Tüm Saç Renkleri

Isırgan Otu Çayının Faydaları ve Tarifi

isirgan_otu_cay_bakimlikadinIsıran otunun yaprakları üzerinde bulunan ince tüyler cildi tahriş etmektedir. Isırgan otu, uzun yıllardır, sağlığa faydalı olması sebebiyle pek çok ülkede kullanılmaktadır. Isırgan otu, vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olacağından dolayı, idrar söktürücü etkisi vardır ve organları temizlemekte detoks amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Birçok ilacın yapımında kullanılan ısırgan otu, Avrupa ve ya Asya’da yetiştirilen ısırgan otu soğuk havayı sevmektedir. 1 metre kadar büyümekte olan ısırgan otunun koyu yeşil yaprakları bulunmaktadır. Haziran ayından eylül ayına kadar çiçek açması ile bilinmektedir.

Isırgan otu birçok alanda tüketilmektedir. Isırgan otu sadece çay olarak tüketilmez. Birçok eklem ağrısı yaşayan insan ısırgan otu yaprakları sayesinde, eklem ağrılarının hafiflediğini görecektir. Isırgan otunun yüksek olan tansiyonu düşürdüğü bilinmektedir. Isırgan otunun kökünden üretilmiş olan yağın, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Bu yağ kırmızı kan hücresinin çoğalmasını da sağlamaktadır.

Isırgan otu, birçok hastalıkta kullanıldığı gibi yaygın olarak egzama tedavisi ve basur tedavisinde de kullanılmaktadır. Isırgan otunun suyu ile yıkanan saçlar uzaması için kullanılmaktadır. Isırgan otu, Avrupa ve ya Amerika’da kansere karşı koruması ile bilinirken, şeker hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.

 

Isırgan otu çayının faydaları:

 1. İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 2. Yüksek miktarda demir içerdiği bilinmektedir.
 3. Anemi tedavisi için kullanılmaktadır.
 4. Sindirim sitemini temizleyeceği gibi, diğer organlarında temizliğinde kullanılacaktır.
 5. Artrit semptomları hafifleteceğinden dolayı kullanılması tavsiye edilmektedir.
 6. Karaciğeri çok iyi miktarda temizleme etkisi vardır.
 7. Böbreklerinizi temizler.
 8. Öksürüğe son derece iyi gelmektedir.
 9. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunmaktadır.
 10. Soğuk algınlığı ve ya gribe çok iyi gelir.
 11. Saman nezlesi olduğunuz zaman, bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.
 12. Sindirim sistemini düzenleyici etkisi bulunmaktadır.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Isırgan otu çayını yapmak istiyorsanız çok farklı tarifler bulabilirsiniz. Bu tarifler arasında en bilindik olanı ve en kolayı olan, bir bardak çay için 1 çay kaşığı kurutulmuş olan ısırgan otunu kaynamış suya katarak demlenmesini beklemektir. En az 10 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz.

NOT: eğer çayı demlemeden hemen içerseniz midenizi yakacağından dolayı kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et