Tüm Saç Renkleri

Tetradox Nedir? Muadili Yan Etkileri ve Kullanların Yorumları

Tetradox kolera, sıtma, frengi, genital enfeksiyonlar başta olmak üzere vücutta ortaya çıkan bakteriyel hastalıkların tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardan biridir. İlaç kullanımına bağlı oluşabilecek ciddi yan etkiler dolayısıyla hekim kontrolü olmadan kullanılması sakıncalıdır.

Tetradox Etken Maddesi

Tetradox etken madde olarak 100 mg doksisiklin baza eşdeğer doksisiklin hiklat içermektedir. İlacın etken maddesi bakterilerin protein yapılarını bozarak çoğalmalarını engelleyici etki gösterir.

Tetradox Kullanım Alanları

Tetradox bakterilerin neden olduğu çeşitli enfektif hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. İlacın reçete edildiği durumlar şu şekildedir:

  • Cinsel temas yoluyla bulaşan bel soğukluğu, frengi gibi zührevi hastalıkların tedavisinde alternatif olarak
  • Kolera, amip, turist diyaresi gibi bağırsak hastalıklarında 
  • Deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında ( Akne Tedavisi / Sivilceler için de doktorlar tarafından reçete edilebilmektedir. )
  • Antibiyotik tedavisinin gerekli görüldüğü şiddetli akne tedavisinde
  • Bazı göz enfeksiyonlarında
  • Gazlı gangren ve tetanoz için alternatif tedavi olarak
  • Sıtmanın önlenmesi ve tedavisinde
  • Zatürre, kronik bronşit, sinüzit gibi solunum yolu hastalıklarında 
  • İdrar yolları ve genital enfeksiyonlarda
tetradox nedir? etkileri ve kullanım alanları
Tetradox Nedir? Etkileri ve Kullanım alanları

Kullanım Şekli: Doktorunuz tarafından enfeksiyonun şiddetine göre tedavi dozu ve süresi belirlenecektir. Doktorunuz başka şekilde reçete etmediği sürece hafif ve orta şiddetli enfeksiyonlarda günde 2 kez 100 mg olarak kullanıma başladıktan sonra günde 1 kez 100 mg şeklinde devam edilebilir. Şiddetli enfeksiyonlarda ise günde 2 kez 100 mg olarak başlanıp aynı dozda devam edilmelidir. Tedavi süresi genellikle 10 gündür ancak doktorunuz hastalığın durumuna göre bu süreyi değiştirebilir.

Uyarı: Tetradox şiddetli karaciğer yetmezliği olanlarda, gebe ve emziren annelerde kullanılmaz. 

Muadil İlaçlar

Tetradox ile aynı etken maddeye sahip ilaç Monodoxtur. 

Yan Etkiler

Tetradox ilacın kullanımına bağlı ortaya çıkabilecek yan etkiler baş ağrısı, görme bulanıklığı, kulak çınlaması, karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı, mide yanması, ishal, dişlerde renk değişikliği, kas ve eklem ağrıları, kan ve üre değerlerinde geçici değişiklik olarak bildirilmiştir. Bunlar hafif yan etkilerdir, ilacın daha seyrek görülen ciddi yan etkileri arasında ise nefes almada zorluk, yüz, dil ve boğazda şişme, ciltte veya göz çevresinde içi su dolu veya kanlı sıvı dolu kabarcıklar, derinin geniş alanlarında soyulma ve güneş yanıkları sayılabilir. Bunlar ilacın acil tıbbi müdahale gerektirebilen ciddi yan etkileridir. Herhangi birini fark etmeniz durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. 

Fiyat

Tetradox 100 mg 14 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 9.87 TL’dir.

Kullananlardan Yorumlar

Akne tedavisi için önerilen, akneye sebebiyet veren bakterilerin kurutulmasını amaçlayan ilaçtır. ancak ilk günlerde önemli ölçüde mide bulantısı ve iştahsızlığa sebebiyet vermektedir. doktor aksini söylese dahi yemeklerle birlikte alınması ve çok çok fazla su içilmesi şahsi tavsiyemdir.

insanın midesini ve ağız tadını yerle yeksan eden ilaç. çoğu akne tedavisinde yardımcı ilaç rolünde işe yarıyor. grubundaki diğer ilaçlar gibi gelişim çağındaki çocuklarda kullanımı sakıncalı.

https://eksisozluk.com/tetradox–1299427

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

2 yorum

Akne tedavisi için doktorların yıllardır önerdiği bir ilaç olur kendileri. Ancak bir türlü geçirmeyen aksine kullanmaya başladığınızda 1 hafta sonrasında sivilcelerin artışına da sebep olan bir ilaç. Akne problemimin ilk başlarında çok fazla doktora gittim. Her birinin de aynı ilacı vermesi tedavi için değildi sanırım o zamanlar bu ilaç çok revaçtaydı. Hem de bu kadar zararlı bir ilacın herkes tarafından önerilmesi ise çok düşündürücü. Siz siz olun önce cildinizi kendiniz tanıyın.

Cevapla

[…] Tetradox kapsül de sık sık duyulan bir sivilce tedavi hapıdır. Yüzündeki sivilceler kırmızı olanlar tarafından kullanıldığında oldukça kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Bu ilacın en belirgin yan etkisi ise mide sorunlarıdır. Genellikle son çare olan Roacuttane gibi ilaçlardan önce kullanılması gerekmektedir. […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et