Tüm Saç Renkleri

Cipro Nedir? Muadili ve Etkileri

Cipro solunum sistemi enfeksiyonları, sinüzit, orta kulak iltihabı başta olmak üzere farklı birçok bakteriyel enfeksiyonun tedavisinde kullanılan florokinolon grubu antibiyotik ilaçtır. Florokinolonlar farklı özellikteki bakterilere etki etme özelliği bulunan kısmen yeni antibiyotik ilaçlardır.

Etken Maddesi

Etken maddesi her bir tabletinde 500 mg siproflaksasin’dir. İlacın etken maddesi olan siprofloksasin, florokinolon denilen bir antibiyotik grubuna üyedir ve bu gruba ait antibiyotikler bakterilerdeki DNA yapısını bozarak bakterilerin çoğalmasını önleyici ve yok edici etkiye sahiptir. 

cipro nedir?
Nedir?

Cipro Kullanım Alanları

Bu antibiyotiğin kullanıldığı başlıca durumlar şu şekildedir;

• Yetişkinlerde görülen solunum yolu enfeksiyonları

• Uzun süreli ve tekrarlayan sinüzit ya da bademcik iltihabı

• Böbrek ve idrar yolları enfeksiyonu 

• Bel soğukluğu

• Prostatit ve diğer genital organ enfeksiyonları

• Kemik ve eklem enfeksiyonu 

• Yumuşak doku enfeksiyonu 

• Sindirim sistemi enfeksiyonları ve Karın zarı iltihabı (peritonit)

Cipro Kullanım Şekli

Cipro antibiyotik doz ayarlaması enfeksiyonun şiddeti ve seyrine göre doktorunuz tarafından gerçekleştirilir. Uygun görülen dozda ilacı her gün aynı saatte, aç ya da tok karnına bol su ile yutunuz. İlacın süt, yoğurt gibi süt ürünleri veya mineral içerikli içeceklerle birlikte alınmaması gerekmektedir.

Gebelik kategorisi “C”dir. Bu nedenle hamilelerde ve emziren kadınlarda zorunda kalınmadığı sürece kullanımı önerilmemektedir.

Cipro Muadili İlaçlar

Muadilleri Ciflosin, Ciprasid, Ciprocam, Ciproktan, Ciprolaks, Cipronatin, Cipropol, Ciproxin, Flotik, Loxasid, Novarex, Proxacin, Quinox, Rofacid, Roflazin, Roxin, Sanset, Selflex Ciprasel, Sifloks, Siplone, Siprobel, Siproject, Siprosan, Sloxacin, Ufexil, Vonecip şeklinde sıralanabilir.

Yan Etkileri

Yan etkileri arasında en sık görülenler ishal, mide bulantısı ve çocuklarda görülen eklem ağrısı ve eklemlerde iltihaplanma şeklinde sıralanabilir. Bunlar ilacın hafif yan etkileridir. İlacın daha seyrek olarak görülen ve daha ciddi boyutlarda seyreden yan etkileri ise eklem ağrısı,kas iltihabı, mantar enfeksiyonları, baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, uyku bozuklukları, iştahsızlık, kandaki beyaz kan hücreleri olan eozinofil sayısında artış, kan şekerinde görülen dengesizlikler, kaşıntı, kurdeşen, kalın bağırsak iltihabı, zihin karışıklığı, kaygı, halüsinasyon, his kaybı, depresyon gibi durumlardır. Bu istenmeyen etkilerden herhangi birini fark etmeniz durumunda ilacın kullanımını bırakarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. 

Güncel Fiyatı

500 mg 14 film tablet ilacın 2020 güncel satış fiyatı 19.33 TL’dir.

Yazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak eğitimimi tamamlamaktayım. İnsanlara her an faydalı olacak doğru bilgileri paylaşma gayreti içerisindeyim. Sağlıkla kalın...

İlgili Yazılar

1 Yorum

Didem Özkan  -  19 Kasım 2020 / 00:34

Doktora gitmiştim sinüzit sorunu çıkmıştı tedavi olarak bunu vermişti sinüzit için kullanmıştım.Düzenli kullanımda işe yaramıştı.Etkili güzel bir tedavi şekli.olumsuz bir yan etkisi olmadı bana karşı tabi herkesin bünyesi farklı olduğu için herkeste farklıdır.Bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebiliyor.Faydalı bilgiler vermişsiniz.Bilgiler çok işime yaradı bilgilendim çok teşekkürler.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et