Tüm Saç Renkleri

Brintellix Nedir? Muadili ve Etkileri

Brintellix depresyonun şiddetli bir tipi olan majör depresif bozukluk ve bununla birlikte görülen depresif belirtilerin iyileştirilmesinde kullanılan, diğerlerinden farklı olarak kendine özgü etki mekanizmasına sahip bir antidepresandır. İlaç kendine özgü gösterdiği bu etki dolayısıyla herhangi bir ilaç sınıfına dahil edilemediğinden multimodal ya da çok yönlü antidepresan olarak sınıflandırılabilmektedir.

Brintellix Etken Maddesi

Brintellix etken maddesi her bir tabletinde 10 mg vortioksetin içermektedir. Vortioksetin, antidepresan adı verilen ilaç grubuna dahil bir etken maddedir.

Kullanım Alanları

İlaç temel olarak majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılmakla birlikte uyku bozuklukları, iştah kaybı, endişe duygusu, kendini önemsiz ve mutsuz hissetme hali, konsantre olmada güçlük, yaşamaya karşı isteksizlik gibi geniş kapsamlı depresif belirtilerin giderilmesinde ve iyileştirilmesinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda ilacın konsantre olma, hafıza, karar verme becerisi ve dikkat gibi bilişsel fonksiyonlar üzerinde olumlu etkilerinin olduğu da bazı çalışmalarda gözlemlenmiştir.

Kullanım Şekli

İlacın günlük dozajını ve tedavi süresini doktorunuz size uygun şekilde belirleyecektir. Doktorunuz tarafından farklı şekilde belirtilmedikçe her gün bir tablet (10 mg) ilacı aç karnına veya yiyeceklerle birlikte bol su ile çiğnemeden yutunuz. İlacın etkilerini göstermesi için belli bir zaman gereklidir ancak doktorunuzun belirttiği süre boyunca ilacı kullanmaya devam ediniz.

Gebelik kategorisi “C”dir. Zorunlu olması durumunda doktor onayı ile kullanılabilir.

Brintellix Muadili İlaçlar

Muadili olan, aynı etken maddeyi içeren tek ilaç Fonksera’dır.

Brintellix Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın kullanımına bağlı olarak özellikle tedavinin ilk iki haftasında ortaya çıkma sıklığı fazla olan yan etkiler bulantı, ishal, kabızlık, kusma, cinsel fonksiyon bozuklukları, baş dönmesi, tüm vücutta görülen kaşıntı, anormal rüyalar şeklinde raporlanmıştır. Bunlar geçici görülen hafif seyirli yan etkilerdir. İlacın yaygın olmayan yan etkileri ise; sıcak basması, gece terlemesi ve serotonin sendromu olarak bildirilmiştir. Bu tip yan etkilerden herhangi birini fark etmeniz halinde doktorunuza başvurunuz.

Brintellix Fiyatı 2020

Brintellix 10 mg 28 tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 112.12 TL’dir.

Doktorlarımızın yazdığı #ilaç kategorilerindeki yazıların daha fazlasını ilgili bölümümüzde bulabilirsiniz.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et