Tüm Saç Renkleri

Karanfil Çayının Faydaları ve Tarifi

karanfil_cayiKaranfil, Asya ülkelerinde yetişen ve yaprakları dökülmeyen hoş kokusu olan bir ağaç türünün çiçeğidir. Karanfil çiçeğinin tomurcukları ve ya kökü baharat olarak yemeklere tat vermektedir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan karanfil, Asya ülkelerinde kullanılmaktadır. Karanfil bitkisi, Çin’de 1000 yıldır insanlar rahatsızlandığı zaman tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Antiseptik özelliği olmasından dolayı, en çok antiseptik özelliği ile kullanılmakta olan karanfil, Karanfil suyunu doğal olmasından dolayı ağız gargarasında kullanabilirsiniz. Özellikle ağız kokusu yapan soğan ve ya sarımsak gibi yiyeceklerden hemen sonra 1-2 diş kuru karanfil çiğnemeniz durumunda ağız kokusunu alması ile bilinmekedir.

Romatizmanız ve ya eklem ağrılarınız varsa o zaman karanfil suyunu sürerseniz ağrılarınız hafifleyecektir. Birçok kozmetik alanında kullanılan karanfil, genellikle ciltteki kırışıklıkların gitmesine yardımcı olmaktadır.

Karanfili serin karanlık bir yerde saklanmalıdır. Cam bir kapın içerisinde saklanmanız tavsiye edilmektedir. Dilerseniz buzdolabında da saklayabilirsiniz.

Karanfil çayının faydaları:

 1. Sindirim sistemini düzenlemesi ile bilinmektedir.
 2. Dişeti hastalıklarında kullanılmaktadır.
 3. Diş ağrılarını hafifletmesi ile bilinmektedir.
 4. Şişkinliğiniz varsa karanfil çayı içmeniz önerilmektedir.
 5. Kusmalara iyi geldiği bilinir.
 6. Mide bulantısını azaltıcı etkisi vardır.
 7. Güçlü bir antiseptiktir.
 8. Kan dolaşımını son derece hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır.
 9. Sindirim sistemine son derece etkilidir.
 10. Kansere karşı oldukça faydalı olmaktadır.
 11. Karanfilin en büyük özelliği ise; anti bakteriyel oluşudur.

Karanfil çayı nasıl hazırlanır?

Kurutulmuş olan beş altı tane karanfil havanda iyice ezilerek un haline getirilmesi gerekmektedir. Ne kadar içmek istiyorsanız o kadar suyu kaynatın ve toz haline getirmiş olduğunuz karanfilleri suya atın. Demliğin azı kapalı bir şekilde 15 dakika kadar bekletilmesi gerekmektedir. Buzdolabında 2 ya da 3 gün saklayabilirsiniz.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et