Tüm Saç Renkleri

Evlere Şans ve Bereket Getirdiğine İnanılan Objeler

Evlerimizde dekorasyonun bir parçası olarak kullandığımız objeler geçmiş dönemlerde inanışlara göre şans ve bereket getiren objeler olarak biliniyor. Kimi objelerin bereket getirdiğine kimi objelerin ise hem bereket hem de şans getirdiğine inanılmaktadır. Şaman inanışı ve Çinlilerin geleneklerinde yer alan bu objeler dünya genelinde şans ve bereket tanrıları tarafından kullanılan semboller olarak da biliniyor. Evlerimize şans, huzur, mutluluk ve bereket getiren objeleri şunlardır.

evlere şans ve bereket getirdiğine i̇nanılan objeler 1
Nar

1 ) Nar; Çok eski yıllardan beri bereketin sembolü olan nar günümüzde de evlerde bereket getirmesi amacıyla kullanılan objelerden biridir. Asya geleneklerine göre bereketin sembolü olan nar, günümüzde de bereketin sembolü olarak kabul ediliyor. Tv ünitelerinin çevresinde veya aksesuar sergileme alanında yer verilen nar, çok sevilen bir süs aksesuarı olarak da kullanılıyor.

evlere şans ve bereket getirdiğine i̇nanılan objeler 2
Nazar Boncuğu

2 ) Nazar boncuğu; Nazardan koruduğuna inandığımız nazar boncukları aynı zamanda evlerimize huzur veren bir obje olarak da kabul ediliyor. Şaman inanışından beri günümüze kadar gelen nazar boncukları farklı boyutlarda her evde veya her iş yerinde mutlaka yer alıyor. Şaman inanışı ve Çin inanışında yeri olan nazar boncukları kötü duyguları, kem düşünceleri evlerimizden uzak tutan objelerdir.

evlere şans ve bereket getirdiğine i̇nanılan objeler 3
Fil

3 ) Fil; Yardımsever ve sadık hayvanlar olarak bilinen filler Çinlilere göre şans getiren hayvanlardır. Bu nedenle ev sahipleri tarafından evlerde süs aksesuar olarak ve aynı zamanda şans getirmesi için kullanılan fil figürleri dekoratif birer süs aksesuarı olarak da kullanılmaktadır. Yavruları ile birlikte takım olarak evlerde yer alan fil objelerinin şans ve bereketin yanı sıra bolluk getirdiğine de inanılmaktadır.

evlere şans ve bereket getirdiğine i̇nanılan objeler 4
Hamsa – Hazreti Fatma’nın Eli

4 ) Hz. Fatma’nın eli; Kolye ve bileklik olarak da kullanılan Hz Fatma’nın eli sembolü sadakat, sabır ve bolluk getirdiğine inanılan sembollerden biridir. Şans getirdiğine de inanılan bu sembol evlerimizde de hem aksesuar hem de şans getirmesi için kullanılan objelerden biridir. Hz. Fatma’nın sabrının ve sadakatinin sembolü olan el figürü kolye ve bileklik olarak, figür olarak Müslüman inanışında kullanılmaktadır.

evlere şans ve bereket getirdiğine i̇nanılan objeler 5
At Nalı

5 ) Nal; Yüzyıllardır şans getirdiğine inanılan nal, günümüzde de bir şans objesi olarak evlerimizde yerini alıyor. Geçmişte orduların başarılı olmasında çok büyük pay sahibi olmasından dolayı iyi bir nala sahip olan askerlerin savaşı kazandıklarına inanıldığı için nalın şans getirdiği düşünülmektedir. Bu nedenle uğurlu ve şanlı olduğuna inanılan nal figürü, farklı malzemelerden yapılarak uzun yıllardır ülkemizde evlerde ve iş yerlerinde kullanılan bir figür olmuştur.

evlere şans ve bereket getirdiğine i̇nanılan objeler 6
Element Pagoda

6 ) Element Pagoda; Su , metal, ateş, tahta ve toprağı temsil ettiğine inanılan pagoda elementi bu nedenle bolluk ve bereketin sembolü olarak kabul ediliyor. Çin geleneklerine göre bolluğu ve bereketi temsil eden pagoda elementi günümüzde dekoratif bir element ve bolluğun sembolü olarak evimizde yerini almaktadır.

evlere şans ve bereket getirdiğine i̇nanılan objeler 7
Bereket Kurbağası Jin Chan

7 ) Bereket Kurbağası Jin Chan; Bereket kurbağası olarak bilinen Jin chan Çin geleneklerine göre bereketi getirdiğine inanılan bir inanıştır. Çin genelinde her evde yer alan bereket kurbağası jin chan kapılara yakın yerlere, ortak yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Bereket kurbağası Jin chan’ın çatlaması, kırılması ise bereketin biteceği ve kıtlık oluşacağı olarak tanımlandığı için koruma altında bir yerde muhafaza edilmesi gerektiğine inanılmaktadır.

evlere şans ve bereket getirdiğine i̇nanılan objeler 8
Çınar Ağacı

8 ) Çınar ağacı; Uzun ömürlü olduğu bilinen çınar ağaçları ülkemizde hem uzun ömürlü hem de sağlıklı yaşamak için şans getirdiğine inanılan bir ağaç türüdür. Bu nedenle çınar ağacı figürleri özellikle iş yerlerinde daha fazla tercih ediliyor. Şans getirdiğine de inanılan çınar ağacı figürleri evlerde dekoratif süs aksesuarı olarak ve şans objesi olarak kullanılan bir obje olarak evlerimizde yer alıyor.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et