Tüm Saç Renkleri

Moda’da Alt-Kültür: Lolita Modası

Tokyo’nun Harajuku semti son yılların en hareketli moda merkezlerinden bir tanesidir. Harajuku semtinden çıkan en ünlü akımlardan bir tanesi ise tüm dünyada bir alt-kültür haline gelmiş Lolita Modası‘dır.

Lolita stili genel olarak Viktorya Dönemi kıyafetlerinden esinlenmiştir. Klasik Dönem İngiliz kadınları ile Japon Anime kızlarının görünümünün bir birleşimidir. Uçuk renkler kullanan Lolita modası, masalsı ve romantik bir stil oluşturur.

Lolita modasına uyan genç kızlar oldukça başarılı makyajlarıyla birlikte porselen bebeklere benzerler.

moda'da alt-kültür: lolita modası 1

Tüm bu renklerin içinde lolita stilinin aslında bir standardı var. Orta boy kabarık etekli elbiseler, eldivenler ve şemsiye ile aynı kalıbı tekrarlıyor. Yine de elbiseler renkli, baskılı, fırfırlarla ve dantellerle süslü olduğu için asla sıkıcı olduğunu söyleyemeyiz. Tüm bu elbiseler Viktoryan Dönemi tarzında yapılmış. Elbise giyilmeyen diğer diğer zamanlarda da beyaz gömlek ve yine orta boy eteklerle benzer görüntü tekrarlanıyor.

Lolita stili genellikle uzun saçı tercih ediyor. Rengarenk cosplay tarzı peruklar da yaygın. Mavi, mor, sarı ve kızıl peruklar lolita türüne göre değişkenlik gösterir. Ancak kendi saç rengini kullanan da pek çok kişi var. Viktorya dönemi kadınlarının saç modellerini kullanmak yeterli oluyor.

Lolita Modası dünya çapında ilgi çekse de gündelik hayata uygulanmasındaki zorluğu sebebiyle çok fazla yaygınlaşamamıştır. Yine çok sayıda tutkunu olduğu bir gerçek. Bu saşırtıcı değil çünkü sanat eseri gibi gözüken harika elbiseleri var. Genç kızlar da bu zarif elbiseleri giymek için can atıyor. Şimdi en bilinen Lolita stilllerine bir göz atalım:

moda'da alt-kültür: lolita modası 2

Klasik Lolita

19 . ve 20, yüzyıllardan ilham alan daha vintage bir görünüme sahip bir tarzdır. Diğer lolita stillerinden daha ağır durur. Bu akımı benimseyenler 1800’lü yılların hanımefendileri gibi görünürler.

moda'da alt-kültür: lolita modası 3
moda'da alt-kültür: lolita modası 4

Sweet Lolita

Genellikler çocuksu ve masum bir görünümü benimseyen alt-akımdır. Pembe, açık mavi ve beyaz renkleri tercih ederler. Sarı, pembe ve kumral saç rengi yaygındır. Çanta ve ayakkabılar da yine açık renktir.

moda'da alt-kültür: lolita modası 5

Gothic Lolita

Lolita modasının en yaygın stillerinden birisidir. Adından da anlaşılacağı gibi Lolita tarzının Gothic kültürle birleşimidir. Daha çok siyah ve mor renkli elbiseler tercih edilir. Bazı uygulayıcıları düz siyah elbiseler seçerken bazıları gösterişli elbiseleri tercih eder. Açık mavi, gri ve sarı saç rengi veya peruk kullanımı tercih edilir.

moda'da alt-kültür: lolita modası 6
moda'da alt-kültür: lolita modası 7

Wa Lolita

Wa lolita, Japon kimonosu ile lolita stilinin bir karışımıdır. Wa lolita elbiselerinde inanılmaz güzellikteki Japon baskıları vardır. Bu geleneksel Japon çizimleri elbiseleri oldukça etkileyici bir hale getirir.

moda'da alt-kültür: lolita modası 8

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et