Tüm Saç Renkleri

Ritalin Nedir? Etkisi ve Muadili

Metilfenidat etken maddesini içeren ve ticari adı Ritalin ( Yurt dışında ritaline olarak bilinir) olan ilacı, doktor kontrolünde ve dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Daha çok merkezi sinir sistemi üzerine etkili olan Ritaline, hastalar tarafından kullanıldığında birtakım yan etkileri nedeniyle değişik sistemleri de etkileyebimektedir.

Psikiyatrlar, hastalarına dikkat eksik eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhisi koyduklarında ritalin ya da muadillerini reçete edebilmektedir.

ÖNEMLİ : Santral sinir sisteminde gerçekleşen dürtü yönetimini bir takım kimyasalların etkisiyle sağlar. Birey daha kolay ve uzun süre konsantrasyonunu sağlama işlevini yerine getirebilecektir.

ritalin nedir? etkisi ve muadili 1

Ritaline Hangi Durumlarda Kullanılamaz?

Glokom( göz tansiyonu), hipertansiyon, ek nöropsikiyatrik rahatsızlıklar, tiroit hastalıkları, şiddetli göğüs ağrısı, kardiyovasküler rahatsızlıklar, çeşitli metabolizma hastalıkları gibi hastalıklardan biri ya da birkaçını yaşıyorsanız doktorunuza mutlaka bilgi vermelisiniz.

Doktorunuz size vereceği ritalin dozunu ona göre ayarlayacaktır. Ek psikiyatrik sorunlarda Ritaline harici başka bir antidepresan ya da antiepileptiklerden birini kullanıyorsanız bu durumda doktorunuz size ritaline reçete etmeyecek ve kullandığınız ilaçları azaltarak kestikten en az 15 gün sonra ritalin almanızı isteyecektir.

Çünkü bir antidepresan ilacın vücuttan tamamen atılımı en az 15 gün sürmektedir.

Ritaline Muadilleri

Özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhisi alan hastalara reçete edilen Ritaline, concerta ya da modiwake olan muadilleri şeklinde de önerilen doz miktarlarında kullanabilirsiniz.

Yan Etkileri

Her nöropsikiyatrik rahatsızlıklarda reçete edilen ilaçta olduğu gibi ritaline kullanırken de birtakım yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Öncelikli olarak vücutta belli bir doza çıkana kadar şiddetli baş ağrısı ya da görme bozukluğu yaşayabilirsiniz. Mide bulantısı, iştahsızlık ya da aşırı yeme, ayağa kalkınca oluşan hipotansiyon, kas krampları gibi problemlerle karşılaştığınız zaman mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Doktor reçetesi ile eczanelerden alınabilecek olan Ritaline 2019 güncel satış fiyatı 15.79 TL’dir.

Kullanıcı Yorumları

Önemli Uyarı: Sosyal medya’da ve özellikle ekşi sözlükte ritalin içmeden başarılı olmayacağını düşünen ve ilaç dilenen ( Reçeteli satıldığı için ) Pek çok kişi göreceksiniz. Ritalin kullanıcı yorumlarında görüldüğü gibi sizi başarılı yapmaz. Doktora bu nedenle giderseniz hayal kırıklığı yaşarsınız.

Zamanında dikkat eksikliği bozukluğu nedeni ile doktorun kardiyolojiye yönlendirmesi ve kardiyoloji’de yapılan testler sonucunda kullanmamın sakıncalı olduğuna kanaat getirip alamadığım ilaçtır.

Aydın N.

Eğer dehb hastası değilseniz etkili değildir zaten. Netflix’deki Take Ur Pills belgeselini izlediğinizde göreceğiniz gibi Alman doktor bu hastalığın olup olmadığının anlamak için en etkili yöntemin ilaç verip işe yarayıp yaramadığını görmek olduğunu söylüyor.

https://eksisozluk.com/entry/96033961

Çok beğendiğim yorumlardan birisi

Bu tip ilaçların insan kapasitesine über katkıda bulunduğunu söyleyenlere kesinlikle itibar etmeyin. Beyine kimyasal dolduracağınıza bilişsel terapi ve meditasyon kombinasyonunu öneririm. farkındalık seviyenizi üst seviyede tutarak odaklanmayı artırabilirsin. Limitless izleyen hapın peşine düşüyor siz bu kadar safless ( kişiliksiz, kimliksiz ) olmayın.

https://eksisozluk.com/ritalin–177641?p=50

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et