Tüm Saç Renkleri

İngiliz Alfabesi Hakkında En İlginç Gerçekler Açıklandı

Bu yazımızda İngilizce Alfabe ile ilgili merak edilenleri derliyoruz. İngiliz alfabesinin kökeni, en çok kullanılan harf ve en çok kullanılan sözcük gibi farklı konulara değineceğiz.

Bir dili yazıya aktarırken kullandığımız şeye o dilin alfabesi deriz, İngiliz alfabesi de İngilizceyi yazıya aktarırken kullandığımız harflerden oluşur ve İngiliz Alfabesi olarak adlandırılır.

İngilizce Dünyada en çok kullanılan ikinci dil olarak geçmektedir, en çok kullanılan birinci dil ise İspanyolcadır. Kullanımı dünya çapında bu kadar yaygın olan bir dilin incelenmesi de çok geniş çaplıdır ve bu nedenle karşımıza ilginç tespitler çıkmaktadır.

i̇ngilizce harflerin kökeni

İngiliz Alfabesi, Latin alfabesinde uyarlanmış 26 adet harf içerir. Günümüzde lingua franca (aynı dili konuşmayan insanların kullandığı ortak dil) haline gelmiş olan İngilizce bir Batı Germen dilidir.

26 adet Latin harflerinden oluşan İngiliz alfabesinde 21 sessiz, 5 sesli harf bulunmaktadır. İngilizcede bu sesli ve sessiz harfler vowels, semi vowels ve consonants olarak kategorilendirilmektedir. A, E, I, O,U sesli (vowels), Y, Q yarı sesli (semi vowels), ve geriye kalan diğer tüm harfler sessiz (consonants) harfler olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda İngilizce yazılışı ve okunuşu farklı olan bir dildir, bu nedenle bu harflerin verdiği seslerin bir araya gelişi önemlidir.

İngilizcedeki Alfabe Sözcüğünün Kökeni Nedir?

İngilizcede “alphabet” olarak kullandığımız, Türkçenin “alfabe”si arasındaki benzerliği hepimiz görebiliriz. Bu iki kelime de aynı kökenlere dayanmaktadır, hatta alfabe kelimesi Fransızcada da “alphabet” olarak kullanılmaktadır. Bildiğiniz üzere alfabe kelimesinin ilk harfi de “a”dır. Bu kelimenin kökeni aslında bu “a” harfinden türemiştir.

Alfabe kelimesinin Fransızca kökeni “harfler dizisi” sözcüğünden alınmıştır. Orta İngilizce döneminde kullanılan “alphabete” kelimesi eski Latince “alphabetum” kelimeleri de Eski Yunan dilinden gelen alpha ve beta sözcüklerinin birleşimiyle oluşmuştur. İngilizce alfabe kelimesinin etimolojisi de Yunan alfabesinin ilk iki harfi kullanılarak oluşturulan bu sözcüklere dayanmaktadır.

Aşağıdaki kaynaklardan bu bilgiye ulaşabilirsiniz;

İngilizcede En Çok Kullanılan Harf Nedir?

İngilizcede en fazla kullanılan harf E’dir. E harfi İngilizcede %12,70 sıklığında kullanılmaktadır.

Kaynak

İlginizi çekebilecek bir bilgi;

Fransız yazar Georges Pelec, Fransızcada en çok kullanılan sesli harf olan “e” harfini kullanmadan La Disparition (Kayboluş) adlı bir kitap yazmıştır. Bu kitabın Türkçeye çevirisini yapmış olan Cemal Yardımcı da kitabı çevirirken “e” harfini kullanmamıştır.

Latin alfabesinden üretilmiş bu dillerin ortak özelliğinin İngilizcede de olduğu gibi en sık kullanılan harfin “e” olduğunu görüyoruz.

  • Letter E is the most used letter in the English alphabet and it is the fifth letter of the alphabet.

E harfi İngilizcede en çok kullanılan harftir ve alfabenin beşinci harfidir.

İngiliz Alfabesinde 26 Harf Ama 40 Ses Vardır

İngilizce yazıldığı gibi okunmayan bir dildir ve bu nedenle her alfabede olduğu gibi her harfin bir sesi vardır fakat bu sesler yan yana geldiğinde farklı sesler oluşturmaktadır. İngiliz alfabesinde 26 harf olmasına rağmen 40 farklı ses olmasının nedeni de budur.

İngiliz alfabesindeki bu harfler tek başlarınayken farklı okunur fakat başka bir sesle yan yana geldiğinde örneğin şu şekilde farklı sesler görebiliriz; “C” harfi önünde “E,I,Y” harfleri varken “S” olarak okunur fakat önünde “A,O,U” varken “K” olarak okunur.

Hemen bu örneği inceleyelim;

Mercy kelimesindeki “C” harfi “S” olarak okunur yani bu kelimenin okunuşu “mörsi” olur.

Fakat Cat kelimesindeki “C” harfi “K” olarak okunur ve bu kelimenin okunuşu “ket” olur.

İngiliz alfabesinde çift sesli harfler de vardir ve bu harfler yan yana geldiklerinde bir ses oluştururlar. Örneğin yan yana gelen “o” ve “a” harfleri “oa” çift seslisini oluştururlar ve bu da “coat” kelimesinde görüleceği gibi “koot” olarak okunur, yani bu iki harf yan yana geldiğinde “oo” şeklinde okunur.

