Tüm Saç Renkleri

Kabızlık için Duphalac Kullanımı ve Muadileri

Duphalac kabızlık ve dışkı kıvamının yumuşak olması istenilen bazı durumlarda kullanılan laksatif ilaçtır. Eczanelerden reçetesiz olarak da temin edilebilen ilaç vücutta sıvı dengesini bozabilir. Bu gibi durumlardan dolayı ilacı kullanmadan önce eczacı veya sağlık personeline danışınız.

Duphalac Etken Maddesi

Duphalac şurup her mililitresinde 667 mg laktuloz etken maddesi içermektedir. Bu etken madde bağırsaklara su çekerek dışkının yumuşamasını sağlar ve atılımını kolaylaştırır.

 duphalac  kullanım alanları ve etkileri
Duphalac Kullanım alanları ve etkileri

Duphalac Kullanım Alanları

Duphalac dışkının yumuşatılıp atılımını kolaylaştırmak amacıyla çeşitli bağırsak sorunlarında kullanılmaktadır. İlacın başlıca kullanım alanları şu şekildedir:

  • Çeşitli sebeplere bağlı kabızlık
  • Hemoroid ve kalın bağırsak ameliyatları sonrası dışkıyı yumuşatarak atılımını kolaylaştırmak
  • Hepatik ensefalopati

Kullanım şekli: Günlük kullanım dozu kişinin ilaca verdiği cevaba göre doktor tarafından belirlenir. Hekiminizin belirttiği dozu her gün aynı saatte olacak şekilde bol su ile ağızda bekletmeden içiniz. Ağızda bekletmek diş çürüklerine sebep olabilir. İlacı meyve suyuyla karıştırarak da içebilirsiniz. 2-3 gün içerisinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Uyarı: Duphalac galaktozemi (şekeri sindirememe hastalığı) hastaları ve bağırsaklarında delik veya delinme riski olanlar tarafından kullanılmamalıdır. Gebe ve emziren annelerde doktorun gerekli görmesi durumunda kullanılabilir.

Muadil İlaçlar

Lactulac, Laevolac, Medulac-WM, Oralac, Osmolak

Yan Etkiler

Duphalac kullanımına bağlı en sık karşılaşılan yan etki ishaldir. Ayrıca beslenme ve sıvı alımına dikkat edilmezse ishale bağlı sıvı ve elektrolit kaybı ortaya çıkabilir. Tedavinin ilk günlerinde gaz şikayeti ortaya çıkabilir. Bu durumun zamanla ortadan kalkması beklenir. Eğer uzun süreli bulantı, kusma, ishal şikayetleriniz varsa ilacın doz ayarlaması yapılması gerekecektir. Böyle bir durumda hekiminizi bilgilendirin.

Fiyat

Duphalac 667 mg 300 ml ilacın 2020 güncel satış fiyatı 39.55 TL’dir.

Kullananlar Ne Diyor?

Kullanıldığı sürece işe yarayan kabızlık için kullanılan en doğal ilaç.farklı bünyelerde kalıcı etki yapabilir belki ama bende,şurup biter bitmez etkisi kayboldu.

https://eksisozluk.com/entry/30616816

Türevleri arasında en etkili laksatif. yan etkisi neredeyse sıfır. anında çözüm, ağrısız.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et