Tüm Saç Renkleri

Secita Nedir? Muadili ve Yan Etkileri

Secita depresyon, anksiyete gibi nöropsikiyatrik sorunların tedavisinde kullanılan SSRI grubu antidepresan ilaçtır. Antidepresanlar ve diğer psikotik ilaçlar beyinde nörokimyasal dengeyi değiştirdiğinden dolayı çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Doktor tavsiyesi ve gözetimi olmadan kullanılmamalıdır. 

Secita Etken Maddesi Nedir?

Etken madde olarak her bir tabletinde 10 mg essitalopram içermektedir. Bu etken madde beyinde serotonin taşıyıcıları üzerine etki ederek geri alımını azaltır ve serotonin artışına sebep olur.

secita depresyon i̇lacı
Secita Depresyon İlacı

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Beyinde serotonin bozukluğuna bağlı ortaya çıkan sorun tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. İlacın reçete edildiği başlıca hastalıklar şu şekildedir:

  • Depresyon (major depresif bozukluk)
  • Sosyal anksiyete bozukluğu (Sosyal fobi)
  • Yaygın anksiyete bozukluğu
  • Panik atak
  • Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

Kullanım Şekli

Kullanım dozu reçete edildiği hastalığa bağlı olarak hekim tarafından belirlenmektedir. Doktorunuzun belirttiği miktarda ilacı aç veya tok karnına bol su ile kırmadan, çiğnemeden içiniz. İlacın etkilerinin ortaya çıkması birkaç haftayı bulabilir. İlacın aniden kesilmesi yoksunluğa sebep olabileceğinden dolayı doktorunuzun belirttiği süre boyunca düzenli kullanmaya özen gösteriniz.

Gebelik kategorisi “C”dir. Kesinlikle gerekli görüldüğü durumlar dışında kullanılmamalıdır. Ayrıca çocuk ve ergenlerde Secita kullanılmaz.

secita nedir? muadili ve yan etkileri 1
Secita ve depresyon

Secita muadili ilaçlar

Anzyl, Cipralex, Citol, Citoles, Elitrex, Eslong, Eslorex, Esmax, Esplus, Esram, Estalora, Estilom, Exeram, Losiram, Loures, Sevpram ve Sitela’dır.

Muadilleri ve doktorlarımızın yazdığı diğer ilaç yazılarımız için ilaç kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yan Etkileri Nelerdir?

Görülme sıklığına göre bulantı, burun tıkanıklığı, iştah değişikliği, endişe, huzursuzluk, sersemlik, titreme, karıncalanma, ishal, kabızlık, ağız kuruluğu, cinsel bozukluk, yorgunluk, ateş ve kilo artışı şeklinde sıralanabilir. Daha seyrek olarak döküntü, kaşıntı, kurdeşen, sinirlilik, panik, sersemlik, uyku bozukluğu, göz bebeklerinde büyüme, saç dökülmesi, vajinal kanama, kalp atımında değişiklik, saldırganlık ve baş dönmesi gibi etkiler de bildirilmiştir.

secita nedir? muadili ve yan etkileri 2
Anksiyete kaynak @psikohane

Adet Düzensizliği Yapar Mı? 

Kullanımına bağlı olarak aşırı adet kanaması ve adet dönemi dışında kanamalar görülebilmektedir. Bu durum kadınlarda adet düzensizliği olarak nitelendirilebilir.

Secita Fiyat

10 mg 28 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 23.27 TL’dir.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et