Tüm Saç Renkleri

Yağlı Ciltler için Cilt Bakım Önerileri

Her cilt, farklı bir yapıya sahiptir ve her birinin bakımı ayrıdır. Kuru ve karma cilt tiplerinin yanında bir de yağlı ciltler vardır. Yağlı cilt, her gün düzenli bakım isteyen bir cilt tipidir. Yağcı cildin yapısında cildin ihtiyacından fazla miktarda sebum bulunur. Aşırı salgılanan sebum yüzünden ciltteki gözenekler genişler ve bunlar ciltte sivilcelenmelere, siyah noktalar çıkmasına sebep olur. Çünkü açık olan gözeneklerin içinde yağ, kir birikir. 

Yağlı cilde yapılan makyaj salgılanan yağ miktarının fazla olması sebebiyle uzun süre duramayabilir. Gerekli cilt bakımı yapılmadığı zaman cilt kirli ve yağlı olacağı için makyajı kusabilir. Üstelik bunların yanında bir de parlama sorunu var. Nasıl ki kuru ciltler pullu bir görüntüye sahip olup can sıkıyorsa yağlı cilt de parlama sebebiyle can sıkar. Tüm bunlara çare bulmak çok zor değil. Günlük, düzenli olarak yapacağınız bazı temizleme aşamaları cildinizi istediğiniz görüntüye kavuşturur. 

Önce Cildinizi Tanıyın 

Cilt bakımı ile ilgil bilmeniz gereken ilk şey aslında cildinizi tanımanızdır. Nihayetinde cildinizin hangi tip bir özelliğe sahip olduğunu bilmezseniz bakımını da doğru yapamazsınız. Hatta belki yanlış bir karar vererek doğru ürünü almayıp cildinizi olduğundan daha kötü bir hale getirebilirsiniz. Bu sebeple önce cildinizin yapısını belirlemelisiniz. Bunun için bir uzmana da danışabilirsiniz. Cildinizin ile ilgili önemli ayrıntıları öğrendikten sonra hangi cilt bakım ürünlerini tercih edeceğinizi daha kolay öğrenebilirsiniz.  

Yağlı Cilt Nedir?

yağlı ciltler için cilt bakım önerileri 1

Yağlı ciltler, normal ciltlerle kıyaslandığında çok daha fazla sebum üreten ciltlerdir. Sebum, yağ bezeleri tarafından üretilen ve herkeste görülebilen, cilde yumuşak bir doku veren salgıdır. Şayet bu salgı, normal rutininde salgılanırsa cilt, istenilen parlaklık seviyesine kavuşur ve bunu korur. Cilt, yeteri sebum salgılamasıyla yumuşaklığını korur, çatlamaların, yaşlanma etkilerinin önüne geçilir. Fakat sebum olağandan fazla salgılanırsa bu sefer cildin üst katmanına çıkar ve yağlı, parlak bir görüntü meydana gelir. Çünkü sebum cildin üstüne çıktığında bakterilerin saldırısına uğrar ve düzeni bozulur. Bu durumu ortadan kaldırmanın yolu, düzenli cilt temizliği yapılmasından geçer. Bu temizliği, sebum kontrolü yapan ürünlerle kolayca yapabilirsiniz. Çeşitli bitkilerden, bitki özlerinden oluşan cilt bakım ürünleri cildinizdeki sebum miktarını dengelemede, cildinizi kurutmadan temizlemede önemli bir yardımcınız olacaktır.  

Yağlı Cildin Özellikleri Nelerdir?

Genç-yaşlı fark etmeksizin herkesin karşılaşabileceği bir sorun olan yağlı cildin birçok sebebi var. Yukarıda bunun bir nedeninin sebum üretiminin olması gerekenden fazla salgılanması olduğunu söylemiştik. Buna, yenilip içilenleri de ekleyebilirsiniz. Eğer çok fazla fast-food tüketiyorsanız, asitli içecekler içiyorsanız, kızartmalardan uzak duramıyorsanız cildinizin hızla yağlanması normaldir. Yine metabolizmaya bağlı olarak da ciltte yağlanma meydana gelebilir. Yaş ilerledikçe ciltte var olan nem oranı düşer. Cilt, bu nemin eksikliğini doldurmak için fazla sebum üretmeye başlar ama bu sefer de cildin üst yüzeyinde parlak, rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkar. 

