Tüm Saç Renkleri

Colchicum Dispert Nedir?

Colchicum dispert genellikle kolşisin olarak adlandırılan ilaçtır. Gut ve Behçet gibi çeşitli romatizmal hastalıklarda kullanılan ilacın kanser hücreleri üzerine etkisi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Colchicum Dispert Etken Maddesi

Colchicum Dispert her bir tabletinde 0,5 mg kolşisin etken maddesi içermektedir. Kolşisin beyaz kan hücrelerini baskılayarak iltihabi yanıt oluşumunu engeller ve laktik asit üretimini azaltır.

colchicum dispert
Colchicum Dispert

Colchicum Dispert Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Colchicum Dispert çeşitli romatizmal hastalıklarda reçete edilmektedir. İlacın kullanıldığı başlıca durumlar şu şekildedir:

  • Akut ve kronik gut hastalığının tedavisinde
  • Karın ağrısı, eklem ağrısı ve ateşle seyreden Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığında koruyucu ve tedavi edici olarak
  • Ağız, genital bölge yaraları ve göz problemleri ile seyreden Behçet hastalığı tedavisinde

Colchicum Dispert Kullanım Şekli

Colchicum Dispert kullanım dozu kullanıldığı hastalığa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Doktorunuzun önerdiği miktarda ilacı bol su ile içiniz. Doktor onayı olmadan ilacı kullanmayı bırakmayınız. 

Colchim Dispert hamilelikte kullanımı önerilmemektedir (D kategorisi). Ayrıca karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar, kalp ve sindirim sorunları yaşayanlar ilacı kullanmamalıdır.

Muadil İlaçlar

Colchicum Dispert eşdeğeri ilaç Kolsin’dir.

Yan Etkiler 

Colchicum ilacının yan etkileri arasında en sık geçici saç dökülmesi ve sperm yapımının bozulması gibi durumlar görülür. Daha ciddi olarak his kaybı, mide bulantısı, kusma, ishali sarılık, halsizlik, kas problemleri, idrar ve böbrek sorunları gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu gibi yan etkiler ortaya çıktığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Fiyat

Colchicum dispert 0,5 mg 50 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 17.26 TL’dir.

1 sene Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et