Tüm Saç Renkleri

Bakliyat böceklenmesi nasıl önlenir?

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan bakliyatlar saklama koşullarına dikkat edilmediği takdirde böceklenebiliyor. Bu yazımızda sizlere ev hayatınızda sıklıkla yaşanan sorun olan bakliyatların böceklenmesini nasıl engelleyebileceğinizden bahsettik..

İlk olarak marketten bakliyat ürünü alırken paketin dibinde un benzeri tozların olup olmadığına dikkat edin eğer varsa bakliyat böceklenmeye başlamış demektir. Marketten veya herhangi bir satıcıdan aldığınız bakliyatları kilerinize koymadan önce böceksiz olduğuna dikkat edin, ön bir kontrolden geçirip kilerinize koymalısınız.

Bakliyat böceklenmesi neden olur? Çözümü nedir?

Bakliyat böceklenmesindeki en önemli etken fazla nemli bir ortamda olmaları veya nem geçiren bir malzeme ile muhafaza edilmeleridir. Bunu önlemek için kilere yerleştirirken içine koyacağınız kap, cam kavanoz veya kumaş bir çuval olmalıdır. Kileriniz nemli olmadığı gibi karanlık ve serin olmalıdır. Işık ve sıcaklık baklagillerin böceklenmesine sebebiyet verir.

Bu gibi önlemlerin yanında baklagili sakladığınız kavanozun içine defne yaprağı koymak böceklenmeyi önlemede etkilidir. Bize hoş gelen defne yaprağı kokusu bakliyat böcekleri için pek hoş değildir bu sebeple aynı ortamda bulunmak istemezler. Ayrıca kavanozun içine sarımsak eklemek de bakliyat böceklenmesini engellemede etkili olur. Sarımsak antibiyotik etkisinin yanında kokusu ile böcekleri ortamdan uzaklaştıracaktır. Bakliyat böceklerinden kurtulmak için küp şeker de oldukça etkili bir yöntemdir. Defne yaprağı ve sarımsak kokusu çay, kahve gibi içeceklerde değişik aromalara sebep olabileceği için bunların içine birkaç küp şeker atmak böceklenmeyi önlemek adına daha iyi bir yöntem olacaktır. Uzun bir süre sakladığınız bakliyatları ara ara kontrol etmek olası böceklenmeleri erkenden fark edebilmek adına oldukça önemlidir. Geniş bir bezin üzerine döküp 2-3 ayda bir kontrol edebilirsiniz.

3 hafta Önce Güncelleme Yapılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et