Çift seslilere bir istisna olarak da iki “o” nun yan yana gelmesiyle oluşan sesten örnek verebiliriz. Örneğin “floor” kelimesi iki “o” yan yana geldiği için tek “o” varmış gibi okunur; “flor”.

Bu konuya daha detayli bir şekilde hakim olmak için her ingilizce harflerin okunuşu ile birlikte farklı kelimelerin ortaya çıkardığı sesleri pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. İngilizce, Türkçe gibi çoğu kelime yazıldığı şekilde okunmayan bir dil olduğu için sizi ilk başta korkutabilir fakat duydukça kulağınız bu seslere çok kolay bir şekilde alışacaktır.

İngiliz Alfabesinde En Az Kullanılan Harf Nedir?

İngilizcede en az kullanılan harf Z’dir ve kullanım sıklığı %0,07 olarak belirlenmiştir. Kaynak

Z harfi hem İngilizcede en az sıklıkla kullanılan harftir hem de İngiliz alfabesinin son harfidir.

İngilizce bir cümleyle örnek;

  • The letter Z is the twenty-sixth letter of the English alphabet.

Z harfi İngiliz alfabesinin 26. Harfidir.

İngilizcede En Çok Kullanılan Sözcük Nedir?

İngilizce öğrenirken sözcük bilginizi geliştirmek istediğinizde online olarak karşınıza “İngilizcede en çok kullanılan 100 sözcük” tarzı kaynaklar çıkmıştır. Bu tarz kaynaklar size genellikle günlük İngilizce kullanımında en çok sıklıkla kullanabileceğiniz sözcükleri sunar.

Bu sözcükler “come, get, go, have, find” ve bunun gibi bir çok önemli sözcükten oluşur ve kuracağınız basit cümlelerin temelini sağlayacak sözcüklerdir.

İngilizcede en çok kullanılan sözcük konusuna gelirsek bazı siteler ve kuruluşlar her sene o sene içerisinde en çok kullanılan ya da aratılan sözcükleri analiz ederek bir sonuç ortaya çıkarırlar. Örneğin geniş kapsamlı ve köklü bir sözlük olan Merriam-Webster 2020 senesinin en çok kullanılan sözcüğü olarak “pandemic” sözcüğünü seçmiştir.

“Pandemic” sözcüğün 2020 senesi içerisinde en çok kullanılan sözcük olmasına şaşırmamalı, şayet hepimizin çok büyük bir zorlukla karşılaştığı bu sene içerisinde çoğumuzun ne demek olduğunu merak ettiği bu kelimeyi kapsamlı bir şekilde öğrenmek için sorduk ve soruşturduk. Bazı sözcükler öyle sözcüklerdir ki çoğunluğun kullanımı bakımından biz insanların tüm hayatlarının bir sözcüğe sıkıştırılmış halini duyarsınız ve hepimize farklı açılardan aynı şeyi çağrıştırır. Bu nedenle dil bizlerle birlikte yaşayan bir şey olduğu için en çok kullanılan sözcük belirli bir zaman içerisinde değişir, farklılıklar gösterir.

İngilizce En Uzun Sözcük Nedir?

İngilizcedeki en uzun sözcük tam 45 harften oluşmaktadır. Evet tam 45 harf! Telaffuzu da sizi zorlayacak olan bu kelime Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis’dir ve bir çeşit akciğer hastalığını belirtir.

İngilizce öyle bir dildir ki “go” sözcüğü aynı zamanda fiil olduğu için en kısa cümledir. Yukarıda verdiğimiz tam 45 harften oluşan sözcüğün okunuşu ise şu şekildedir; pünü-mono-ultra-maykro-skopik-siliko-volkeyno-konoyasis.

Bu sözcüğü okumaya çalışır mısınız bilmeyiz ama çok ilginç bir sözcük olduğu kesin. Bir sözcüğün uzunluğu hem hece sayısından hem de içerdiği harf sayısına bakarak belirlenir. İngilizce bu şekilde, örneğin “antidisestablishmentarianism” yani İngilizcede kilisenin kaldırılmasına karşı olma durumu belirten gibi, birçok uzun sözcük içermektedir ama gördüğünüz gibi en uzunu 45 harften oluşmaktadır.

İngilizcede kullanılan bazı uzun kelimeler;

Floccinaucinihilipilification, Bir şeyin değeri olmadığına karar verme

Supercalifragilisticexpialidocious, Çok harika, Şahane (Korkmayın! Bu anlamı verebilmek için bu karışık e uzun kelimeyi kullanmak yerine sadece “marvellous” kelimesini kullanabilirsiniz)

Hippopotomonstrosesquipedaliophobia, Uzun kelime fobisi (Ne kadar ironik değil mi! Uzun kelime fobisi olan bir insan kendi fobisinin adını okumaya korkar)

Incomprehensibility, Anlaşılmaz ya da anlaşılması imkansız olma (Diğer uzun sözcüklerle karşılaştırıldığında daha kısa olan bu sözcük aslında İngilizcede yaygınca kullanılan bir sözcüktür)

1 hafta Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et