Tüm Saç Renkleri

Türkiye’nin İlk Kadın Pilotları ve İlk Türbanlı THY Pilotu: Fatma Durmuş

Bugün Ekşi sözlükte bir konu açıldı; İlk Türbanlı kadın pilot; Fatma Durmuş olarak lanse edilmişti ancak THY’da ( Türk hava yolları)’nda ilk Türbanlı kadın pilot Fatma Durmuş olsa’da aslında Türk havacılık tarihinde İlk kadın pilot olan Bedriye Tahir Gökmen‘dir. Önceleri Türbanlı olan Bedriye hanım sonrasında Türbanını çıkarmıştır.

Bununla birlikte yine Türkiye’de ilk ve Dünya’da ilk savaş kadın pilotu olan Sabiha Gökçen‘de ülkemizin en önemli kadınları arasında yer almaktadır.

türkiye'nin i̇lk kadın pilotları ve i̇lk türbanlı thy pilotu: fatma durmuş 1
İlk kadın pilot olarak tanınan Bedriye Tahir Gökmen

Konumuzun özünü oluşturan Fatma Durmuş ise Thy’larında eğitim görmeden önce Hacettepe ingilizce öğretmenliğin’den mezun olmuş ve sonrasında THY’nda 14 Ay eğitim görmüştür.

Son derece güzel bir kadın olan Fatma hanım’ın görevini de layıkı ile yapacağına inanıyoruz.

Söz konusu haber’de var olan tartışmalarda ise iki türlü ötekileştirme konusunun ( Erkek egemen bir müslüman toplumda ) var olduğunu görüyoruz.

türkiye'nin i̇lk kadın pilotları ve i̇lk türbanlı thy pilotu: fatma durmuş 2
Türk Hava Yollarının İlk Türbanlı Kadın Pilotu olarak lanse edilen Fatma Durmuş

İlk olarak erkekler tarafından yapılan eleştirilerden Kadın olgusu ön yargı olarak sunulmaktadır. Kadınların araba kullanımındaki hataları göz önüne sürülüp bunun kadınlar için riskli olacağı öne sürülmektedir.

İkinci olarak da Türbanlı bir kadın olması üzerine var olan eleştiriler vardır ki Bakımlı kadın olarak biz bu eleştirilerin tamamıyla yersiz olduğunu düşünenlerdeniz.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et