Tüm Saç Renkleri

Kil Maskesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“kil” genel kelime anlamı ile bir toprak çeşididir. Bu toprak suyu geçirmez bir diğer söylemle geçirgenliği en az olan toprak çeşididir.
kil maskesi hakkında geçmişten günümüze kadar bilmeniz gereken her şeyi bu konu içerisinde sizlere aktarmaya çalışacağız.

Kil Maskesinin Tarihçesi

Mısırlılarda kil Antik Roma’ya kalıplar halinde getirilip satılırdı. O dönemlerde zehri önleyici bir etkisinin olduğu düşünülürdü. Ayrıca yüzyıllardır saçların yıkanmasında, saçların yumuşamasını sağlamak için kullanılırdı. Aynı şekilde antik mısırda bir bakım ve güzellik ürünü olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktaydı.

Kil Maskesi Nedir?

Her şeyden önce tamamen doğal bir cilt bakım ürünüdür. Ancak kullanmadan önce mutlaka bir cildiyeciye yani dermatolog hekime danışınız.

Uyarı: Kullanmadan önce doktorunuza yada cilt uzmanına mutlaka danışın, zira cildinize hangi tür kil içeriğinin iyi geleceğini, alerji olup olmayacağınız ve cildinize ne kadar faydalı olacağı bu görüşmeden sonra belli olacaktır.

Kil Maskesinin Kullanımı

Cilt bakımında en önemli şey cilt tipinizi iyi bilmekten geçer. Bu nedenle kil maskeleri kullanımı da tamamen cilt tipinize göre belirlenecektir. Bu yazımızda her cilt tipi için hangisini seçmeniz gerektiğini belirtmeye çalışacağım.

kil maskesi hakkında bilmeniz gereken her şey 1
kil maskesi tarifi @alwayssmakeup

Uygulanışı: Maskeyi hazırladıktan sonra temiz bir cilde sürmeniz yeterlidir. Yaklaşık 30 dk kadar bekletmeniz ve ardından temizlemeniz yeterli olacaktır.

Dikkat: Yüzün tamamına uygulayabileceğiniz kil maskesini göz çevrenizden uzak tutmanızda yarar vardır. Cildinizi maskeyi uygulamadan önce ne kadar iyi temizlerseniz o kadar çok verim alırsınız.

Yüze yapacağımız bir buhar banyosu (  soft scrub ) arındırıcı temizlikten sonra yapılan kil maskesi uygulaması cildinizin sağ dengesini temizlediği gibi tertemiz bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Kuru Ciltler için Kırmızı Kil ( Kilermeni )

Cildin yağ ve nem dengesini düzenleyen, özellikle kuru ciltlerde oluşan pullanma ve kaçınmayı engelleyen, cildin daha yumuşak olmasını ve nemlenmesini sağlar

Önemli özellikleri

 • Cildi Nemlendirir
 • Cildin kurumasını engeller
 • Nem ve yağ dengesini sağlar
 • Kan dolaşımını hızlandırır
  Ve diğer kil maskeleri gibi
 • Cildi besler ve canlı görünmesini sağlar
 • Cildi temizler
 • Kırışıklıkların azalmasını sağlar

Akneli Ciltler için Beyaz Kil

Özellikle akneli ciltler ve sivilce tedavisinde sıklıkla kullanılan beyaz kil’in en öenmli özelli cildin kan dolaşımını hızlandırmasıdır.
Önemli özellikleri

 • Kan dolaşımını önemli ölçüde hızlandırdığı için cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • Ciltteki gözenekleri özelliklerin açılmasını sağlar, siyah noktaların oluşmasını ve akneli yüzlerde akne – sivilce oluşumunu engeller.

Hassas ve Kızarmaya meyilli Ciltler için Pembe Kil

Pembe kil içerisinde daha düşük düzeyde etkili mineral ve element barındırdığı için özellikle hassas ciltker, kızarmaya eğilimli ciltler için etkili olabilir.
Önemli etkileri

 • Cildinize yaşadağınız kızırıklık sorunlarını azaltır.
 • Hasas ciltler için cildin dengesini korur.
 • Cildi tahriş etmeden temizle ve kan dolaşımını artırır.
 • İçerisinde bulunan yüksek mineraller sayesinde cildi besler.

Kuru ve Hassas Ciltler için Kaolin Maskesi

Kaolin maskesi özellikle potasyumu yüksek oranda barındırması ile bilinir. Kuru ve hassas ciltler için son derece uygun olan bu kil antioksidan özelliği nedeni ike cildinizdeki toksinleri, siyah noktaları cildinize zarar vermeden ve tahriş etmeden temizler.
Önemli özellikleri

 • Cildinize zarar vermeden, tahriş etmeden cildinizi temizler.
 • Cildinizdeki Sebum üretimini dengeler bu sayede cildinizde aşırı yağlanma yada kuruluk engellenir.
 • Cildin kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kırışıklıkları azaltır.
 • Düzenli kullanılırsa sivilce ve siyah nokta oluşumunu da engeller.

Saçlar için Yeşil Kil

Yüz yıllardır saç temizliğinde ve daha yumuşak olmasında kullanılan yeşil kil aynı zamanda cildi nemlendiren, siyah noktaların oluşmasını engelleyen en bilinen kil çeşididir.
– Yüksek mineralli bu kil cildi besler.
– Kan dolaşımını arttırır.
– Saç derisindeki yağ dengesini sağlar.
– Saçların çok daha yumuşak olmasını sağlar.

Bentonit Kil

Bilinen en etkili kil çeşididir ve en önemli özelliği ise negatif yüklü olmasıdır.

 • Negatif iyon yüklü olması nedeni ile ciltteki toksinlere bağlanır ve cilde sürüldükten ve temizlendikten sonra toksinlerle birlikte temizlenir. Böylece cildinizde en etkili temizliği elde etmiş olursunuz.
 • Vücudunuzdaki ağır metaller ve toksinleri de temizler. Bunun için haftada bir defa bir bardak suya bir çay kaşığı Bentonit Kil kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Eklem ağrılarına ve vücuttaki yaralar için de yüzyıllardır kullanılmaktadır.
 • Ayrıca bilinen en eski diş macunu da yine bentonit kilden üretilmektedir.

Nasıl Satın alabilirsiniz? : Tüm bu kil maskelerine https://kilmaskesi.com/  üzerinden ulaşabilirsiniz.

9 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et