Tüm Saç Renkleri

Fungal Akne Nedir? Tedavisi

   Fungal akneleri normal aknelerden ayıran özelliği kaynağının bir ya da birden çok mantar tarafından meydana gelmiş olmasıdır. Yani mantar sivilce olarak da tabir edilebilirler. Görünüşü diğer sivilcelere çok benzediği için ayırt etmek oldukça zordur. Ayırt etmenin yanında zor olan bir diğer şey ise tedavisidir çünkü mantar oldukları için yayılması çok kolay ve baş etmesi de çok zordur.

Fungal akne ve normal akne arasındaki fark: En belirgin özellik fungal aknenin kaşıntılı sıkılamayacak yapıda olmasıdır.

 Fungal akne mantar kaynaklıdır, normal akne bakteri kaynaklıdır.

fungal akne nedir? tedavisi 1

En önemli sebepleri: Uzun süre antibiyotik kullanımı, sıcak mevsim, ter, fazla yağ üretimi.

   Mantar sivilceler, içerisi iltihapla dolu olan sivilceler gibi görünür. Ciltte düzenli olarak akne gibi oluşumda bulunmaz. Bu akneler sizde kaşıntı hissi uyandırabilir. Cildinizde iz kalmaması için ne kadar kaşımaz iseniz o kadar iyi olacaktır. Bu akneleri tedavi etmek zor olsa da akne tipini bulduktan ve uygun olan ürünleri kullanmaya başladıktan sonra, ki bu tabii ki bir uzman eşliğinde olmalı, sonucu kolay ve kısa zaman içerisinde de görülebilmektedir.

Fungal Akneyi Tetikleyen Şeyler

   Mantar aknenin büyümesine ve oluşmasına neden olan bazı faktörler vardır. Sizin de bu faktörlerden olabildiğince uzak durmanız cilt sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Bunlar:

Antibiyotik kullanımı. Doktorların ve eczacıların da son zamanlarda özellikle belirtmesi, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı önemli duyurular ile birçok kesme ulaşan gereksiz antibiyotik kullanımının zararı burada da etkisini göstermektedir. Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler hatta kullandığınız tüm antibiyotikler fungal aknelerin yani sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlamaktadırlar.

fungal akne nedir? tedavisi 3
salisilik asit içeren #cosrx, yeşil çay içeren #isntree gibi.
Bir de bazı maddeler muallaklı olan maddeler. Yani kişinin cilt tipine, ürünün formulasyonuna göre etkileyebilen maddeler. Ona göre deneme yapmalısınız. @tibbiyelibakim

HIV ya da AIDS hastası iseniz hali hazırda bir tedavi veya kontrol altında oluyor olmanız gerekmektedir. Bu da fungal akne oluşumunu etkileyen faktörler arasında.

Bağışıklık sistemimizin zayıf olması. Bağışıklık sistemimizin zayıf olmasıyla aklımıza gelen ya da gelmeyen birçok rahatsızlık bizi bulabilmekte. Dudaklarda uçuk çıkması, gribal enfeksiyonlar, iltihaplanmalar… bunların yanında fungal akneler de bağışıklık sistemimizin zayıf olması ile karşımıza çıkabilecek can sıkıcı sonuçlardan bir tanesi.

Fungal Akne Tedavisi

   Bu inatçı akneleri yok etmek için bazı önerilerimiz olacak elbette. İlk önerimiz kesinlikle bir uzmana yani cildiyeye görünmeniz. En doğrusunu size o söyleyecektir. Şimdi en doğru bilgiyi verdiğimize göre evde neler yapabiliriz ya da evde nelere dikkat etmeliyiz? Bunlardan bahsedelim.

Önemli: Normal akne tedavileri malesef fungal akneyi tedavi etmeyecektir hatta belki daha kötü bile olabilir o yüzden bir doktora görünüp teşhis koydurmak çok önemli. 

   Doktora gittiniz ve doktorunuz size bir tedavi planı hazırladı, siz de ona uyuyorsunuz. Şimdi de dikkat etmeniz gereken bir diğer etken olan fungal akne tetikleyici ürünlerden kaçınmanızın tam zamanı çünkü cildimizi temizlerken ana amacımız burada mantarların beslenmesini engellemek.

Önemli:  fermante edilmiş ürünlerin kullanımı ( inek sütü, tereyağı, peynir vs) fungal akneyi besleyeceğinden artmasına ve tedavi edilememesine sebep olacaktır. .

   Yağlardan da koşarak uzaklaşıyoruz. Yağ mantarları besleyen bir faktör ve mantarlar beslendikçe yayılmaya hızla devam edecekler, sizin de canınızı sıkacaklardır.

Bir süreliğine inek sütünden bir de peynirden uzak duruyoruz. Aslında süt ve süt ürünlerinden tamamen uzak durmanız sizin için en iyisi ve doğrusu olacak.

Aslında herkeste var : fungal akneye sebep olan mantar herkesin vücudunda bulunur fakat sadece yağ ile çokca beslendiğinde problemli bi hale gelir. .

Power essence gibi fermante maya barındıran ürünlerden uzak durmaya gayret gösteriyoruz.

Birtakım ürünlerden, yiyecek ve içeceklerden uzak durduğumuza göre ürünlerden de bahsetmeye başlayabiliriz!

Fungal akne kaynağı, normal sivilcelerden farklı olduğu için tedavisinde kullanılan ürünlerin içerikleri de farklı olacaktır. Yani eğer sivilceleriniz için kullandığımız ürünleri fungal aknelerde kullanırsak elbette faydası olmadığı gibi zararı olacaktır. Yukarıda belirtilen özelliklere uygun ürünleri doktorunuza danışarak kozmetik mağaza ve online şirketlerden temin edebilirsiniz.

Cilt Bakım Ürünlerine Dikkat: İçinde fungal akne besleyen cilt bakımı, sampuan, makyaj malzemesi kullanmak fungal akneyi daha çok beslicektir, içeriği temiz ürünler seçilmeli. Hesabımda fungal akne için güvenli ürünleri paylaşacağım

Yazar

2010 Yılında Türkiye'nin moda kadın blog sitesinde oldukça etkili bir internet yayını olmasına katkı sağlamıştır. Bakımlı Kadın 10 senelik kadın içerikli internet yayıncılığı alanında günümüzde güncel kalabilen sayılı kadın sitelerinden biridir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Popüler Yorumlar

Alında çıkan sivilceler  -  18 July 2020 / 21:53

[…] çıkan sivilcelere tıp dilinde fungal akne denir. Bu akne türü diğerlerinden farklı olarak mantar kaynaklıdır ve pütür pütür […]

Yoruma git

Tüm Yorumlar

[…] çıkan sivilcelere tıp dilinde fungal akne denir. Bu akne türü diğerlerinden farklı olarak mantar kaynaklıdır ve pütür pütür […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Moda Yazarı Ol

Bakımlı Kadın’da Moda – Makyaj – Saç – Cilt Bakımı ve ürünleri – Kozmetik -Sağlık ve Anne – Bebek kategorilerinde yazmak ister ve içerik geliştiricisi olarak gelir elde etmek isterseniz [email protected]  mail adresine mail atabilir yada kendi sitemiz olan onlinegorev.com‘a üye olarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bizi Takip Et