Tüm Saç Renkleri

Ihlamur çayının faydaları ve Tarifi

ihlamur_cayiHemen hemen tüm dünya da özellikle de Avrupa’da ve Asya’da birçok ülkede halk arasında çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir bitki olmaktadır. Ihlamur çayı, sinirleri yatıştırdığı ve ya kaygılarını giderildiği için kullanılmaktadır.

Ihlamur ağacı çok hızlı büyüyen bir bitki olmaktadır. Ve uzunluğu 25 metreye kadar uzanabilmektedir. Sağlığa çok faydalı olan ıhlamur ağacı çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ihlamur ağacının tedavi sırasında kullanılan bölümü, sarı ve beyaz renkte çiçek açan yaprakları kullanılmaktadır. Ihlamur ağacı, genellikle bahar aylarında çiçek açarlar ve bu bahar aylarında toplandıktan sonra kurutulur. İçerisinde bulunan yağ sayesinde hoş koku vermektedir.

Ihlamur çayı genellikle ülkemizde kullanılma nedeni, grip nedeniyle oluşan yüksek ateşin düşürülmesine yardımcı olabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Ihlamur ağacının buharı ile tıkalı olan burnunuzu açabilirsiniz. Öksürüğe son derece iyi geldiği bilinmektedir ve boğaz ağrısını giderir.

Ihlamur çayının popüler olan bir diğer kullanımı ise, sakinleştirici etkisi olduğu için sinirleri yatıştırmaktadır. Gerginliği alan ıhlamur çayı, kaygı sorunu nedeniyle oluşacak olan sinirleri yatıştıracak ve stresi azaltacaktır.

 

Ihlamur çayının faydaları

 1. İnsanları terletir.
 2. Ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır.
 3. Gribe ve ya nezleye son derece iyi gelmektedir.
 4. Migren ağrılarını son derece hafiflettiği bilinmektedir.
 5. İnsanlarda oluşacak olan kaygıları azaltacaktır.
 6. Stresi azalttığı bilinmektedir.
 7. İnsanların rahatlamasını sağlar
 8. İshal tedavisi için kullanılmaktadır.
 9. Kan basıncını düşürme etkisi vardır.
 10. Karaciğer rahatsızlıkları yaşıyorsanız o zaman uzmanlar tarafından günde 2 bardak ıhlamur çayı içmeniz önerilmektedir.
 11. Damar sertliği tedavisinde kullanılmaktadır.
 12. Sindirim sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.
 13. Kas spazmları sorunu yaşıyorsanız bu sorunu ortadan kaldıracaktır.
 14. Safra kesesi sorunlarına karşı kullanılmaktadır.
 15. Hazımsızlığa son derece iyi gelmektedir.
 16. Çarpıntınız varsa mutlaka ıhlamur çayı içmelisiniz.
 17. Zararlı toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Siyah çay ve ya kahve alışkanlığınız varsa o zaman bunları içeceğinize, ıhlamur içerek tüm sindirim sistemlerinizin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ihlamur çayı hazırlıyorsanız: o zaman içilecek bardak sayısı kadar kurutulmuş olan ıhlamurlardan, 1 çay kaşığı koymanız gerekmektedir. Ihlamur çayı yapılırken en büyük yanlışlardan bir tanesi, suyla birlikte ıhlamuru kaynatmaktır. Suyu kaynattıktan sonra ıhlamuru koymanız önerilmektedir. Önerilen ise; yemeklerden sonra günde 3 defa içmeniz tavsiye edilmektedir.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et