Tüm Saç Renkleri

Ventolin Nedir?Kullanıcı Yorumları

Ventolin astım ve KOAH ataklarında nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak amacıyla kullanılan hızlı etkili bronkodilatör (hava yolu genişletici ) ilaçtır. Daraltıcı hava yolu hastalıklarında, kriz anında kısa süre içerisinde solunumu rahatlattığından dolayı hayati öneme sahiptir. Doktor tarafından reçete edilmediği sürece ilacı kullanmayınız.

Ventolin Etken Maddesi

Ventolin inhaler ilacının her bir dozu 100 mcg salbutamol etken maddesi içermektedir. Salbutamol bronşlardaki reseptörleri hızlı bir şekilde uyararak akciğer hava yollarının genişlemesini sağlar ve nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.

Ventolin Kullanım Alanları

Ventolin akciğerde hava yollarını genişletici etkiye sahip ilaçtır. Temel kullanım alanı astım ve KOAH’ın tedavisi değil krizler anında ortaya çıkan solunum sorunlarının kısa süreli olarak ortadan kaldırılmasıdır. Kullanım alanları şu şekildedir:

ventolin
Ventolin
  • Astım atağı sırasında solunumu rahatlatmak
  • KOAH atağı sırasında solunumu rahatlatmak
  • Kronik bronşit ve amfizemde hava yolu tıkanıklığını gidermek
  • Egzersiz ve alerjiye bağlı olarak astım atağı oluşumunu engellemek

Kullanım Şekli: İlacı iyice çalkalayarak çalıştığını kontrol etmek amacıyla bir kez hava püskürtün. Baş parmak ağızlık kısmına gelecek şekilde parmaklarınızın arasına alıp ağızlık kısmını dudaklarınızın arasına yerleştirin. Derin bir nefesle birlikte ilacı püskürterek içinize çekin. Nefesinizi bir süre tuttuktan sonra yavaşça verebilirsiniz. Astım krizini rahatlatmak için 1-2 doz inhalasyon yeterli olacaktır. Günlük kullanım 8 dozu geçmemelidir.

Uyarı: İlaç sürekli kullanıma uygun olmayıp yalnızca kriz anlarında kullanılmalıdır. Eğer ilacı daha sık kullanma ihtiyacı hissediyorsaniz doktorunuza başvurunuz.

Muadil İlaçlar

Albunex, Brecur, Ronkotol, Salres, Ventacort, Ventosal

Yan Etkiler

Ventolin kullanımına bağlı olarak en sık karşılaşılan yan etkiler titreme, baş ağrısı ve kalp atışının hızlanmasıdır. Daha seyrek görülen yan etkiler ise çarpıntı, kaslarda kramp, boğazda irritasyon, ritim bozukluğu ve aşırı hareketliliktir. Bu gibi yan etkiler ortaya çıktığında doktorunuza başvurunuz.

Fiyat

Ventolin 100 mcg 200 doz inhaler ilacın 2019 güncel satış fiyatı 11.93 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

Hayatımın başaktörü. adeta kurtarıcı bir super hero. fazla kullanılması taşikardi yapar, 

https://eksisozluk.com/entry/97365568

Hap versiyonu insanı mahveden ilaç. tansiyonu 9-6 ya düşürür, el titremesi ve en az 6 saat süren çarpıntı da cabası!

Çarpıntı yaptığı doğrudur, kendim kullanmak zorunda kaldığımda nefessizlikten ölmek mi, kalp krizinden ölmek mi diye soruyorum

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et