Tüm Saç Renkleri

Saç Boyama Sıkça Sorulan Sorular

Saç boyamak beceri ve sanatkarlık isteyen,bilgi ve tecrübe gerektiren bir işlemdir.iyi renkler çıkarmak için bilinmesi gereken bir çok bilgi var.ancak ben bildiğim kadarını sorulu cevaplı sizlere sundum.yazıyı okuyup sizde bilgi ve tecrübelerinizi yazarsanız hem daha çok şey öğrenmiş olurum.hemde bir şeyleri paylaşmış oluruz.

saç boyama

Cevaplarınızı ve bilgilerinizi bekliyorum…

Kirli Saç Boyanır Mı?

*saçını boyatan müşterilerin bazıları ‘kirli saç boyayı daha iyi tutar.’diye  kuaföre kirli şaçla geliyorlar.bu doğrumudur?

-yanlıştır.çünkü saç boyaları temiz saçtaki pigmentlere renk vermek üzere hazırlanmış olup,boya ve oksijenin görevini iyi yapması buna bağlıdır.aksi halde hazırlanan boya önce kiri ve yağı etkileyecek daha sonra saça geçecektir.bu da 40 dakikalık süre içerisinde saça istenilen etkiyi sağlamayacaktır.özellikle beyazları olan saçları yada açık renge boyamalarda saçın temiz olmasına dikkat edin.ancak deride bir hassaslık varsa bir gün önceden yıkanmış şaçla boyama işlemini yapabilirsiniz.

Beyaz Saçları Boyama Önceliği

*ön kısımlarda beyaz miktarı fazla orta kısımlarda biraz, arka kısımlarda ise hiç beyazı olmayan bir saçı boyarken, boyayı sürmeye nerden başlamalıyız?

-bu tür bir saçta amaç beyazları kapatmak olduğundan önce beyazların yoğun olduğu bölgeden boyayı sürmeye başlamalıyız. Ayrıca beyazları kapatırken hazırlanan karışımda;

Boyayı oksidandan daha yoğun tutmalıyız,oksidanın düşük  volümde olmasına dikkat etmeliyiz.

saç boyama sıkça sorulan sorular 2

Saç Boya Kremini Su ile Karıştırmak

*tüp içindeki boya kremi sadece su ile karıştırılarak saça sürülürse nasıl bir boyama meydana gelir?

-tüp içindeki boya kremlerinin su ile karıştırılarak saça renk vermesi söz konusu değildir.oksidan veya perhidrolle birlikte biraz saf su kullanılırsa etkili olabilir.aksi takdirde suyun tek başına bir etkisi yoktur.

Saç Boyası ve Sıcaklık

*boya yapılan yerin sıcaklığı boyanın etkisini değiştirir mi?

-Değiştirir.çünkü boya içine katılan oksidanın çalışması için belli bir sıcaklığa ihtiyaçları vardır.boya ancak +20derecede çalışıp renk verebilir.bunun için boya yapılan yer en az +20 derece olmalıdır.bu ısının daha düşük olduğu yerlerde boya içindeki oksijen çalışmaz ve istenilen sonuç elde edilemez.

Adet Döneminde Saç Boyama

*Adet Döneminde Saç Boyamak Doğru Mudur? Adet Döneminde Saç Boyanır mı? Boya Tutar mı?

Hormonlar kadar vücutta ısı değişikliği de söz konusu olduğundan adet döneminde yapılan boya işlemlerinde sonuç istenildiği gibi olmayabilir. Eğer mevcut saç renginde boyama yapılıyorsa adet döneminde olmanın pek sakıncası olmaz ancak saç köklerine yapılacak işlemlerde veya saç açma, saç rengini değiştirme uygulamalarında vücut ısısının yüksek olması nedeniyle istenen rengin tutturulamamasına neden olabilir.

Röfle Veya Balyaj Yaptırabilirsiniz

Adet dönemindeyken radikal saç rengi değişiklikleri yapmak her ne kadar istenilen sonucu olumsuz etkilese de, röfle veya balyaj işlemlerinde ciddi bir etki söz konusu değildir. Özellikle kahverengi tonlarda boya yapmamaya dikkat edilmesi gereken adet dönemlerinde sarı veya açık tonlardaki röfle ve balyaj işlemlerinde vücut ısısının yüksek olması saçın daha çabuk açılmasını sağlayacaktır ve böylece saç açma işlemleri için ekstra çaba harcamak da gerekmeyecektir.

Adet döneminde beyazlayan saçlar boyanır mı?

Beyaz Saçları Boyamayın

Saçlarınızda yoğun beyazlar varsa ve kapatma işlemi yapmak için boyayacaksanız adet dönemi bu işlem için hiç de uygun olmayacaktır. Saçınızı ne kadar boyasanız da beyazlarınız istediğiniz gibi kapanmayacak ve boya tutmayacaktır. Saçlarınızdaki beyazlarda istemediğiniz kızıllar oluşsun istemiyorsanız adetinizin geçmesini beklemeniz daha uygun olacaktır. Aynı zamanda adet döneminde temiz saçlara boya uygulandığı takdirde deride yanma ve kaşıntı gibi hisler oluşabilir. Öte yandan boyanan saçlardaki rengin ilerleyen günlerde akmaya başladığına da şahit olabilirsiniz.

saç boyama sıkça sorulan sorular 3

Saç Boyası Karıştırma Kapları

*boya karıştırılan kapların ne gibi bir özelliği vardır?

