Tüm Saç Renkleri

Vitamin B15 ve Vitamin B17 Hangi Besinlerde Bulunurlar?

Laetril, Vitamin B17 adlı insan yapımı bir amigdalin sürümüdür. 70’lerde alternatif bir antikanser ilacı olarak yaygın şekilde kullanılmıştır. Etkin olmadığı ve hatta toksik olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, kullanımı hala çoğu ülkede yasaldır.

B17 Vitamini Nedir?

Laetril, 1950’lerin başlarında bulunan ve 1961’de Dr. Ernst T. Krebs ve oğlu Ernst T. Krebs Jr tarafından geliştirilen patentli bir antikanser ilacıdır. Bileşik, acı bademlere tadlarını veren bir amigdalin türevidir.

70’lerde popüler bir alternatif antikanser tedavisi, kanıtlanmamış faydaları, potansiyel toksisitesi ve FDA tarafından yasaklanması, kullanımının çarpıcı bir şekilde düşmesine neden olmuştur. Halen birkaç alternatif klinikte (özellikle Meksika’da) bütünsel rejimlerin bir parçası olarak kullanılmasına rağmen, Laetril büyük ölçüde terk edilmiş veya yerini amigdalin kaynağı olarak kayısı çekirdeği almıştır.

Amygdalin – Laetril – Vitamin B17

Amygdalin, Rosaceae familyasının kayısı, şeftali, badem, erik ve elma gibi birkaç taş meyvenin tohumlarında bulunan doğal bir maddedir. Parçalandığında siyanür salgılayan bir bileşiğe (mandelonitrile) bağlı iki şeker molekülünden oluşur.

Laetril, insan yapımı bir amigdalin sürümüdür (mandelonitrile, glukuronik asit adı verilen bir şeker türevine bağlanır). Bununla birlikte, Meksika’da üretilen ve sıklıkla Laetril ve B17 vitamini adı altında satılan ürün aslında ezilmiş kayısı tohumlarından elde edilen amigdalindir.

Vitamin B17, Krebs’in Laetril’e vermiş olduğu yeni isimdir ve tüm kanserlere Vitamin B17 eksikliğinin neden olduğunu öne sürmektedir.

Özellikle, Krebs daha önce başka bir vitamin (B15 veya pangamik asit) patenti almış ve astım, egzama, artrit ve kanser için bir çare olarak önermişti. Fakat ortaya çıktığı gibi, sadece pangamik asit herhangi bir hastalığı tedavi etmemekle kalmadı, kansere neden olması daha muhtemeldi.

B17 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

İnsan yapımı bir madde olarak, Laetril (vitamin B17) hiçbir gıdada bulunmaz. Amigdalin kaynakları arasında sadece bademler (ve bazen de kayısı çekirdeği) normal olarak bulunur. Tatlı bademler yalnızca amigdalin izleri içerirken, acı bademlerdeki seviyeleri 8g/kg’a kadar ulaşabilir.

Acı bademe göre ölçülebilir ancak çok daha düşük amigdalin seviyesine sahip diğer yiyecekler arasında kabak çekirdeği ve elma suyu, konserve kayısı ve şeftali ve badem sütü gibi işlenmiş ürünler bulunur.

Vitamin B17 Faydaları Nelerdir?

Negatif antikanser sonuçlarına rağmen, amigdalin başka özelliklere sahip olabilir. Gerçekten de şeftali çekirdeği ekstresi (Tao Ren) geleneksel Çin ilaçlarında kan akışını, doku izlerini ve iltihaplı hastalıkları iyileştirmek için yaygın bir bileşendir.

Aşağıda, bu koşullar için kullanımını araştıran bazı ön çalışmalar bulunmaktadır. Bunların sadece Vitamin B17 ve Laetril (veya B17 vitamini) için geçerli olabileceğini unutmayın.

1) Kan Akışını Artırabilir

Kayısı çekirdeği ile yapılan (6x/gün) 72 kişiden oluşan klinik bir çalışmada kan basıncını düşürdüğü görülmüştür. Etki, kan damarlarını koruyan ve onları rahatlatan bir molekülün üretimini tetikleyen 500 mg/gün C vitamini ile birlikte daha güçlü olmuştur.

Bununla birlikte, C vitaminin siyanür toksisitesi riskini arttırdığını not etmek önemlidir.

Şeftali tohumu içeren geleneksel Çin ilacı (tipik olarak kan bozuklukları için kullanılır), kobay farelerde kan kalınlığını ve kanın pıhtılaşmasını azaltmıştır.

2) Doku Skarını Azaltabilir

Hayvanlarda yapıland eneylerde, amygdalin, aşağıdaki organları doku izlerinden korumaktadır:

 • Karaciğer
 • Pankreas
 • Böbrekler
 • Akciğerler
 • Kalp

Karaciğerde doku izlerinde yaygın olarak kullanılan amigdaline sahip iki geleneksel Çin ilacı (CGA ve Xiayuxue), farelerde karaciğer hasarı olan bu durumu iyileştirmiştir.

3) Akciğer Sağlığını Destekleyebilir

Amigdalinin, yapılan klinik deneylerde inflamasyonu azaltarak uzun ve kısa süreli akciğer hastalıklarına karşı koruma sağladığı görülmüştür.

Benzer şekilde, Vitamin B17 ile yapılan geleneksel bir Çin ilacının (Mahuang), astımlı farelerde hava yolu iltihabını azalttığı görülmüştür.

