Tüm Saç Renkleri

Silikon lekesi nasıl çıkar?

Hayatımızın birçok alanında yer alan silikonu genelde tamirat işlerinde kullanırız. Bu yazımızda sizlere çok sık karşılaşmasakta can sıkıcı bir sorun olan Silikon lekesi nasıl çıkartılır, Silikon lekesini çıkartırken dikkat edilmesi gereken konuları derledik.

Silikon lekesini nasıl çıkartabilirim?

Silikonun, kullandığımız yüzeye göre yapıştırma etkisi değiştiği gibi temizleme işlemi de bulaştığı yüzeye göre değişir. Eğer silikon elinize yapışmışsa onu çıkarmak için önce ellerinizi sıcak suya daldırıp silikonun yumuşamasını sağlayın. Daha sonra keskin olmayan sert bir cisimle elinizdeki silikonu kazıyın. Eğer silikon bir kumaşa bulaştıysa ya da kumaşta silikon lekesi varsa onu kesinlikle elde veya makinada yıkamayın. Aksi takdirde silikon kumaşın diğer bölgelerine de dağılır.

silikon lekesi
Kaynak: @bayantuyo

İlk olarak en güvenli yöntem olan buz yöntemini deneyin. Silikonun yapıştığı bölgeye bir küp buz uygulayın ve iyice donan silikonu kavlatarak kaldırmayı deneyin. Eğer bu işe yaramazsa biraz riskli olan aseton yöntemini deneyebilirsiniz. Kumaşınız hassas ise aseton hasar verebilir bu durumda kıyafetinizi kuru temizlemeye vermeniz gerekir. Asetonu silikon yapışan bölgeye az miktarlarda dökün. Aseton silikonu çözmekte etkili olmakla birlikte kumaşa zarar verebilir bu ihtimali unutmayın. Eğer silikon cam, fayans, tahta veya metal gibi sert yüzeylere bulaştıysa temizlemek daha kolaydır. Kalın bir tabaka halinde donmuş bir silikon varsa onun iyice donduğunda emin olup kavlatma yöntemi ile kaldırın. İnce bir tabaka halinde donmuş ise maket bıçağı gibi ince uçlu bir aletle kavlatıp kaldırmayı deneyin. Kalkmıyorsa sıcak su ile yumuşatıp bulaşık teli ile hafif bir şekilde sürterek kazıyın. Burada malzemeye ince çizgiler atmamak için hafif ve dikkatle sürtmelisiniz.

3 hafta Önce Güncelleme Yapılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et