-saç boyaları porselen,cam veya plastik kaplarda hazırlanıp kullanılmalıdır.madeni olan bakır, alüminyum ve demirden yapılmış kaplar saç boyası ile oksidan içerisindeki hassas kimyasal maddelerle temas ettiği zaman  boya bozulur.ve saçta istenilen sonuç elde edilemez.

Saçların Yapısı – Saç Boyası ve Alarji

*saç boyamaya başlamadan önce müşteride dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir?

-saçın yapısı,kalınlığı,sertliği,sağlıklı olup olmadığı,beyaz yğunluğu,doğal rengimi yoksa önceden boyanmış mı,perma röfle gibi yıpratıcı işlemler yapılmışmı diye bakılır.

Ve de alerjik bir durum olup olmadığı sorulur.bilinmiyorsada bir miktar boya hazırlanıp kulak arkasına  sürülür.10 15 dakika beklenir bir kızarma yada değişik bir olay görülürse alerji vardır.ve boyama tavsiye edilmez.eğer hiçbir değişiklik olmadıysa boyayı rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

saç boyama sıkça sorulan sorular 4

Saç Boyasına Oksijenli Su Karıştırmak

*bir tüp saç boyasına normal olarak kaç gram oksijenli su karıştırılır?

-tüpteki boyayla aynı gramda karıştırılmalıdır.yani tüpteki boya ve hazırlanan oksidan eşit seviyede olmalıdır.

*görünüşte saçları birbirine benzeyen iki müşteriye aynı boyama işlemini uyguladığınızda sonuç neden farklı çıkar.?

-çünkü görünüşü ne kadar benzerse benzesin insanların saç yapıları farklıdır.bu yüzden her müşteriyi ve saç yapısını iyi tanımlayıp.ona göre işlemini yapmalıyız.

saç boyama sıkça sorulan sorular 5

Saç Boyamada Emülasyon Yöntemi

*Kuaförler genellikle saç boyama işleminden sonra emülasyon dedikleri uygulamayı yapıyorlar. Emülasyon yöntemi nedir ve nasıl uygulanır?

Saç boyarken özellikle yıpranmış soluk görünen saç uçlarının daha canlı daha parlak görünmesini sağlamak için Kuaförler saç boyama işlemi bittikten sonra saçları yıkamadan önce yaklaşık 5 dk kadar emülasyon işlemi dediğimi uygulamayı yapar..

Saç boyandıktan sonra ve yıkanmadan önce saçların üzerine azar azar ılık su dökülür ve ardından hafifçe karıştırılır.

Hangi renk saçlara uygulanır?

Özellikle siyah, kahverengi, kızıl, kestane gibi koyu renk boyalara uygulanır.

Faydaları Nedir?

Saçın temizlenmesini, alındaki lekelerin kolay çıkmasını, saçın daha çabuk boyadan akıtılmasını ve saçın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Hamilelik Döneminde Saç Boyama

*Hamilelik döneminde saçların boyanmasının bir tehlikesi var mı?

Hamile bayanların saç boyaması boyama işleminde kimyasal maddelerin kullanımı olacağı için sakıncalıdır. Daha önce saçları doğuştan kınalı bebekler gördünüz mü? Bu bebekler büyüdüğünde de saçları kınalı kalacaktır nedeni budur. bu nedenle özellikle saçlarınıza hamilelik dönemi boyunca kimyasal bir uygulamada bulunmamanızı öneririz.

4 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

46 yorum

Merhaba bn saçımı 1 hafta önce mavi siyaha boyadım ama siyah gibi oldu bn biraz daha mavinin belirgin olmasını istiyorum bunun için şimdi tekrar sadece maviye boyasam olur mu renk girer mi luften

Cevapla

Merhaba mavi renk birkaç yıkamadan sonra parlaklığı ve yansıması ile daha net bir şekilde görülür. Ancak Direk mavi krepe gibi ışıltılar attırmak istiyorsanız yarı 40 gün kadar kalıcı olan Manic Panic ya da directions saç boyalarını kullanmanızı öneriyorum.

https://www.bakimlikadin.net/manic-panic-sac-boyalari-ve-renkleri/

https://www.bakimlikadin.net/directions-sac-rengi-katalogu/

Cevapla
Sedaakdnz  -  13 Kasım 2020 / 20:22

Saçlarımda kızıl yansımalar var. Hangi renk boya tercih edersem kızıl yansımalar olmaz koyu kumral ile yoğun küllü kumrali karistirsam olur mu. Şuan saçların 1 yıldır boyanmadi doğal tonda

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et