Çok düşük ağırlıklı yenidoğan bebeklerin solunumu desteklemek için ek oksijene ihtiyaçları vardır, çünkü akciğerleri çok gelişmemiştir. Bununla birlikte, aşırı oksijen akciğerlere zarar verebilir. Amygdalin’in, yüksek oksijen seviyelerine maruz kalan erken akciğer hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını desteklediği görülmüştür.

4) İnflamatuar Ağrı ile Mücadele Edebilir

Enflamatuvar koşulları olan farelerde amigdalinin ağrıyı, acıya cevap olarak sinirlerde üretilen bir protein seviyesini (c-fos) ve enflamatuar maddelerin üretimini azalttığı görülmüştür.

5) Karaciğer Sağlığını Destekleyebilir

Amigdalin, enflamasyonu bloke ederek, doku hasarını azaltmış ve karaciğer hasarı olan farelerde sağkalımı arttırmıştır. Yağlı karaciğer hastalığı olan farelerde karaciğer hasarı ve kan yağ seviyelerinin azaldığı da görülmüştür, ancak karaciğerde yağ birikmesini önleyememiştir.

6) Kan Yağ Düzeylerini Düşürebilir

Farelerde, amigdalin kandaki yağ ve kolesterol seviyelerini ve atardamarlarda birikimlerini azaltmıştır.

Amigdalin bakımından zengin bir bitkinin özü (yaban mersini – aronia), yağ hücresi gelişimini engellemiş ve yüksek yağ diyetiyle beslenen farelerde kilo alımını ve yağ kan seviyelerini düşürmüştür.

7) Kuru Göz Sendromunu Geliştirebilir

Kuru göz sendromu, göz yeterince gözyaşı üretmediğinde ortaya çıkar. Normalde hava kirliliği parçacıklarının neden olduğu iltihaptan kaynaklanır. Sıçanlarda ve göz hücrelerinde, amygdalin, iltihabı azaltarak bu durumu iyileştirmiştir.

Vitamin B17 Kullanım Dozajı

Vitamin B17 ile yapılan tek klinik çalışmada, dozlar – reçete yazan doktorların olağan uygulamalarına dayanarak:

Enjekte edilen: 3g, 2x-5x/gün

Oral: 500mg, 3x-4x/gün

Bu önerilen  dozlarda bile , hem Vitamin B17 hem de Laetril ağızdan alındığında siyanür zehirlenmesine neden olmuştur.

Kayısı çekirdeği klinik denemelerde kanser için test edilmemiştir ve resmi bir doz yoktur. Söylentiler günlük 6 – 10 arasıdır.

Vitamin B17 Yan Etkiler ve Güvenlik

Siyanür zehirlenmesi: Vitamin B17 gibi bileşiklerde, siyanür salımı, parçalanma hızına bağlıdır. Sadece bir şeker molekülü içerenler (Laetril gibi) daha az adımda parçalanır ve siyanürü iki moleküllü (amigdalin gibi) daha hızlı serbest bırakır.

Her durumda, her iki madde de kanserli insanlarda veya yanlışlıkla onları alarak çocuklarda siyanür toksisitesine neden olmuştur. Ana semptomlar:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Düşük kan basıncı
 • Nefes alma güçlüğü
 • Deri döküntüsü
 • Kas zayıflığı ve hasar
 • Sinir hasarı
 • Sarkık göz kapakları
 • Karaciğer hasarı
 • Karışıklık, koma ve hatta ölüm

Gıdalardan Kayısı çekirdeği gibi doğal Vitamin B17 kaynakları da benzer belirtilerle siyanür zehirlenmesine neden olmuştur.

Tohumlarda hem amygdalin hem de beta-glukosidaz içerdiklerinden zehirlenme riski daha yüksektir. Farklı hücrelerde olmasına rağmen, tohum çiğneme dokuları ayırır ve her iki madde karıştırmak sağlar.

Oral amigdalin sıklıkla siyanür zehirlenmesine neden olurken, amigdalin bağırsakta sindirilmeden idrarla yıkandığından, enjekte edilen ilaçlar daha az toksik olabilir.

Laetril’in toksik etkileri, siyanür seviyelerini yükselten yiyeceklerle birlikte arttırılabilir. Bu, bakımından zengin olanları içerir:

 • Siyanür salıcı bileşikler (badem, macadamia fıstığı, darı, manyok)
 • Beta-glukozidaz (havuç, kereviz, fasulye filizi, şeftali)

Ek olarak, C vitamini (takviye veya turunçgiller, kivi ve çilek gibi yiyecekler) , siyanür salınımını hızlandırarak ve siyaniti (sistein) detokslayan bir amino asit seviyesini azaltarak amigdalin toksisitesini arttırır.

Sınırlamalar ve Uyarılar

Antikanser ilacı olarak Laetril’in başarılı öykülerinin hepsi, hasta sayısı veya takip süresi gibi temel verilerden yoksun olan anekdot kanıtlarına dayanmaktadır.

Diğer tüm potansiyel sağlık yararları yeterince araştırılmamıştır. Amygdalin’in kan basıncı üzerindeki etkisi, negatif kontrol içermeyen sadece bir klinik deneyde test edilirken, gerisi sadece hayvanlar ve hücrelerde araştırılmıştır. Bu sonuçları doğrulamak için daha fazla klinik çalışma gerekmektedir.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et