaz tüyü montlarınızı yüksek ısılar yerine 30 – 40 dereceyi geçmeyen ve hassas, yünlü, ipek ya da varsa kaz tüyü programında yıkamalısınız. Yıkama işleminden önce montunuzu mutlaka ters çevirmeli ve fermuarını kapatmalısınız. Montunuzu yıkarken yanında başka kıyafetlerinizi de yıkamanız kıyafetlerinizin tüylenmesine sebep olacağından montunuzu tek yıkamanız önerilir. Kaz tüyü montunuzu kurutma makinesinde düşük ısıda kurutabileceğiniz gibi kurutma makinesinde kurutulmaya uygun değilse oda sıcaklığında kurutmanız tavsiye edilir.

Parka, Kaban, Trençkot Nasıl Yıkanır?

Havaların soğumasıyla birlikte trençkot, parka ve kaban mevsimi de gelmiş bulunmakta. Parka, kaban ve trençkotlarınızı yıkamak için yapmanız gereken öncelikle etiketine bakarak yıkama talimatlarına uymaktadır.

yün nasıl yıkanır? 1
@erzurumportali

Öncelikle parka, kaban ve trençkotunuzu ters çevirmeli ve fermuarını tamamen çekmelisiniz. Ardından peluş ya da kürk bulunuyorsa bunlar çıkartılmalı. Parka, kaban, trençkot gibi kıyafetlerinizi yıkarken toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanmayı tercih etmelisiniz. Düşük ısı derecelerinde ve tek başına yıkadıktan sonra sererek oda ısısında kurutmanız önerilir.

Yün Yastık Nasıl Yıkanır

  • Yastıklarımızı yıkamak çok sık yaptığımız bir işlem olmasa da arada bir yıkamak yastıklarımızın konforu ve hijyen açısından önemlidir.
  • Elyaf yastıklarınızı, normal yıkama ayarında 40 derecede sıvı deterjan ile birlikte yıkayabilirsiniz. Eğer elyafınızın kalitesinden şüpheliyseniz yastığınızı yıkamadan önce bir kere daha düşünmelisiniz.
  • Kaz tüyü yastıklarınızı, kuru temizlemede ya da çamaşır makinesinde 30 derece hassas yıkama ayarında yıkayarak çok yüksek devirlerde sıktırmamalısınız.
  • Pamuk yastıklarınızı da kaz tüyü yastıklar gibi 30 derece hassas yıkama programında yıkayabileceğiniz gibi sıcak güneşli havalarda pamuklarınızı uygun bir yere sererek havalandırabilirsiniz.
  • Visco yastıklarınızı makinelerde yıkamak yerine elinizde ve doğal ürünler kullanarak yıkamanız ve ardından kurumaya bırakmanız yastığınızın uzun ömürlü olması için önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et