Tüm Saç Renkleri

Gerçek Bir Şifa Mı: Bamya Tohumu Faydaları

Bamya tohumu yaygın olarak Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen abelmoschus esculentus olarak da bilinen bamyadan elde edilir. Bamya tohumu, içerdiği birçok besin maddesi nedeniyle insan sağlığına da çeşitli faydalar sağlar. 

Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Bamya tohumunun faydaları arasında hazımsızlığı gidermek, kilo vermeyi kolaylaştırmak, bağışıklık sistemini arttırmak, kalp sağlığını güçlendirmek ve adet döngüsünü sağlıklı bir şekilde sürdürmek bulunur. Şimdi bamya tohumunun faydaları neler yakından inceleyelim;

kurutulmuş bamya tohumu
Kurutulmuş Bamya Tohumu

Bamya Tohumu Hazımsızlığı Giderir

Yapılan bir çalışmada bamya tohumundan elde edilen ekstraktların helicobacter pylori bakterisinin bağırsaklara yapışmasını önlediğini gösterdi. Bu durum, bakterilerin bağırsakta yayılmasını önler. Bamya tohumu, mide iltihabı ve ülser gibi bir dizi sindirim komplikasyonunun önlenmesine yardımcı olabilir. Ek olarak, yapılan başka bir çalışma bamya tohumunun sindirimin başlangıcındaki mide ile kas kasılmalarını azaltmaya yardımcı olduğunu da göstermiştir. Aynı çalışma, bu süper besinin sindirim sisteminin kendi kendine boşalma zamanını azalttığını da kanıtlamıştır. Bu faydalı tohum, bağırsak sisteminin sağlığının bozulmadan muhafaza etmek için gerekli olan çözünmez lif bakımından da zengindir. Yüksek lif içeriğinden dolayı laksasyona yardımcı olur, fiber dışkı ağırlığını arttırır ve bu da dışkılamayı kolaylaştırır. Bamya tohumu ayrıca, mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır ve yapılan araştırmalar kalsiyumun sindirim enzimlerinin düzgün işleyişinde oldukça gerekli olduğunu göstermektedir.

Bamya Tohumu Kan Şekerinin Yönetilmesine Yardımcı Olur

Bamya tohumu, diyabetle mücadelede son derece yardımcı olabilecek anti-hiperglisemi aktivitelere sahiptir. Bu tohumun yüksek lif içeriği, şeker hastalığından muzdarip olan bireyler için kan şekeri düzenlenmesinde etkilidir. Lif, vücudun, bağırsak kanalından şekeri emme oranını etkiler ve ayrıca bağırsaklarda devam eden şeker asimilasyon sürecini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine de yardımcı olur.

Bamya Tohumu Kalp Sağlığını Güçlendirir

Bamya tohumu, vücuttaki kolesterol seviyesini düşürme yeteneğine sahiptir. Hiperlipidemi (kandaki çeşitli yağların yükselmesi), özellikle diyabetli bireylerde kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Bunun nedeni, durumun genellikle koroner komplikasyonlara ve felce dönüşen aterosklerozla sonuçlanmasıdır. Bu tohum, iyi bir lif kaynağıdır ve yapılan araştırmalar bu tohumun, fiberin koroner kalp hastalıklarını ve ayrıca kalp-damar hastalıkları riskini azalttığını göstermektedir. Bunun nedeni bu tohumun, kötü kolesterol olan LDL seviyelerinin azaltılmasında önemli bir rolü olmasıdır.  Lifin, iyi kolesterol olan HDL kolesterol seviyelerini etkilemeden kan LDL seviyelerini düşürebildiğine dikkat etmek önemlidir.

taze bamya tohumu
Taze Bamya Tohumu

Bamya Tohumu Görme Yeteneğini Geliştirir

Bamya tohumu, A vitamini ve beta karoten açısından zengindir. Yakın dönemde yapılan araştırmalar, bu besin maddelerinin yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemede gerekli olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca bamya tohumu, göz dokusunda oksidatif stresi önlediği gibi gözlerde kollajen oluşumuna yardımcı olan önemli miktarda C vitamini içerir. Ayrıca retinada ve lenste bulunan tek karotenoid olan lutein ve zeaksantini de içerir. Bu besinler retinadaki oksidatif hasarı önler ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskini önemli ölçüde azaltır.

Bamya Tohumu Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Bamya tohumu farklı antioksidan aktivitelere sahiptir. Ayrıca bamya tohumu, önemli serbest radikal süpürme aktiviteleri gösteren fenolik bileşikler açısından zengindir. Bununla beraber bu tohum, vücuttaki en önemli antioksidanlardan biri olarak kabul edilen yüksek düzeyde C vitamini içerir. Vücuttaki serbest radikalleri temizler ve oksidatif hasar ile stresi önler. Bu önemli tohumda bulunan bir başka karotenoid olan beta karoten ayrıca, iltihaplanma ve ciddi hastalıkların önlenmesinde önemli olan etkili bir antioksidandır. Bu mucizevi tohum, önemli miktarda mangan içerir ve yapılan çalışmalar, bu mikro besin öğesinin etkili bir antioksidan olduğunu göstermiştir.

Bamya Tohumu Toksisitenin Önlenmesine Ve Yönetilmesine Yardımcı Olur

Bamya tohumu, karaciğer hastalığına neden olan bazı kimyasallara karşı hepatoprotektif özelliklere sahiptir ve vücuttaki karbon tetraklorür seviyesini önemli ölçüde azaltır. Bu tohum ayrıca, C vitamini içerir ve yapılan bilimsel araştırmalar, C vitaminin vücudun, kurşun, arsenik, kadmiyum ve cıva toksisitesine karşı korunmasında etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Bamya Tohumu Kanseri Önler

Bamya tohumu önemli miktarda kalsiyum içerir ve bu mineralin alımının yanı sıra yeterli miktarda D vitamini alımının kadınlarda meme kanseri riskini önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır. Ek olarak, kalsiyum alımı kadınlarda kolorektal kanser riskini neredeyse %17 civarında azaltmaya yardımcı olur.

Bamya Tohumu PMS (Adet Öncesi Sendrom) Semptomlarını Azaltır

Yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle bu tohum, PMS semptomlarının önlenmesine veya yönetilmesine yardımcı olur. Bamya tohumu ayrıca, adet öncesi sendromun ciddiyetini azaltmada etkili olan hem B6 vitamini hem de magnezyumun yüksek miktarlarını içerir. Bu semptomlar arasında depresyon, anksiyete, baş ağrısı, bel ağrısı, şişkinlik ve sık idrara çıkma vardır.

Bamya Tohumu Ruh Halini İyileştirir Ve Kaygıyı Hafifletir

Bamya tohumunun içerdiği bileşenler, depresyonun yanı sıra kaygıyı da tedavi eder. Ayrıca bu tohum, amino asit ve triptofanı içerir. Bu tohumun düzenli olarak kullanımı ruh halini onararak bilişsel işlevi arttırır.

Bamya Tohumu Migren Ataklarını Azaltır

Bamya tohumu, amino asit ve lisin içerir. Yapılan bilimsel çalışmalar, bu amino asidin migren ataklarını hafifletmeye yardımcı olduğuna işaret eder. Ayrıca bu tohum, menstrüel sıkıntı sırasında meydana gelenler de dâhil olmak üzere migren tedavisinde kullanılabilir.

2 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et