Tüm Saç Renkleri

Lustral Nedir? Muadili ve Kullananlar

Lustral beyinde biyokimyasal bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan depresyon, anksiyete bozukluğu ve panik atak gibi psikolojik sorunların tedavisinde kullanılan SSRI grubu antidepresan ilaçtır. Diğer antidepresanlardan farklı olarak seçici olarak serotonin üzerine etki ettiğinden dolayı daha başarılı sonuçlar verirken istenmeyen etkileri azdır. Antidepresan ilaçlar sinir sisteminde fizyolojik ve kimyasal değişikliklere sebep olabileceğinden dolayı doktor onayı ve gözetimi olmadan kullanılmamalıdır. 

Lustral Etken Maddesi

Lustral ilacı her tabletinde 50 mg sertralin etken maddesi içermektedir. Sertralin sinir kavşağından geri alımı azaltarak serotonin miktarını artırır.  

lustral nedir
Lustral Nedir

Lustral Kullanım Alanları

Lustral serotonin eksikliğine bağlı ortaya çıkan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. İlacın kullanıldığı başlıca durumlar şu şekildedir:

  • Ruhsal çöküntü(depresyon)
  • Saplantılı-takıntılı bozukluk (obsesif kompulsif bozukluk [OKB]) 
  • Panik atak
  • Travma sonrası stres bozukluğu
  • Sosyal anksiyete bozukluğu
  • Sosyal fobi, toplum karşısında endişe ve korku 

Kullanım Şekli: Lustral ilacını doktorunuzun belirlediği doza uygun olarak kullanınız. İlacı sabah veya akşam aç veya tok karnına almanızda sakınca yoktur ve günün aynı saatinde almanız önerilir. Ancak ilacı kullandığınız sürede alkol kullanmayınız. İlacı ezmeden, çiğnemeden bütün olarak bol su ile yutunuz. Doktorunuz tedavinin süresi hakkında sizi bilgilendirecektir, kendinizi iyi hissedip iyileştiğinizi düşünseniz de tedaviyi yarıda kesmeyiniz ve ilacı doktorunuzun belirttiği süre boyunca düzenli olarak kullanınız. 

Uyarı: Lustral çeşitli ilaçlarla etkileşime girebileceğinden dolayı kullandığınız diğer ilaçları doktorunuza bildiriniz. Gebeler ve emziren anneler doktor onayı alınması durumunda ilacı kullanabilir. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz. 

Muadil İlaçlar

As-Sertral, Lustec, Misol, Selectra, Seralin, Serdep, Serotop, Zeleft 

Yan Etkiler

Lustral kullanımına bağlı olarak yaygın olarak görülen yan etkiler uykusuzluk, baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik, uykululuk hali, ishal, ağız kuruluğu, cinsel işlev bozukluğu, yorgunluk, iştahsızlık, titreme, uyuşma, karıncalanma, dikkat eksikliği, görme bozukluğu, çarpıntı, döküntü, terleme artışı, eklem ağrısı, karın ağrısı, kusma, kabızlık, göğüs ağrısı, peniste sertleşme bozukluğu olarak bildirilmiştir. Daha seyrek olarak görülen yan etkiler ise unutkanlık, konuşma bozukluğu, aşırı duyarlılık, istemsiz kas kasılması, halüsinasyon, aşırı mutluluk hali, sinirlilik, kulak ağrısı, nefes almada güçlük, burun kanaması, göz bebeğinde büyüme, kas güçsüzlüğü ve kalp atışınım hızlanması olarak sayılabilir.  

Fiyat

Lustral 50 mg 28 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 24.93 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

uzun süreli kullanımda işe yarayan, en sinirlenmeniz gereken anda bile “boşver yav, daha sonra sinirlenirim” hissi veren ilaç…
yan etkisi ise erkeklerde ve kadınlarda ejekülasyonu geciktirmek.

https://eksisozluk.com/entry/1448844

işe yaradığını 3 gün içmeyip abidik gubidik şeylere ağlamaya başladığımı görünce anladı.

@  reshiningfor

Uzun kullanımında karaciğere ciddi zarar veren, özellikle obsesif kompulsiflere verilen çok yaygın bir ilaç.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et