Tüm Saç Renkleri

Cilt Bakımı için Dermokozmetik Uygulamalar

Kendine özen gösteren, bakımlı ve genç görünmek isteyenler için cilt bakımı, artık gündelik yaşamın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Günümüzde dermokozmetik sektörünün gelişmesiyle birçok ürün, rutin kişisel bakımın parçasına dönüştü. Cildi yenileme, temizleme, nemlendirme, kırışıklıkları giderme amaçlı kullanılan bu bakım ürünleri sayesinde genç ve ışıltılı bir cilde sahip olmak mümkün.

Ancak güzel bir cilt için bu ürünleri kullanmak kadar sağlıklı beslenme, yeterli uyku, güneşe fazla maruz kalmamak, bol su içmek ve alkolle sigaradan uzak yaşamak da önemli.

cilt bakımı için dermokozmetik uygulamalar 1

Satın alınan cilt bakım ürünleri ve profesyonel uzmanlar tarafından güzellik-estetik merkezlerinde gerçekleştirilen cilt bakım uygulamaları, güzel ve genç bir cilde sahip olmaya yardımcı oluyor.

Taze ve parlak bir cilt için

Cilt bakımının aşamaları; temizleme-arındırma, nemlendirme, onarma-koruma olarak sıralanıyor. Cildi canlandıran, derin temizlik yaparak cildin tazelenmesini sağlayan uygulamalar sayesinde cildin ihtiyacı olan koruma gerçekleştirilebiliyor. Medikal cilt bakımı kapsamında yer alan ve her cilt tipine uygulanarak, cildin tazelenmesini sağlayan klasik cilt bakımında temizlik, buhar ve canlandırıcı maske işlemleri gerçekleştiriliyor. Kuru ve hassas cilde uygulanan oksijen bakımı, nem ve pH dengesini sağlayarak cilde parlaklık kazandırıyor.

Akne izlerinin, ciltteki lekelerin ve çillerin giderilmesi için kullanılan uygulamalar arasında fraksiyonel lazer, karbon peeling ya da kimyasal peeling gibi yöntemler bulunuyor. Fraksiyonel lazer uygulamasıyla cilt altına radyofrekans enerjisi verilerek sivilce izi, yanık izi ve yara izi giderilebiliyor.

Karbon Peeling uygulamasında cilt önce temizleniyor, ardından karbon serumu sürülerek lazer uygulaması gerçekleştiriliyor. Böylece hem kırışıklıklar azaltılabiliyor hem de sarkmış cilt toparlanarak gergin bir görünüme kavuşturuluyor. Kimyasal Peeling uygulamasında ise asidik kimyasallarla derinin yıpranmış tabakasının kontrollü şekilde soyulması, alttan canlı ve pürüzsüz cildin ortaya çıkması sağlanıyor.

Evde cilt bakımı

Satın alınan dermokozmetik ürünlerle, güzellik merkezi yerine evde cilt bakımı yapılacaksa dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var:

  • Cilt bakım ürünü satın alırken, mutlaka dermatolojik testlerden geçmiş ürünler tercih edilmeli.

  • Ciltte yanık oluşmaması ya da uygulama sonrası herhangi bir iz kalmaması için peeling ürünlerinin içeriğindeki kimyasal maddelerin yüksek oranda olmamasına dikkat edilmeli, güvenilir markalar kullanılmalı ve uygulama sonrası güneşte kalmamaya özen gösterilmeli. Güneşe çıkılacaksa, mutlaka koruyucu kullanılmalı.

  • Cilt tipine özel nemlendirici kullanmaya dikkat edilmeli. Kuru ciltlerde yağ oranı yüksek ürünler kullanılabilirken, yağlı ciltlerde su bazlı nemlendiriciler tercih edilmeli. Sorunlu ciltlerde kozmetik ürünler kullanılmadan önce dermatoloğa danışılmalı.

  • Cilt bakım ürünlerinin son kullanma tarihlerine dikkat edilmeli. Ayrıca ürünü cilde uygularken kullanılan malzemenin (fırça, sünger vb) düzenli temizliği yapılmalı.

  • İçeriğindeki parfüm oranı yüksek kozmetik ürünlerin hassas ciltte alerjik reaksiyona neden olabileceği unutulmamalı. Ürün kullanıldıktan sonra ciltte kaşıntı, yanma, kızarıklık olması durumunda hemen bir uzman hekime başvurulmalı.

  • Makyaj yapmadan önce cilt iyice temizlenmeli ve nemlendirilmeli. Aynı şekilde yatmadan önce de makyaj mutlaka silinmeli, cilt uygun malzemeyle temizlenmeli ve nemlendirilmeli. Siyah noktaların yoğun olduğu burun ve çene bölgesi derinlemesine temizlenirken, derisi hassas göz çevresine özen gösterilmeli. Göz çevresi için ayrı nemlendirici kullanılmalı.

  • Cilt tipine uygun tonik kullanılmalı. Temizlenen cildi sıkılaştırma özelliği bulunan tonik, cildi kurutmamalı, tonik kullanımının ardından cilde uygun nemlendirici uygulanmalı.

  • Özellikle yaz döneminde ciltte leke ve sonrasında kırışık oluşmaması için güneşten koruyucu ürünler kullanılmalı.

  • Ciltteki ölü deri peeling ile temizlenmeden, cilde fondöten ya da pudra sürülmemeli.

Uzman görüşü için ise doktorsitesi.com sitesi üzerinden doktorlarla online randevu ayarlayabilirsiniz.

9 ay Önce Güncelleme Yapılmıştır.

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et