Yağlı cilde sahip olan kişilerin yüzünün neredeyse tamamanında yağlanma görülebilir. Ağırlıklı olarak da “T bölgesi” denilen alın-burun çevresinde ve yanaklarda görülür. Bu yağlanmalar çeşitli gözeneklerin belirmesine neden olur. Zamanla ortaya çıkan bu gözeneklerde kirli yağ birikir. Bu yağ sivilce, siyah nokta oluşumuna meydan verir. Bunlar da tabii önemli cilt sorunlarına yol açar. Eğer bu sorunlara yanlış bir çözüm üretirseniz cildinizin doğal yağ dengesine daha çok zarar verebilirsiniz. Bu sebeple cildinizi güvendiğiniz bir markaya emanet edebilirsiniz. Cildinize uygun seçeceğiniz peeling ile yüzünüzdeki kirli yağ ile tıkanık gözenekleri temizleyebilir, cildinizi istediği yağ miktarına ulaştırarak temiz bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 

Yağlı Cilde Bakım Önerileri 

yağlı ciltler için cilt bakım önerileri 2

Yağlı bir cilde sahip olanların en çok istediği şey, mat bir görüntüdür. Çünkü yağın verdiği parlaklık bir yerden sonra kirli görülür. Mat ve pürüzsüz görüntüye sahip olmanın yolu, günlük olarak yapılacak cilt bakımında gizlidir. Yağlı cilt için seçilecek bakım ürünleriyle cilt önce temizmeli, arındırılmalı ve en son nemlendirilmelidir. Bu işlem her gün uygulanmalıdır, aksi takdirde tekrar tekrar başa dönmek zorunda kalınır. Yağlı cildiniz için seçeceğiniz tonikler, peeling’ler, yüz maskeleri, nemlendiriciler sizin en büyük kurtarıcınız olacaktır. 

Yağlı Cilt Temizliği 

Yağlı cildi temizlemek için öncelikle size uygun bir temizleme jeli seçebilirsiniz. Makyaj yapsanız da yapmasanız da yağlı bir cildi temizlemek önemlidir. Bunun ilk adımı da gözeneklerinizi yağdan arındıracak bir jel seçmektir. Bu jeli seçerken dikkat etmeniz gereken şey, cildinizi kurutmayacak olmasıdır. Yağlı cilde sahip olanların düştüğü en büyük hata budur; cildi kuru bırakmak. Hâlbuki cildin her zaman ihtiyaç duyduğu bir nem ve sebum miktarı vardır. Bu sebeple cildinizi tahriş etmeyecek, cildinize nefes aldıracak ürünleri tercih etmelisiniz. 

Yağlı Ciltler İçin Canlandırıcı Tonik  

Cildinizi temizlediyseniz bir sonraki aşamanız tonik kullanmaktır. Tonik kullanmak, cilt temizliğini tamamlayıcı bir işlemdir. Cilt temizleyecinizden sonra kullanacağınız tonik ile gözeneklerinizin tamamen temizlenmesine olanak sağlayabilir, sebum üretimini kontrol altına alabilirsiniz. Cildinizin pH seviyesini dengede tutarak cildinizi kurutmadan temizleyebilirsiniz. Yağlı cildinize uygun seçeceğini tonik ile cildiniz kirden arındırırken yumuşak bir dokuya sahip olmayı da kolaylaştırırsınız. Tonik seçerken bileşenlerine de dikkat etmeye özen göstermelisiniz. Alkol içermediğinden emin olduğunuz ürünleri kullanmalısınız. 

Yağlı Cilt Nasıl Nemlendirilir?

yağlı cilt

Cildinizi temizledikten, toniği uyguladıktan sonra nemlendirmeniz şarttır. Bazıları cilde nemlendirici sürmenin cildi daha çok yağlandırdığını düşünür. Bu düşünce yanlıştır. Çünkü cildiniz nemsiz kalırsa bu sefer sebum, cildi korumak için daha fazla salgılanır ve bu da yağlı cilde sahip olmanıza neden olur. Temiz cilde uygulanacak nemlendirici ile cilt, istediği neme kavuşur, pürüzsüz, yumuşak bir yapıya bürünür. 

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi

Yağlı cildiniz için uygulayacağınız kil maskeleri, cildinizdeki yağ dengesini korumada önemli yardımcılardandır. Kilin, ciltteki sebumu dengeleme özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple kil maskeleri yağlı ciltler için oldukça etkili bir üründür. Kil maskesi, ciltteki yağı dengelediği gibi gözeneklerin içinde yer alan kirli yağı temizlemede de yardımcı bir üründür. Gözenekleri küçülterek tekrar bir fazla yağ oluşumunu engeller. 

Cildinizin ihtiyacı olan tüm bakım ürünlerini incelemek için Lyn Skincare’in cilt bakımı kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

3 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et