Tüm Saç Renkleri

Bactrim Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bactrim idrar yolu enfeksiyonlarının (sistit) tedavisinde en sık reçete edilen ilaçlardan biridir. Geniş spektrumlu bir antibiyotik olan Bactrim’in doktor kontrolü olmadan kullanılması vücuda zarar vereceği gibi mikroorganizmaların ilaca karşı direnç kazanmasına da sebep olabilir. İlacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız ve başkalarına önermeyiniz

Bactrim Etken Maddesi

Bactrim her tabletinde 400 mg sulfametoksazol ve 80 mg trimetoprim etken maddelerini içermektedir. 1’e 5 oranında kombine edilen etken maddeler S. maltophilia, P. jirovecii ve L. monocytogenes gibi mikroorganizmalar üzerine etki gösterir. Bu biyolojik etkenlerin vücutta çoğalmasını engelleyerek enfeksiyonları ortadan kaldırır.

Bactrim Kullanım Alanları

Bactrim yukarıda bahsedilen etkenlerin sebep olduğu alt ve üst solunum yolu, idrar yolu, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında reçete edilmektedir. Bunun yanı sıra kedi dışkısı ile bulaşan T. gondii enfeksiyonlarının tedavi edilmesi ve önlenmesi amacıyla da kullanılabilmektedir.

bactrim nedir? kullanıcı yorumları 1
Bactrim Nedir

Kullanım Şekli: Doktorunuz başka şekilde önermediği sürece 12 saatte bir 2 tablet olacak şekilde bol su ile yutabilirsiniz. Şikayetleriniz ortadan kalksa da ilacı doktorunuzun belirttiği süre boyunca kullanınız.

Uyarı: İlaç hamileler, 6 aydan küçük bebekler ve ağır karaciğer rahatsızlığı bulunanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Muadil İlaçlar

Kemoprim, Metoprim, Mikrosid, Septrin, Trifen, Trimoks, Baktrol, chemotrim

Bactrim Yan Etkileri

Bactrim kullanımına bağlı olarak en sık görülen yan etki kalp çarpıntısıdır. Bununla birlikte baş ağrısı, bulantı, kaşıntı, kusma gibi etkiler de görülebilir. Daha seyrek görülen yan etkiler ise ani baş dönmesi, ağızda yara, gözde yanma, kurdeşen, güçsüzlük, yorgunluk, idrar sorunları, kulakta çınlama, halüsinasyon, ellerde karıncalanma gibi durumlardır.

Uyarı: Bactrim ilacına karşı alerji görülme sıklığı oldukça fazladır. İlaç kullanımına bağlı olarak nefes darlığı, kaşıntı, döküntü, bayılma, yüzde ve boğazda şişlik gibi durumlar görüldüğünde hemen doktorunuza başvurunuz.

Fiyat

Bactrim 400/80 mg 30 tablet ilacın 2019 satış fiyatı 17.26 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

Ortadoğu’daki eşleniği chemotrim‘dir. Türkiye’de üretilen eşleniği ise baktrol’dür. özellikle basilli dizanteri gibi bağırsak enfeksiyonlarında ve savaş yaralanmalarında ihtiyaç duyulan bir ilaçtır. bunların dışında diş iltihapları, üreme ve idrar yolu enfeksiyonları, tifo ve paratifo, gastroenterit kolera gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

https://eksisozluk.com/bactrim–197088?p=2

İçeriğindeki antibiyotik 80 senedir bakterilerle savaşıyor. penisilinden dahi daha yaşlıdır bu arada. almanlar bulmuştur, ikinci dünya savaşında churchill’in zatürresini iyileştirmiştir.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et